Paraben İçermeyen D Vitamini Takviyeleri ve Faydaları

Paraben içermeyen D vitamin ilaçları hangileridir, parabensiz vitaminlerin yan etkileri var mıdır, paraben içermeyen D vitamini takviyelerinin faydaları nelerdir hakkında makale.

Parabensiz D Vitamini Takviyeleri

Paraben maddesi 1924 yılında tüm dünyada koruyucu etkilerinden dolayı ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılmaya başlanmıştır. Oldukça yaygın bir kullanım alanı bulan bu madde günümüzde kanserojen maddeler arasına dahil edilmiştir.

Kanserojen etki göstermesi için yüksek dozlarda alınması gerektiği ileri sürülse de özellikle bebeklerde oluşturabileceği yan etkiler göz ardı edilmemeli ve bebekler için paraben içermeyen ilaçlar kullanılmalıdır.

Bu amaçla günümüzde bu maddeyi içermeyen takviye ilaçları üretilmiş ve eczanelerde satışa sunulmuştur. Eczanelerde bulunabilecek paraben içermeyen D vitamini ilaçlarının isimleri şu şekildedir:

  • Wellcare Vitamin D3
  • Carlson Baby Drops
  • Deca-tabs D3

Bu üç ilaç  türü de herhangi bir katkı veya koruyucu madde içermeyen, çocukların ve bebeklerin sağlığı açısından herhangi bir risk oluşturmayan vitamin ilaçlarıdır.

Tüm bu ilaçların herhangi bir yan etkileri bulunmamakla birlikte günlük alınması gereken dozun üstünde bir miktarda kullanılmaları durumunda aşırı doz vitaminden dolayı vitamin zehirlenmesi gerçekleşebilir. Fakat bu seviyede bir vitamin tüketimi için günlük dozun çok yüksek oranda aşılmış olması ve birkaç gün boyunca devam edilmiş olması gerekir. Bu açıdan bu ilaçların bebeklerin ve çocukların sağlığını tehdit edici ciddi yan etkilerinin bulunmadığını söylemek mümkündür.

Çok uzun yıllardan beri kullanılsa da artık günümüzde parabenin kanserojen bir madde olduğu kabul edilmiştir.

Elbetteki kullanılan her ilacın olumsuz bir yan etki gösterme ihtimali her zaman mevcuttur. Özellikle içeriğinde bulunan herhangi bir etken maddeye karşı olabilecek alerji durumu bu risklerin başında gelmektedir. Bu nedenle her ne kadar parabensiz ilaçlar sağlığa zararlı bir madde içermeseler de mutlaka bir kontrol  tavsiyesi ve doktor kontrolü altında kullanılmalarında fayda bulunmaktadır.

Parabensiz D Vitamini İlaçlarının Faydaları

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda ciddi kemik hastalıklarına neden olan D vitamini eksikliğinin önüne geçmek için bu vitaminin takviyesini almak oldukça önemlidir. Bu ilaçları seçerken ise bebeklerin henüz gelişme aşamasında olan vücutlarına zararlı bir madde içermemesine dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu nedenle paraben içermeyen ilaçlar tercih etmek daha uygun olacaktır.

Parabensiz ilaçların beraberlerinde getirmiş oldukları faydalar şu şekildedir:

  • Bu tür ilaçlar koruyucu olarak sadece zeytinyağı, E vitamini gibi doğal olan koruyucu maddeler kullandıklarından dolayı kişi sağlığı açısından herhangi bir risk oluşturmamaktadırlar
  • Paraben maddesini içeren bu tür ilaçlarda bulunan bu maddenin oranları günlük alınabilecek dozun bile altında olmasına karşın bu maddenin sadece ilaçlarda değil sabun, şampuan, saç kremi gibi birçok farklı kozmetik ürününde de kullanıldığı düşünüldüğünde bebeklerin ve çocukların günde alabilecekleri paraben miktarları artış göstermektedir. Bu nedenle paraben bulunmayan ilaçlar bu zararlı maddenin bebeklerin ve çocukların vücutlarına girmesine engel olmaktadır.
  • Bu tür ilaçlar günlük ihtiyaç duyulan dozajı içeren paketlerde satılmaktadırlar. 400 IU, 600 IU ve 1000 IU şeklindeki günlük dozajı içeren bu ilaçlar sayesinde yeterli ve gerekli miktarda vitaminin alınıp alınamadığını düşünmeye gerek kalmamaktadır.
  • Bu ilaçlardan bazılarının sprey özellikleri sayesinde özellikle bebeklerde ağıza damlatmak zor olduğu için herhangi bir ilaç kaybına neden olmadan sprey yöntemiyle gerekli olan miktarın bebeklere verilmesi sağlanmaktadır.
  • Paraben içermeyen ilaçların yetişkinler için üretilmiş olan özel versiyonları da bulunduğu için özellikle hamile ve emziren kadınların da kullanmalarına da uygundur. Bu sayede bebeklere ve çocuklara parabensiz ilaç verirliirken annelerin parabenli vitamin içmelerinin önüne geçilmektedir. Çünkü her ne kadar bebeklere paraben ihtiva etmeyen ilaçlar verilse de annenin kullanmış olduğu ürünlerdeki paraben emzirme yoluyla bebeklere geçebilmektedir. Parabensiz ilaçların yetiştin türevleri sayesinde bu tehlike de ortadan kalkmaktadır.

Paraben kozmetik ürünlerinin çok yüksek bir kısmında da kullanılmaktadır

Tüm bu olumlu faydalarından ötürü paraben içermeyen ilaçların kullanılması her ne kadar fiyatları diğer türlere göre biraz daha pahalı olsa da bebek ve çocuk sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle D vitaminin kısa süreli değil, doğumdan itibaren iki yaşının bitimine kadar kullanılacağı göz önüne alındığında bu kadar uzun süreli bir kullanımda vücutta oluşturabileceği olumsuz etkilerin ortaya çıkması arttığı için parabensiz ilaçlar kesinlikle tercih edilmelidir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.