Magnezyum Bakımından Zengin Yiyecekler Hangileridir?

İnsan sağlığı için önemli olan minerallerden bir tanesi olan magnezyum doğal yiyeceklerin alınması ile birlikte emilimi sonucunda ihtiyacı karşılanacaktır.

Magnezyum

Magnezyum İçeren Gıdalar

Mineraller arasında insanların sağlığında bozulma olmasını önleyecek minerallerin başında magnezyum gelmektedir. İnsanların kas ve sinir sağlığı açısından en önemli olduğundan eksikliği sonucunda kas güçsüzlüğü ve kronik olarak yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkacaktır. İnsan sağlığında magnezyum emiliminin oluşmasını engelleyecek herhangi bir rahatsızlık olmaması durumunda sağlıklı beslenen insanlarda eksikliği olmayacaktır. Bu mineral en çok deniz ürünlerinde ve sebzelerde bulunur. Günlük olarak tüketilmesi gereken zengin gıdalar sayesinde ihtiyacını karşılamış olacaktır. Yeterli gıdalarla bu mineralin alınamaması sonucunda şu hastalıklar ortaya çıkacaktır:

  • Ruhsal hastalıklar;
  • Yüksek tansiyon;
  • Kas spazmı;
  • Astım;
  • Migren;
  • Kemik erimesi;
  • Kanda şeker miktarının düşmesi;
  • Böbrek hastalıları.

Sürekli olarak hazır gıdalarla beslenen insanların vücutlarının ihtiyacı olan mineralleri alamayacaktır. Aynı zamanda da stresli bir hayat yaşamaları sonucunda da mineralin yeterli düzeyde zengin olan besinlerin tüketilmesine rağmen eksikliği oluşur. Alkol ve sigara kullanan insanların emiliminde problem olacaktır. 

Gıdaların yenmesi sonucunda sindirim sisteminde emilimi sağlanacak olması sebebiyle, emilimin bozulmasına neden olan herhangi bir hastalığın olması sonucunda da eksikliği ortaya çıkar.

İnsanların yeterli miktarda vücudunun ihtiyacı olan magnezyum alınamaması sonucunda belirtiler ortaya çıkacaktır. Kas gücünün ve enerjinin yeterli olmasını sağlaması sebebiyle sıklıkla halsizlik ve sonrasında da kronik yorgunluk meydana gelir. Bayanların adet döneminde sancılarının azalmasını sağlamaktadır. En çok kasları etkilemesi sebebiyle çoğu insanda ortaya çıkan belirtiler arasında ellerde ve ayaklarda karıncalanma oluşacaktır. Saç ve tırnak sağlığı ile de yakından alakalı olması sebebiyle eksikliği durumunda saç dökülmesi ve tırnakların çok çabuk kırılmasına neden olur. Sinir hücrelerinin azalmasına da neden olacağından kişilerde ruhsal problemler görülecektir. Uyku uyuyamama ve depresyon gibi hastalıklardan başka olarak hafıza problemleri, unutkanlık ve panik atak gelişmesine de neden olacaktır.

Magnezyum İçeren Besinler

Magnezyum emilimini engelleyecek herhangi bir yandaş hastalığın oluşmaması durumunda insanlar bu besini doğal yollarla alacaktır. İnsanların magnezyum eksikliğinin olmaması için nelerde olduğunu merak etmektedir. Meyvelerde, sebzelerde ve hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. En çok bulunan besinlerin listesi şudur:

Besin Adı (100 Gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Buğday kepeği 611
Kabak çekirdeği 534
Susam tohumu 351
Badem 304
Yer fıstığı 185
Ceviz 169
Ispanak 87
Karpuz 224
Mısır gevreği 214
Lahana 170
Kuşburnu 120
Kuru kayısı 50
Kuru erik 45
Mercimek 35
Bezelye 30
Buğday 448
Yulaf kepeği 235
Havyar 129
Nohut 126
Çavdar 120

Ispanak: Taze ıspanak içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca ıspanak diğer vitaminlerin ve mineraller bakımından da zengin olması sayesinde karşılanmasını sağladığı için önemli bir besin kaynağı olmaktadır. Tüketilecek olan 100 gram ıspanak içerisinde 79 mg bulunmaktadır. Bu da insanların ihtiyacının büyük bir oranda karşılayacaktır olduğundan eksikliği giderilir.

