Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri ve Nedenleri

İnsanların sağlığı için gerekli minerallerden bir tanesi olan magnezyum eksikliği sonucunda insan sağlığında problemler oluşacaktır. Ortaya çıkacak olan belirtiler ve nedenleri.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum Eksikliği

İnsan organlarının sağlıklı olabilmesi için en önemli minerallerden bir tanesi magnezyum olmaktadır. Magnezyum kalp sağlığı, kasların güçlenmesi ve böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirmesi için gerekli bir mineral olmaktadır. İnsan kası için önemli olan minerallerden bir tanesi olduğu için kasların hareket etmesini için önemli olmaktadır. Minerallerin insanların doğal beslenmesi sonucunda yağ ve karbonhidratların sindirilmesi sonucunda oluşacaktır. Bu sayede insan enerjisininde oluşmasında önemli olur. Magnezyum eksikliğinin ortaya çıkması sonucunda insanlarda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Kronik yorgunluk;
 • Saç dökülmesi;
 • Dişlerin çürümesi;
 • Ruhsal hastalıklar;
 • Baş dönmesi;
 • Kas ağrısı;
 • Kalp ritminde bozulmalar;
 • Karın ağrısı;
 • Kabızlık;
 • Baş ağrısı;
 • Yüksek tansiyon.

Magnezyum vücutta bulunan sinirlerin güçlenmesinde etkili olmaktadır. Bu nedenle de sinir sisteminin güçlenerek herhangi bir problemin ortaya çıkmasını engelleyecektir. Uykusuzluk yaşamakta olan kişilerin ve sürekli olarak kendisini yorgun hisseden ve bir türlü dinlenemeyen insanlarda sıklıkla görülmektedir.

Mineral eksikliği kadınların ciddi rahatsızlık yaşamasına neden olacaktır. Hem kan basıncı üzerinde etkili olacağı kadar aynı zamanda da suyun tutulmasını da sağlayacaktır. Kadınların her ay gördüğü adet döngüsünün normal olmasını sağladığından eksikliğinin olması sonucunda kadınlarda adet düzensizlikleri de başlamaktadır.

Spor yapan insanlar içinde ayrı bir önemi olmaktadır. Profesyonel olarak spor yapan insanların enerjisinin tükenmemesi için ve hayatları içerisinde normal yaşamlarına devam edebilmeleri için gereklidir. Eksikliğinin olması ile birlikte sporcuların enerjisi yeterli olmayacağı için çok hızlı yorulma belirtileri ortaya çıkar.

Günlük olarak bir yetişkinin alması gereken magnezyum ihtiyacı 400 mg ile 500 mg arasında olmaktadır. Gebelik ve emzirme döneminde daha fazla alınması gerekmektedir. Doğal yollarla alınmaması durumunda ise insanların minerallerin takviyesi olarak ilaç almaları gerekmektedir.

İnsan vücudunda ayrı bir önemi olması ile bilindiği için çoğu kişinin görülen belirtileri arasında istemsiz kas hareketlerinin ve kas spazmı yaşanması sıklıkla görülmektedir. Aynı zamanda da depresyon, kaygının artması ve depresyonda olan birçok kişilerde ortaya çıkar.

İştahsızlık sonucunda hızlı kilo vermeye neden olacağı için kişilerde yorgunluk daha fazla oluşacaktır. Baş dönmesinin fazla olması ve yutma güçlüğü de bu insanlarda ortaya çıkmaktadır.

Magnezyum Eksikliğinin Nedenleri

İnsanların düzenli beslenmesi durumunda ve magnezyum içeren gıdaları yemesi halinde vücutlarında sentezlenerek oluşacaktır. Fakat minerallerin oluşmasına engel olacak herhangi bir rahatsızlığı olması durumunda ya da başka nedenlerden ötürü insanlarda yeterli düzeyde gıdaları tüketmiş olsalar bile eksikliği oluşacaktır. Çevresel faktörlerin ve insanların yaşam tarzlarının da eksikliğin oluşmasına neden olması ile bilinmektedir. Eksikliğinin olmasına neden olan durumlar şunlardır:

 • Sağlıksız beslenme;
 • Kimyasal ilaçların kullanımı;
 • Aşırı stres altında yaşamak;
 • Ameliyat olmak;
 • Vücudun büyük bir bölümünün yanması;
 • Karaciğer hastalıkları;
 • Bağırsak hastalıkları;
 • Yaşlılık;
 • Aşırı demir birikmesi;
 • Mide hastalıkları.

Sadece fiziksel olarak yaşanılan problemler eksikliğin olmasına neden olmayacaktır. Sürekli olarak ruhsal problemler yaşayan kişilerin, aşırı stres altında kalanların ve aşırı yoğun iş yerinde çalışarak yorgunluk yaşamakta olan kişilerde de görülmesi mümkündür.

Hamilelik süresi içerisinde bebeğin gelişimi için gebe kadının magnezyuma daha çok ihtiyacı olacaktır. Yeterli miktarda alamaması durumunda magnezyum eksikliği gebelik boyunca çok sıklıkla görülmektedir. Aynı şekilde bayanların adet döngüsü içerisinde kanamalarının olması sebebiyle magnezyum kaybı yaşayacaktır. Bu nedenle de adet gören bir bayanın mutlaka belirtilerin ortaya çıkması sonucunda magnezyum seviyesine baktırması çok önemlidir.

Mineralleri içermekte olan gıdaların yenmesi durumunda mide asidinin azalması ya da çok fazla olması sonucunda insanlarda mineral eksikliğinin oluşması görülmektedir.

Sindirim sisteminde ortaya çıkacak olan hastalıkların emilimin azalmasına neden olması sebebiyle belirtiler sıklıkla oluşur.

Hastalıkların iyileşmesi için reçete edilmekte olan bir takım kimyasal ilaçlar birçok vitaminin ve minerallerin vücutta emiliminin azalmasına neden olmaktadır. Bu sebeple de eksiklik görülebilir. Özellikle de içilmekte olan bazı ağrı kesiciler, antibiyotik ilaçlar, doğum kontrol hapları, kalp ilaçları, hormon ilaçları kullanımı sonucunda ortaya çıkabilir.

Daha çoğunlukla erkeklerin spor yaparken kullandıkları proteinlerin mineral eksikliği oluşmasına neden olmaktadır. Mineral eksikliği ağır ve profesyonel olarak spor yapan insanlarda da görülmektedir. Bu insanlarda ortaya çıkması sonucunda spor yaparken enerjisinin tükenmesine ve kaslarının gelişmesinin engel olmasına neden olacaktır. Sürekli olarak kas yorgunluğu ortaya çıkabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.