Mercimeğin Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değeri

Vücut tarafından çok kolayca emilecek proteinleri ve diğer elementleri içermesi sayesinde oldukça sağlığa faydalıdır. Mercimeğin faydaları, vitaminleri ve besin değerleri.

Mercimeğin Faydaları

Mercimeğin Besin Değeri

Farklı mercimek çeşitleri bulunmaktadır. Kimi insanın damak tadına göre yeşil mercimeği severken kimi insan ise yeşil mercimeği daha lezzetli bulmaktadır. Mercimek yenilmesi sindirimin hızlanmasında çok etkili olması ile bilinmektedir. Bağırsak sağlığı açısından çok önemli olması nedeniyle ayrı bir yeri bulunmaktadır. Ayrıca kolon kanserinin oluşumunu da engellemektedir. Şeker hastalarının kanda bulunan şeker seviyelerinin kontrol edilmesini sağlamaktadır. Birçok şeker hastasının rahatsızlık yaşamasını engelleyecektir. Sindirim sürecinde etkili olacağından sindirimin yavaşlamasına neden olan karbonhidratların engellenmesi ve yağ oluşumunun olmamasını da sağlamaktadır. Mercimeğin insan sağlığına olan faydaları şunlardır:

  • Kanda bulunan demir seviyesini arttırır;
  • Mide hastalıklarını önler;
  • Bağışıklığı arttırır;
  • Kabızlığa iyi gelir;
  • Menopoz döneminde ki bayanlarda görülen semptomları azaltır;
  • Kalp ve damar fonksiyonlarını geliştirir;
  • Mutluluk hormonu olan serotonin artmasında etkilidir;
  • Ruhsal hastalıkları önler.

Kanda bulunan kötü kolesterol miktarında artma olması nedeniyle damarlarda plak oluşmasına neden olacaktır. Mercimek ise kötü kolesterolü dengelediği gibi aynı zamanda da plakların temizlenmesini de sağlamaktadır. Kanda bulunan oksijen seviyesini arttıracaktır.

Hamile bayanların tüketmesi durumunda bebeğin gelişimi içinde çok önemli olan mineraller ve vitaminler içerdiğinden bebeğin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamasında önemlidir.

Mercimek yılın her mevsiminde marketlerden satın alınarak tüketilebilir. Paketlenmiş mercimeğin faydalarından yararlanabilmesi için ülkemizde organik olarak yetiştirilen mercimeğin alınması tercih ediliyor. Mercimek satın alındıktan sonra her zaman için cam kavanoz içerisinde saklanması önemlidir. Kuru bir ortamdan ve ısıdan uzak tutulması çok önemli olacaktır. Haşlanmış mercimeğin saklanması için ilk olarak haşlandıktan sonra soğuması beklenmelidir.

Buzdolabı poşeti içerisine konulmalı ve daha sonrasında buzdolabının buzluk bölümünde ya da derin dondurucuda haşlanmış mercimeğin saklanması uygun olacaktır.

Mercimekte Bulunan Vitaminler

Metabolizma üzerinde çok etkili olması nedeniyle özellikle de karbonhidratların hızla enerji yapması için enerji metabolizmasına dönüşmesinde etkili olan vitaminleri bol miktarda bulunduracağı için önemli bir gıdadır. Kalp kasının güçlenmesini sağlayacak olan vitaminlerin bulunması sayesinde ve soğuk algınlığının bağışıklık sisteminin zayıf olan insanların daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmeleri için de etkili olur. 100 gram mercimek içerisinde bulunan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
A Vitamini 0.3
B1 Vitamini 0.5
B2 Vitamini 0.21
B5 Vitamini 1.2
B9 Vitamini 90
E Vitamini 0.5
PP Vitamini 5.5
Niasin 1.8

Mercimek pişirilirken her zaman için besin değerlerinin korunması ile bilinmektedir. Bu nedenle de içerdiği vitaminler sayesinde daha çoğunlukla vejetaryen insanların sağlığı için daha çok önemli bir besin kaynağı olarak bilinmektedir. Folik asit içermesi sayesinde özellikle de gebelikte anne karnındaki bebeğin kemikleri ve diğer organlarının gelişimi için çok etkili oluyor. Ayrıca içerdiği B grubu vitaminler sayesinde vücutta oluşacak ağrıların da hızla azalmasını sağlamaktadır. Ruhsal hastalıkları önleyeceği için de depresyon ya da stres gibi ruhsal hastalıkları engellemektedir.

Mercimeğin Besin Değerleri

100 gram haşlanmış mercimek 112 kalori olması ile bilinmektedir. İçerdiği besin değerlerinin çok yüksek olması sebebiyle de çok önemli bir besin kaynağıdır. Ortalama olarak 40 dakika boyunca haşlanan mercimek protein açısından çok fazla olması nedeniyle hayvansal gıdalar yemeyen insanların protein ihtiyaçlarının karşılanmasında etkili olmaktadır. Mineraller sayesinde de zararlı maddelerin hızla atılmasını sağlayacaktır. 100 gram mercimek içerisinde bulunan mercimeğin besin değeri şunlardır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar (mg)
Protein 24 g
Yağ 1.5 g
Karbonhidrat 46.3 g
Lif 11.5 g
Su 14 g
Potasyum 672
Kalsiyum 83
Magnezyum 80
Sodyum 55
Fosfor 390
Klor 75
Demir 11.8
İyot 3.5
Manganez 1.19
Çinko 2.42
Nişasta 43.4
Doymuş yağ asitleri 0.5 g

İçerdiği besin değerleri sayesinde mineral eksikliğini büyük oranda tamamlamaktadır. Bu nedenle de özellikle de kanda eksik olan demir miktarının normal seviyelere ulaşmasını sağlamaktadır. Kalsiyum ve fosfor bol miktarda haşlanmış mercimeğin kemik sağlığını koruması sayesinde de etkilidir. Saç sağlığında etkili olan çinkonun da bol miktarda bulunması sayesinde saçların güçlenmesinde önemli yeri olmaktadır. Saç dökülmesini durduracak ve sağlıksız saçların kırılmasını engelleyecektir.

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.