Limonda Bulunan Vitaminler ve Faydaları Nelerdir?

Limon içinde bulunan vitaminler ve besinler zayıflamadan hastalıkların yok edilmesine kadar fayda sağlar. Düzenli tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekmektedir.

Faydaları

 • Limonlar vücut için alkalize olan ürünlerdir. Limonlar başlangıçta asidiktir ama vücut sıvıları üzerinde vücudun pH’ına dengeyi geri kazandırmaya yardımcı olan alkali oluştururlar.
 •  Grip ile soğuk algınlığı tarzında enfeksiyonlar konusunda çalışmakta olan C vitamini ile flavonoid açısından oldukça zengindir.
 • Karaciğere karşı oldukça mikemmel bir uyarıcı şeklindedir. Ürik asit ile diğer zehirlerin bir çözücüsüdür, safrayı sıvılaştırma özelliği bulunur. Sabahları büyük bardak suyun içine eklenen limon suyu, büyük bir karaciğer detoksifiye edicidir.
 • Bağırsakların temizlenmesine olanak sağlar. Bağırsaklardaki peristaltizmi arttırır, hareketinin oluşmasına yardımcı olur. Bu sayede atıkları giderir ve düzenlilik ile yardımcı olur. Bir limonun suyu ılık suya eklenir ve sabahları aç karına içilmelidir.
 • Limon iki ile dört saatte bir suyla seyreltilerek tedavi için kullanılabilir.
 • Limonun içinde yer alan sitrik asitler safra taşları, kalsiyum birikimleri ve böbrek taşları eritmeye yardımcı olacaktır.
 • Serbest radikaller insanların kan damarlarında zarar oluşturabileceğinden ve atardamar duvar kısımlarında birikme olasılıklarını artırmak adına kolesterolü değiştirebildiğinden, C vitaminleri ateroskleroz ile diyabetik olan kalp hastalığının gelişmesini,  ilerlemesini önlemek için yararlı olabilir.
 • Limondaki C vitamini kişilerde yaşlanmaya ve çoğu hastalık türlerine bağlı oluşan serbest radikallerin hepsini nötralize etmeyi destek sağlar.
 • Bu meyvenin kabuğu parkinson hastalığı gibi beyin rahatsızlıklarında etkili olduğu kanıtlanmış güçlü bir fıstient tangeretin içermektedir.
 • Bu ekşi meyve mide ateşi için keskin ve büzücü için iyi bir promotördür.
 • Bağırsaklarda var olan solucanları yok etmeye olanak sağlar.
 • Limonlar güçlü düzeyde anti bakteriyel özelliklere sahiptir. 
 • Yapılan araştırmalar limon suyunun sıtma, kolera, difteri, tifo ve diğer ölümcül hastalıkların bakterilerini yok ettiği ortaya çıkmıştır.
 • Limonlardaki doğal olarak meydana gelen limonen de dâhil olmak üzere 22 anti-kanser bileşiği bulunur.
 • C vitamini güçlü bir bağışıklık sisteminin işlevi için de hayati önem taşımaktadır. Bağışıklık sisteminin temel  hedefi kişileri hastalıklardan koruma sağlamaktır. Bu nedenle soğuk algınlığı, flus ve tekrarlayan kulak enfeksiyonları gibi durumlarda ekstra bir C vitamini yararlı olabilir.
 • Folat, nöral tüp defektlerini önlemek adına hamile kadınlar için şarttır. Folat prenatal vitaminlerde bulunurken, tüm besinleri tüketmek vücudun onu emmesini sağlamak için mükemmel bir yoldur. Bu da limon içinde bulunur.
 • Özellikle kilo verme sürecinde sık şekilde kullanılır. Tek tüketilebileceği gibi, detoks suları içine dâhil edilerek de tüketilebilir. Metabolik komplikasyonların çoğuna neden olan neredeyse hiç şüpheli şeker – fruktozdan yoksundurlar.
 • Limon suyu da salata sosu için harika bir temeldir ve balıkların üzerine de dökülür.
 • Limon suyu, karaciğer hastalığına bağlı negatif etkileri önemli ölçüde inhibe etmektedir.

Zararları

Genel olarak, limonlar insanlar için oldukça faydalı olan ürünlerdir. Yalnız tüketiminde aşırıya kaçıldığı zaman mide reflü problemlerine,  bu rahatsızlıklardan muzdarip olanlara mide yanmasına neden olabilir. Aşırı alımından kaynaklı içeriğinde bulunan sitrik aist diş üzerine zarar verebilir.

Vitaminler

Limonlar ve Limes, taze meyve suyu  0.25 bardak  (61.00 gram)

Besin

 

 

DRI / DV

 

Kalori

 

13

 

C vitamini

 

% 31

 

Folat

 

% 3

Kolesterol

0 mg

Niasin

0.100 mg

 

Piridoksin

0,080 mg

 

Enerji

 

% 1.5

 

Karbonhidratlar

9,32 g

Protein

1,10 g

Toplam yağ

0,30 g

Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Kaliteli bir limon bulmanın hilelerinden biri, daha kalın kabuklu olanların daha az ete sahip olacağı ve bu nedenle daha az sulu olacağı için oldukça ince derili olanı bulmaktır. Bundan dolayı boyutları için ağır ve ince taneli bir dokuya sahip soyma özelliği olan limonların seçilmesi daha uygun olur. Tamamen olgunlaşmamış olmalarından kaynaklı yeşil renklere sahip olanların tamamen asidik olması gerekmektedir.  Kalıcı meyve belirtileri buruşukluk, yumuşak, sert ve donuktur. Taze limonlar tüm yıl boyunca kolaylıkla kullanılabilir. Bu meyve  yaklaşık  olarak bir hafta boyunca oda sıcaklığında, güneş ışığına maruz kalmadan taze şekilde kalabilir. Bu süre içinde onları kullanım yapılmayacaksa limonları dört hafta boyunca saklayacaklar buzdolabının dondurucu kısmını tercih edebilir. Dondurucuya koymadan önce mutlaka yıkanması gerekir. Limonları ister dilimleyerek ister bütün şekilde tüketmek mümkündür. Dilimli şekilde donducuya koyulacağı zaman mutlaka derin dondurucu poşeti içinde saklanması gerekir. Limon suyu ve lezzetinden yararlanmak adına ve daha sonra kullanılmak üzere saklanabilir. Taze sıkılan limon suyu dondurucu kapları içine koyulur ve dondurulur. Ardından bu kapların içinden çıkartıldıktan sonra buzdolabı poşetine koyularak rahatlıkla saklanabilir. Kuru limon kabuğu rendesi, hava geçirmeyen bir cam kap içinde serin ve kuru bir yerde saklanması gerekir.

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.