Patateste Hangi Vitaminler Bulunur ve Patatesin Faydaları

Farklı tüketim şekilleri ve zengin vitamin içermesi nedeniyle tüketimi bolca tercih edilen patatesin içerdiği vitamin ve besin değerlerini, vücuda faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Patates, dünyada en fazla tüketilen besinlerin başında gelmektedir. Dünya üzerinde tüketim sıralamasında 4. durumdadır. Farklı tüketim şekilleri mevcut olsa da en fazla tercih edilen şekli kızartmasıdır. Patateste A, C, K, E ve B6 vitaminlerinin yanında kalsiyum, magnezyum, demir gibi mineraller de bulunur. Bu vitaminlerin faydalarına bakacak olursak;

Patateste Hangi Vitaminler Var

100 gr patateste bulunan vitamin ve mineraller aşağıdaki gibidir.

VİTAMİN DEĞER (mg)
A vitamini 0, 003 
B1 vitamini 0.12 
B2 vitamini 0,07 
B3 vitamini 1,8 
B5 vitamini 0,3 
B6 vitamini 0,3 
B9 vitamini 0,008 
C vitamini 20 
E vitamini 0,1 
MİNERAL DEĞER (mg)
Potasyum 568 
Fosfor 58 
Klor  58 
Kükürt 32 
Magnezyum 23 
Kalsiyum 10 
Sodyum
Vanadyum 0,15 
Bor 0,1 
Çinko 0,36 
Manganez 0,17 
Bakır 0,14 
Demir 0,1 
Molibden 0,08 
Florin 0,03 

Patates seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta filizlenmiş olan patateslerdir. Bu patatesler zehirlenmeye sebebiyet vereceği için seçilmemelidir. Ayrıca uzun süre gerekli saklama koşulları sağlanmamış patatesler yenilmemelidir. 

Patateslerinizi güneş görmeyen kuru bir ortamda saklamalısınız. Çuval veya kova içerisinde saklanacaksa muhakkak hava alması sağlanmalıdır. Saklayacağınız patatesleri kontrol ederek yarık veya buna benzer olanları varsa ilk bunlar tüketilmelidir.

 Pişirme olarak da haşlama veya yemek olarak tercih edilmelidir. Özellikle patatesi haşlamak, kabuğundaki vitamin ve minerallerden maksimum oranda faydalanmanızı sağlar. En çok kızartma olarak tercih edilse de kanserojen etkileri nedeniyle uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

patateste bulunan vitaminler

Patatesteki Vitamin ve Mineraller

Yukarıda da değindiğimiz gibi patates zengin mineral ve vitamin deposudur. En çok tercih edilen tüketim şekli kızartmadır. Ancak kanserojen etkilere sahip olduğu için kızartma tavsiye edilmemektedir. Püre veya haşlama şeklinde tüketmek, vitamin ve minerallerden üst seviyede yararlanmayı sağlamaktadır. Közlenmiş patates de sağlıkli bir tüketim türüdür. Bunun dışında buharda pişirmek de vitamin oranını koruyan yöntemlerden biridir. Patatesin içeriğindeki diğer yararlı bileşiklere bakacak olursak;

  • Yüksek bir karbonhidrat deposudur. Doyurucu ve besleyici etkisi nedeniyle haşlama şeklinde tüketimi birçok diyette kullanılmaktadır. Ancak diyabet hastaları açısından tüketimi önerilmemektedir.
  • Patatesin kabuğunda yüksek miktarda lif bulunur. Ancak patates düzenli tüketildiğinde lif alımı gerçekleşebilir. Genel olarak patatesin vitamin ve mineral bakımından en zengin yeri kabuk ile kabuğa en yakın olan kısmıdır.
  • Patateste bulunan protein kalitesi yüksektir. İçerdiği protein bakımından zengin olmasa da diğer zengin kaynaklara nazaran kalite olarak yüksektir.
  • Patatesin özellikle kabuk bölgesi potasyum bakımından zengindir. Haşlanarak tüketildiğinde kalp sağlığı için yararlı etkileri bulunmaktadır.
  • Posa bakımından zengin bir besindir. Bu özelliği nedeniyle bağırsak problemlerinde (özellikle ishal) sıkça kullanılmasını sağlar. Ayrıca hemoroid hastaları için de rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. 
  • Düşük kalori içerdiği için yemeklerde ekmek yerine tercih edilmesi hem az kalori alımını sağlar, hem de uzun süren tokluk hissi ile kilo alımını engeller. Haşlanmış patates birçok diyet listesinin vazgeçilmez besinlerindendir.
  • Patates, enfeksiyonların giderilmesinde de yardımcı etki sahibidir. ödem atılmasını sağlayarak, enfeksiyon hastalıklarında iyileştirici etki gösterir.
  • Mide sağlığı için de patates önemli bir besindir. Özellikle bal ile birlikte tüketildiğinde ülser, gastriit gibi mide hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Patatesin dayanıklı ve besleyici bir besin kaynağı olması, az gelişmiş ülkeler için beslenme politikalarında sıkça yer verilmesine neden olur. Dünya Sağlık Örgütü açlıkla mücadele eden ülkeler için patates tüketiminin kurtarıcı bir rolü olduğunun altını çizmektedir.

Patates Besin Değeri Tablosu

50 gr. haşlanmış patates için besin değerleri

Öğe Değer
Kalori 44
Su %76
Protein 1 gr.
Karbonhidrat 10 gr.
Şeker 0,5 gr
Lif 0,9 gr.
Yağ 0,05 gr.
Doymuş Yağ 0,01 gr.
Doymamış Yağ 0,02 gr.
Omega 3 0,01 gr.
Omega 6 0,01 gr.


Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.