Kivi Meyvesinin Faydaları ve Vitamin İçerikleri Nelerdir?

Kivi meyvesi kahverengi dış yüzeye ve yeşilmsi iç yüzeye sahiptir. Vitamin ve mineral açısından dolukça zengin olduğu için sağlık içinde faydalı özellikleri bulunur.

Faydaları

Sindirim

Ham kivi, papain gibi çok bir yemek sindirmek yardımcı olabilecek bir protein eriterek enzimi aktinidazin içermektedir.

Kan Basıncı

Kivi’nin yüksek potasyum seviyesi, elektrolitlerin sodyumun etkilerini azaltarak dengede kalmasına yardımcı olur.

DNA Hasarı

Meyvenin içindeki antioksidanların eşsiz olan kombinasyonlarının hücre DNA’larını oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı olduğunu göstermektediri. Bazı uzman hekimlerde bunun kanser sorununu önlemeye destek olabileceğini düşünmektedir.

Bağışıklığınızı Artırır

Kivi’nin yüksek vitamin C içeriğinin diğer antioksidan bileşiklerle birlikte bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

Kilo Verme

Düşük glisemik indeksi ve yüksek lif içeriği, yüksek şeker içeriğine sahip diğer meyveler gibi güçlü bir insülin acele etmeyeceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden vücut yağ depolayarak tepki vermez. Özellikle diyetisyenler bu meyveyi ara öğün olarak diyet listesi içine ekler. Sağlık açısından faydalı olurken metabolizmanın hızlanmasına olanak sağlar.

Toksinleri Temizleme

Kivi’nin bulanık lifleri, toksinleri bağırsak sisteminizden bağlamanıza ve hareket ettirmeye yardımcı olur.

Kalp Hastalıkları

Günde 2 ile 3 kivi yiyerek kan pıhtılaşma potansiyelini yüzde 18 oranında azalttığı ve trigliseritleri yüzde 15 azalttığı görülmüştür. Birçok insan kan pıhtılaşmalarını azaltmak adına aspirin alır. Yalnız bu inflamasyon ile bağırsaklarda kanamalar tarzında farklı yan etkilerin oluşmasına neden olur.

Diyabetikler

Glisemik indeksi yani kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltmez. Şeker hastası olan kişiler için güvenlidir.

Alkali Dengesi

Kivi, meyveler arasında en alkali kategorisindedir. Asidik gıdaların yerini almak için zengin bir mineral kaynağıdır.

Cildi Korur

Meyve cildin dejenerasyondan korunmasında bilinen bir antioksidan olan iyi bir E vitamini kaynağıdır.

Daha Az Pestisit

Kivi meyvesinde birçok pestisit kalıntısından genelde güvenli olan gıdalar listesinde yer almaktadır. 2016 yılında en güvenli ilk 10 gıda içinde yer almıştır. Bir prensip olarak organik olabilecek her zaman iyi olmakla birlikte, organik olmasa da sizin için uygun değilse büyük bir tehlike olup olmadığını bilmek de iyidir.

Kiwi Beslenme Gerçekleri

Servis Boyutu: 3.5 ons (100 gram), ham

 

 Hizmet Başına

Günlük Günlük  Değer

Kalori

61

 

Yağdan Kalori oranı

4

 

Toplam yağ oranı

1 g

% 1

Doymuş yağ oranı

0 g

% 1

Trans yağ oranı

 

 

Kolesterol oranı

0 mg

0%

Sodyum oranı

3 mg

0%

Toplam karbonhidrat miktarı

15 g

% 5

Diyet lifinin miktarı

3 g

% 12

Şeker miktarı

9 g

 

Protein miktarı

1 g

 

A vitamini % 2 miktarı

C vitamini

% 155

Kalsiyum% 3

Demir

% 2

Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Meyvenin seçimimde bir tanesi alınır, başparmak ve işaret parmak arasında tutularak hafifçe basınç uygulanması gerekir. En tatlı tada sahip olanlar hafifçe baskıya neden olurlar. Çok yumuşak olan, buruşmuş, çürümüş veya nemli lekeler olanlardan kaçınmak çok önemlidir. Boyutu meyvenin kalitesiyle ilgili olmadığından dolayı kişisel tercihe veya kişilerin ihtiyacına göre bir kivi alınması idealdir. Kivi meyvesi genelde yılın çoğu zamanında var olan bir meyve türüdür. Sertifikalı organik olarak yetiştirilen gıdaların alımının yapılması daha doğru olacaktır. Organik gıdalar üzerine yapılan tekrarlanan araştırma çalışmaları, böcek ilacı ve ağır metaller gibi kirletici maddelere maruz kalma olasılıkları kivi dâhil sertifikalı organik gıdaların satın alınması ile büyük ölçüde azalabilmektedir. Eğer başparmak ve işaret parmakla hafifçe baskı uygulandığında kiviler yumuşak değilse tatlılıklarının zirvesine ulaşamayacakları için henüz tüketilmeye hazır değildirler. Kiviler birkaç güne kadar oda sıcaklığında, güneş ışığından ya da ısıya maruz kalmadan olgunlaşmak için bırakılabilir. Meyveleri bir kese ya da poşet içine almak olgunlaşmalarının hızlanmasına olanak sağlar. Olgun kivi, oda sıcaklığında veya buzdolabında saklanabilir. En antioksidanlar için tamamen olgunlaşmış kivi tüketimi yapılmalıdır.Bir porsiyonda bir portakalın C vitamininin beş katı da dâhil olmak üzere neredeyse 20 hayati besin içeren, kivi meyveleri meşur bir süper meyve olarak da adlandırılabilir. Parlak, yeşil, etli, bu bulanık kahverengi meyve A, K, E ve B, potasyum, bakır, folat ve lif bakımından da oldukça zengindir. İçeride meyve sadece kireç yeşili ve dilimlenmiş oval bir desende küçük siyah tohumlar ile çivili değil, aynı zamanda lezzetli, bir çileğin lezzetine benzemektedir. Soyulmuş, dilimlenmiş ve soğutulmuş, kivi, herhangi bir meyve salatası kombinasyonuna veya kendi başına mükemmel bir ektir. Sağlığa yararlı meyveler çeşitli kanserlere, koroner kalp hastalığına ve inme riskine, divertikülit ve irritabl barsak sendromundan potansiyel rahatlamaya da olanak sağlar. Hamile anneler, fetüsler ve küçük çocuklara destek sağlamaya karşı koruma sağlayacaktır. Çin menşeli, Yeni Zelanda’da çoğalan ve şu anda dünya çapında yetiştirilen kivi, meyve tabağının çeşitliliğini renk, lezzet ve sağlık avantajlarıyla genişleten tatlı bir meyvedirMakale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.