En Fazla Oranda Omega 3 İçeren Balıklar ve İlaçlar

Omega 3 içeren balık yağı ilaçlarınının isimleri, fiyatları ve özellikleri nelerdir, en çok Omega 3 içeren balıklar hangisidir, en çok hangi balıkta mega omega bulunur hakkında makale.

Omega 3 İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

Balık yağıBalık yağı99 gr
Keten tohumuKeten tohumu18 gr
Atlantik morinasının ciğeriAtlantik morinasının ciğeri15 gr
Kolza yağıKolza yağı10 gr
Zeytin yağıZeytin yağı9 gr
Kenevir tohumuKenevir tohumu8 gr
CevizCeviz6 gr
UskumruUskumru5 gr
Ton balığıTon balığı3 gr
RingaRinga3 gr
AlabalıkAlabalık2 gr
SomonSomon2 gr
Pisi balığıPisi balığı1 gr
SoyaSoya1 gr
Filizlenmiş Beyaz YulafFilizlenmiş Beyaz Yulaf1 gr

Omega Balık Yağı İlaçları

Doymamış yağ asit türevlerinden birisi olan omega 3 yağları sağlık açısından büyük bir öneme sahiptir. İnsan vücudu tarafından üretilemediği için mutlak surette dışarıdan alınmak zorunda olduğu için omega 3 içeren ilaçların düzenli kullanımı oldukça faydalı olacaktır.

Günümüzde bu yağı içeren birçok ilaç eczanelerde bulunur. Bunlardan hangisinin seçilmesi gerektiği ve hangisinin daha faydalı olacağı içeriklerine ve kullanacak kişilerin tercihlerine göre değişmektedir. Eczanelerde bulunabilecek bu ilaçlarda bazılarının fiyatları ve özellikleri ise şu şekildedir:

İlaç Adı Miktarı Fiyatı
Mega Omega 3 240 ml 85 TL
Nutraxin 60 kapsül 95 TL
Nutriway 90 kapsül 128 TL
Wabi-Sabi 40 kapsül 21 TL
ReGenesis 30 kapsül 43 TL

 

Balık yağı içeren ilaçların çoğu kapsül formundayken sadece mega omega 3 sıvı formda satılmaktadır. Değişik oranlarda omega 3 içeren bu ilaçların bazı özellikleri şunlardır:

 

İlaç Adı Özelliği
Mega Omega 3 Her 10 mililitresi 1300 mg yağ asiti içermektedir. Çilek aromalıdır.Morina balığının karaciğerinden ve tuna balığının vücudundan elde edilir. Ağır metal içermez.
Nutraxin Her bir kapsülü 100 mg yağ asiti içermektedir. Sentetik koruyucu, tatlandırıcı ve renklendirici ihtiva etmez.
Nutriway Bir kapsülü yaklaşık 28 gram somonda bulunan oranda yağ asiti içermektedir. Yapay aroma ve koruyucu kullanılmamıştır.
Wabi-Sabi Bir kapsülü 150 mg yağ asiti içermektedir.
ReGenesis Bir kapsülde 300 mg yağ vardır. Hamilelik ve emzirme dönemi için özel olarak üretilmiştir.

Omega 3 İçeren Balıklar

Omega 3 yağ asitleri vücut sağlığına oldukça faydalıdır. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde çok büyük iyi bir etkisi bulunmaktadır. Bu yağ asitinin eksikliği durumunda bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali artmaktadır. Ayrıca gelen vücut enerjisini de artırmakta, yorgunluk, fiziksel dayanıksızlık ve eklem ağrıları gibi durumların önüne geçmektedir. Kan pıhtılaşmasını önleyici özelliği olduğu gibi, beyin fonksiyonlarının ve işlevlerinin artmasına ve iyi bir düzeyde kalmasına da yardımcı olmaktadır.

Bu yağ asitinin bulunduğu en iyi kaynak balıklardır. Bitkisel yağlarda, yeşil yapraklı sebzelerde de bulunmasına rağmen en önemli kaynağı ve en çok miktarda bulunanlar hangisidir sorusunun yanıtı ise balık türleridir. Bu balık türleri:

 • Çinekop
 • Hams
 • Somon
 • Uskumru
 • Alabalık
 • Ringa
 • Tuna
 • Ton
 • Sardalye

gibi balıklardır. Bu balık türlerinden özellikle somon gibi soğuk su balık çeşitleri diğerlerine kıyasla daha fazla oranda yağ asiti içermektedirler. Bu balıklardan hangisinin muhtevasında bulunan omega 3 asit oranları diğerinden fazladır:

Balık Türü Miktarı Omega Oranı
Somon 100 gram 1.5 gram
Hamsi 100 gram 1.4 gram
Morina 100 gram 0.3 gram
Uskumru 100 gram 2.2 gram
Kefal 100 gram 1.1 gram
Palamut 100 gram 2.3 gram
Orkinos 100 gram 1.6 gram

Balık yağı genellikle kapsül halinde satılmaktadır

Bu balık türlerinden hangisinin ne kadarlık bir oranda tüketiminin sağlamış olduğu yağ asiti oranları da alınması gereken miktarın ölçülmesi açısından önemlidir.

 • Somon ve ton balığının haftada iki kere birer porsiyon şeklinde tüketilmesi yeterli miktarda alımı sağlamaktadır. Önemli olan pişirme yöntemlerinden hangisinin seçileceğidir. En iyi ve yüksek oranda alım için bu balıkların kızartma dışındaki pişirme yöntemiyle pişirilmesi tercih edilmelidir.
 • Tüketilecek olan balıklar mümkün olduğu kadar taze alınmalı ve deniz balığı olmalarına dikkat edilmelidir. Özellikle soğuk su ve açık deniz balıklarının daha yüksek orandaki içeriklerinden dolayı buzlanmış ve çiftlik balıkları daha sonraki tercih olarak düşünülmelidir.

Balık tüketimindeki en büyük risklerden birisi bu balıkların içeriğinde bulunabilen ağır metal türevleridir. Sanayileşmenin getirdiği etkiyle sürekli kirlenmekte olan denizlerde bulunan bu tür maddelerin balıklara geçmesiyle bu balıkların insanlar tarafından tüketimi sonucu vücut ağır metal maruziyetine uğrayabilmektedir. 

Bir diğer olası etkide hazır oalrak satılan balık ürünlerinde meydana gelebilecek olan histamin zehirlenmesidir. Soğuk depolama şartlarının yetersiz olması durumunda meydana gelen bu zehirlenme ihtimali ve ağır metal riski yüzünden açık deniz balıklarının taze olarak tercih edilmesi daha uygun olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.