Kuru Fasulyenin Vitaminleri, Faydaları ve Saklanması

Kuru fasulye türlerinin hepsi besin değeri açısından oldukça zengindir. Bundan dolayı insanların beslenme düzeni içinde olması gereken faydalar sunar.

Faydaları

Hem kuru hem de konserve fasulyeleri yıl boyunca mevcuttur. Kuru fasulye, genel olarak hazır ambalajlı kaplarda ve ayrıca dökme şekilde satılır. İsimlerine uygun olarak, bu popüler fasulyeler böbrek şeklindedir. Özellikle baharatların lezzetlerini ve pişirildikleri diğer yiyecekleri emdikleri pişen yemeklerde iyidir. Faydaları arasında;

Karbonhidrat Sağlar

 • Diyet nişastası olarak da adlandırılan kompleks karbonhidratlar, bir kolye gibi birbirine bağlanmış şeker moleküllerinden oluşur. Kompleks karbonhidratlar tipik olarak lif bakımından oldukça zengindir.
 • Kuru baklagillerdeki kalorilerin çoğunluğu, nişasta, dirençli nişasta ve az miktarda nişasta olmayan polisakkaritler şeklinde karbonhidratlardan gelir.
 • Karmaşık karbonhidratlardan zengin olmasının yanında iyi bir protein kaynağı olan bu yiyecekler düşük bir glisemik indekse sahiptir. İnsülin direncinin, diyabetin ve hiperlipideminin yönetimi için ideal bir besin haline getirir. 
 • Fasulye sindirilemeyen, fermente olabilen lifler olan oligosakkaritler adı verilen bazı kompleks şekerler içerir. Bunlar, kolonda yararlı bakteriler tarafından parçalanırlar, bu da gaz üretimi ve gazla sonuçlanabilir.  Fasulye, sağlıklı bir bağırsak için çok önemli bir gıdadır.

Diyet Lifi

 • Bakliyat hem çözünür hem de çözünmez lifler açısından zengindir.
 • Çözünebilir lif, sindirim sistemi içinde bulunan diyet kolesterolünü kapar. Kolesterol daha sonra absorbe edilmekle beraber vücuttan atılmaktadır. Bu da özellikle LDL kolesterol düzeylerinin yüksek olması durumunda LDL kolesterolün kan seviyelerinin düşürülmesine destek olacaktır.
 • Kuru fasulye suyun dışkıya çekilmesine yardımcı olan ve düzenli olarak tutarken, önemli miktarda çözünmeyen lif bulunmaktadır. Kabızlık, kolon kanseri ve diğer sindirim sistemi sorunları ile mücadele konusunda yardımcı olabilir.

Bitki Bazlı Protein

 • Kuru baklagiller iyi bir bitki bazlı protein kaynağı olarak insan vücudunda çalışır.
 • Kuru baklagillerin düzenli olarak alınması, sığır eti ve tavuk gibi hayvansal protein kaynaklarına kıyasla düşük bir maliyetli olduğundan dolayı, iyi bir protein kaynağı sağladığı için dünya çapında son derece önemlidir.

Esansiyel Vitaminler ve Mineraller

 • Sağlıklı kan basıncı seviyelerini destekleyen bir mineral olan iyi potasyum kaynaklarından bir tanesidir.
 • Bakır, fosfor ve magnezyum açısında mükemmel kaynaktır.
 • Zengin bir demir kaynağıdır. Özellikle büyüme çağında olan çocuklar tarafından tüketilmesi gerekir.
 • Baklagiller bulunan suda çözünür vitaminler thiamin, folik asit, riboflavin ve B6 vitamini kaynağı mükemmel bir kaynağıdır.

Fasulye Türü

Kalori

Protein (G)

Yağ (G)

Toplam Karbonhidrat  (G)

Siyah

114

8

0.5

20

Kızılcık

120

8

0.4

22

Büyük Kuzey

104

7

0.4

19

Donanma

127

8

0.6

24

Pembe

126

8

0.4

24

benekli at

122

8

0.6

22

Işık Kırmızı Böbrek

112

8

0.4

20

Koyu kırmızı böbrek

109

8

0.2

19

Beyaz böbrek

124

9

0.3

22

Küçük kırmızı

110

6

0.5

19

Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Kurutulmuş barbunya fasulyeleri genelde ambalajlı kaplarda ve ayrıca dökme şeklinde marketler ile aktarlarda bulunur. Toplu bölümden satın alınan diğer yiyeceklerde olduğu gibi, kutuların kapalı şekilde olmasından ve mağazanın iyi bir ürün devir hızına sahip olduğundan emin olmak çok önemlidir. Bakliyatın seçimi ister poşetli ister dökme şeklinde olsun nem veya böcek hasarı olduğuna dair bir kanıt olmadığından, çekirdeklerin tam ve çatlak olmadığından emin olmak gerekir. Konserve olan ürünlerde marketlerden satın alınabilir. Besin değerlerinin çoğunu yitiren konserve fasulyeleri kişi kendi pişirdiğinde çok az tat farkı alabilir. Kurutulmuş olan fasulyelerini, hava geçirmeyen bir kapta, 12 aya kadar saklamak mümkündür. Serin, kuru ve karanlık bir yerde saklanması çok önemlidir. Kapağı olan bir kap içine konursa pişirilmiş fasulye türleri yaklaşık üç gün buzdolabında taze şekilde kalır. Fasulyelerden yemek yapmak isteyen kişilerin düdüklü tencere seçmeleri ideal olur. Ocak üzerinde pişirilecekse her fincan kuru fasulye için üç bardak temiz su ya da et suyu eklemesi yapılması gerekir. Barbunya fasulyesinden yemek yapılması da yaklaşık 1,5 saatlik zaman dilimi alır. Bir düdüklü tencerede pişirilmeleri için yaklaşık olarak yarım saat vakit yeterli gelecektir. Pişirme yöntemine bakılmadan fasulye türü pişirildikten sonra tuzlu veya asidik olan herhangi bir çeşni ilave edilir. Bunları daha önce eklemek fasulyeleri sertleştirir ve pişirme süresinin büyük ölçüde artmasına neden olur. Bundan dolayı bakliyatlardan yapılacak olan yemeklerde usta ahçılar tuz ile baharatları her daim sonradan ekleme yapar. Unutmamak gerekir ki,  barbunya fasulyesi mükemmel düzeyde molibden kaynağı arasında yer alır. Folat, lif ile bakır içermektedir.  Barbunya fasulyesi iyi bir manganez, B1 vitamini, fosfor, protein, demir, potasyum ile magnezyum da içerir. Mevsiminde düzenli şekilde tüketilmesi çok önemli bir detaydır.

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.