Uskumru: Potasyum bakımından da çok zengin olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de mineral bakımından zengin olması sebebiyle günlük olarak tüketilmesi durumunda yüz gramı içerisinde 97 mg içermektedir.

Yeşil Fasulye: İçerisinde minerallerin ve vitaminlerin zengin olması sebebiyle yenmesi sonucunda birçok hastalığın oluşmasına neden olacak hastalıkların oluşmasını engelleyecektir. Aynı zamanda da kalsiyum, demir, A, C, K vitaminleri bakımından da zengin olmaktadır. Yüz gram taze fasulye içerisinde 41 mg magnezyum bulunmaktadır.

Pirinç: Zengin vitaminler ve mineralleri içermesi sayesinde insanların eksikliğinin oluşmasını engelleyecektir. Şeker hastalarının kullanması tavsiye edilmemektedir. 44 mg magnezyum içermektedir. Aynı zamanda da 32 mg potasyum da bulunmaktadır.

Avokado: Sağlığa en faydalı yiyecekler arasında bulunmaktadır. Zengin olması sayesinde eksikliği sonucunda ortaya çıkacak olan maddelerinde oluşacak hastalıkların oluşmasını önleyecektir. Taze avokado içerisinde 49 mg magnezyum bulunmaktadır.

Süt: Mineraller açısından çok zengin olmaktadır. Kalsiyum ve potasyum da içermesi nedeniyle insanlarda oluşacak eksikliğin önlenmesinde ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. 19 mg magnezyum içermektedir. Bu nedenle de süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi her zaman önerilmektedir.

Kabak çekirdeği: Kalori miktarı olarak yüksek bir besin kaynağı olsa da içerisinde ki zengin vitaminlerin ve mineraller sayesinde önerilmektedir. İnsanların günlük olarak tüketecek oldukları 100 gram işlem görmemiş kabak çekirdeği magnezyum ihtiyacının yaklaşık olarak %65 miktarını tek başına karşılamaktadır.

Bitter çikolata: Kakao ağacının özel olarak tohumlarından üretilmekte olan bitter çikolatanın kalori bakımından zengin bir yiyecek olmasına rağmen sağlığa olan faydaları tartışılmaz. Özellikle de güçlü bir antioksidan olması ile bilinmektedir. Kan basıncının dengelenmesini sağlayacağı için ve kötü kolesterolün damarlarda plak oluşumunu engelleyecek olduğundan tüketilmelidir.

Günlük Magnezyum İhtiyacı

Her insanın sağlıklı olabilmesi için çok önemli olan minerallerden biri olan magnezyum günlük olarak alınması gerekmektedir. Özellikle de gebelik dönemi içerisinde bayanların hem kendi sağlığı için hem de gelişmekte olan bebeğin sağlıklı gelişimi için daha fazla alması gerekmektedir. İnsanların günlük olarak alması gereken magnezyum miktarı şu kadardır:

Yaş Aralığı Alınması Gereken Miktar (mg)
0 – 1 Yaş 70
1 – 3 Yaş 100
4 – 7 Yaş 150 – 170
8 – 14 Yaş 250
14 yaş üstü 400
Hamilelik 450
Emzirme dönemi 750

İnsanlarda ortaya çıkacak olan mineral eksikliği belirtileri sonucunda dahiliye uzmanı tarafından tetkikler yapılmalıdır. Daha sonradan ise insanların eksikliğinin nerelerden kaynaklandığını anlayabilmek için doktor tarafından emilimin engellenecek olduğu hastalığın olup olmadığını anlamak için muayene yapılmalıdır.

Eksikliğin olması sonucunda doktor tarafından mineral takviyesi reçete edilmesi gerekmektedir. Bu sayede oluşan eksiklik giderilir. Birçok insanda günümüzde sağlıksız beslenme ya da diğer nedenlerden dolayı eksikliğin olması ile birlikte insan sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.