P Vitamininin Faydalarıve Hangi Besinlerde Bulunur?

Suda çözülen vitaminlerden bir tanesi olarak hücrelerin gelişimine ve dolaşım sistemine faydaları ile bilinen P vitaminin insan sağlığına faydaları, eksikliği ve bulunduğu besinler.

P Vitamininin Faydaları

Atardamarlarda bulunan hücrelerin yeterli miktarda oksijen ile dolu olması ile bilinmektedir. Atardamarların yeterli miktarda oksijen ile beslenmesini de sağlayacaktır. Besinlerde bulunan ve suda çözülebilen bir vitamin olmaktadır. P vitamini sayesinde insanların besinlerden alacağı ve damarlara olan faydası ile bilinmektedir. Atardamar üzerinde bulunan zararlı maddeleri damar içerisinde uzaklaştırması ile bilinmektedir. Özellikle de karbondioksit gibi zararlı olan maddelerin toplardamarlardan uzaklaşmasında etkili olacaktır. Bu vitaminin insan sağlığına faydaları şunlardır:

 • İnsanların bağışıklık sisteminde etkili olan C vitamininin emiliminin artmasında etkili olacaktır;
 • Kolajen dokunun da desteklenerek sağlıklı bir yapıya sahip olmasını sağlayacaktır;
 • Kılcal damarların yırtılmasını engelleyecektir;
 • İnsanların daha sağlıklı olmasını ve enfeksiyonları önleyecektir;
 • Damarlarda oluşan plakların oluşmasını engelleyecektir;
 • Alerji durumunun oluşmasını engelleyecektir;
 • Menopoz döneminde ortaya çıkacak olan belirtilerin azalmasında etkili olacaktır.

İnsanların rutin p1 vitaminine ihtiyacı olmaktadır. Bu vitaminin insanlarda basur oluşmasını da engellemektedir. Ayrıca cilt morarması gibi durumların oluşmasını engellemesi ile de bilinmektedir. Kılcal damarlarda ortaya çıkacak olan kan akışının oluşması ile birlikte ortaya çıkacak olan varisin oluşmasını engelleyecektir.

İnsanlarda ortaya çıkacak olan tansiyonun dengelenmesinde etkili olan P vitamini tansiyon düşürücü özelliği ile bilinmektedir. İnsanların cilt sağlığına da faydalı olarak kolajen yapının korunmasında etkili olacaktır.

P vitamini sayesinde damarların daha da güçlenmesi etkili olacaktır. Yaşlanmayı geciktirici yararlı faydaları arasında olmaktadır.

P Vitamini Eksikliği

Kılcal damarların zarar görmesine neden olacaktır. Kılcal damarların dokusunun bozulmasına neden olacaktır. Yararlı özelliğinin olması ile bilinmektedir. Eksikliği sonucunda damarlarda plak birikimine neden olacaktır. İnsanların varis oluşmasına neden olur. Eksikliğinin oluşması ile birlikte dokularda şişme meydana gelecektir. Kızarıklık meydana gelir. Sürekli olarak kılcal damarlarda eksikliği nedeniyle kılcal damarlarda yırtılma oldukça fazla olacaktır. Damarlarda çatlama meydana gelecek ve bunun sonucunda da kanama meydana gelir.

Şeker hastalığı üzerinde de etkili olması ile biliniyor. Şeker hastalarının görme problemi olduğu zaman bunun engellenmesini sağlayacaktır.

P vitamininin eksikliği olması durumunda insanlarda ortaya çıkacak olan kanamanın durması zorlaşacaktır. İnsanlarda ortaya çıkan basur hastalığı daha sık görülecektir. Birçok insanda mide ülserinin gelişmesine neden olur. Diş eti kanamaları Rutin P vitamini eksikliğinde sık sık oluşacaktır. Eklemlerde şişme olacağı gibi aynı zamanda da insanlarda ortaya çıkacak olan iltihaplanmalar da iyileşme gecikecektir. Bu belirtiler ortaya çıkması ile birlikte insanların P vitaminini besinlerden alması gerekmektedir. Bu vitamini besinlerden alamaması durumunda doktor tarafından önerilecek tabletleri alarak belirtilerin azalması için tabletler kullanarak yeterli miktarda kullanılması yararlı olacaktır.

P Vitamininin Bulunduğu Besinler

İnsanların P vitamini eksikliği olmaması için besinlerden alacaktır. Suda eriyen vitaminler arasında olmaktadır. Turunçgillerde bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle de portakal ya da limon gibi turunçgillerde kabuğun altında bulunan beyaz kısımda bol miktarda bulunmaktadır. Bu vitamini yeterli miktarda alabilmek için meyvelerin kabuğunun altında bulunan beyaz kısmın yenilmesi gerekmektedir. İnsanların bu vitamini alabilmeleri için p vitamini nelerde bulunur şeklinde sorular bulunmaktadır. Bu vitamin en çok turunçgillerde bulunmaktadır. Bu sebeple de mevsiminde var olan meyvelerin yenmesi gerekmektedir. P vitamini şu besinlerde bol miktarda bulunmaktadır:

 • Portakal;
 • Limon;
 • Mandalina;
 • Greyfurt;
 • Kayısı;
 • Kiraz;
 • Buğday;
 • Hurma;
 • Patlıcan.

Rutin P vitamininin yeterli düzeyde olması sonucunda kılcal damarların sağlıklı olması ve çatlamalarını önleyecektir. Bu sayede kanamaların oluşmasını da önlemektedir. Birçok insanın diş eti kanamalarının olmasının nedenleri P vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Baş dönmesi gibi sebeplerin başında ortaya çıkacaktır. Hastalıkların tedavisinde etkili olarak bilinen bir vitamin türü olmaktadır.

Bir insanın alacağı vitaminin günlük olarak vücudun ihtiyacı 25 mg ile 50 mg arasında olmaktadır. Birçok insanın bu vitamini yeterli miktarda almaması sonucunda rahatsızlıklar ortaya çıkmasına neden olur. Turunçgiller yeniliyorken kabuğunun tam olarak soyulmaması gerekmektedir. Kabuğun altında bulunan beyaz kısmın tam olarak soyulmaması gerekiyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 1,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.