Kilo Verme Konusunda Vitaminlerin Oynadığı Roller

Son zamanlarda; yüksek kalorili gıdalara,  ihtiyaçazalma göstermektedir. Buna bağlı olarak da insanların enerji tüketimi değişim göstermektedir. Vitaminlere olan ihtiyaç ise aynı kalmıştır.

Vitaminle Kilo Verme

Vitaminler yaklaşık olarak yüzyıl evvel keşif edildi. Bu süreç içinde yapılan incelemeler; vitaminlerin birçok fizyolojik sürecin seyrini önemli oranda etkilemekte olduğunu göstermiştir. On üç vitamin ve benzeri minerallerin varlığı çağımızda detaylı olarak incelenmiştir. Bütün vitaminler kendi arasında iki ana guruba ayrılmaktadır:

  • Suda çözünenler
  • Yağda çözünenler

C ve B suda, A, D, K, E ve F vitamini ise yağda çözünebilme özelliğine sahip olmaktadır. Suda çözünebilen vitaminler idrar veya terle vücuttan atılır. Bu nedenle günlük olarak besinlerle alınması gerekmektedir. Yağda çözülenler ise yağ dokusunda tutulur ve gerekirse vücut tarafından kullanılır.

Vitaminlerin Kilo Vermede Rolü

Kilo sorunu olan ve fazla olan kilolarından kurtulmak isteyenler tarafından sorulan temel soru: vücudunuzu düzenli olarak vitaminlerle besleyerek kilo vermek mümkün olup olmadığı yolunda olmaktadır. Veya tam tersine: vitaminler kilo aldırır mı? Cevap herkes için bireysel olmakta; kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Gerçek şu ki, vitaminler metabolizmayı hızlandırmıyor veya yavaşlatmıyorlar. Fakat vücut mekanizmasının tüm değişim süreçlerini normalleştirirler ve akışlarını sıralarlar. Yani, kilo vermek istediğinizde ve daha sonra kilo almanız gerektiğinde günlük kalori kaybı veya yağ yakımı için de vitaminlerin düzenli olarak alınması gerekir. Vitaminler enzimlerin bir parçası olduğundan, kesinlikle kilo kaybı etkileyebilir. 

Vitaminlerin Kilo Vermede Etkileri

Son zamanlarda; yüksek kalorili gıdalara,  enerji kaynağı olarak ihtiyaç önemli ölçüde azalma göstermektedir. Buna bağlı olarak da insanların enerji tüketimi önemli ölçüde değişim göstermektedir. Fakat bunun yanında vitaminlere olan ihtiyaç aynı kalmıştır.

Fazla kilo sorunu olanların dengesiz beslenme ile bağlantılı olarak, uyguladıkları diyetler ve besinler konusunda yaptıkları kısıtlamalar; hipovitaminozu gündeme getirmiştir. Yapılan diyetlerde kilo sorunundan muzdarip olan kişilerde İlk olarak, vitamin eksikliği görülmez, Fakat vücutta bağışıklık sisteminde zayıflama ve iştahsızlık paralelinde de yorgunluk, depresyon, sinirlilik gibi sorunlar oluşmaya başlar. Kilo verdiren vitaminler; fazla olan kilolardan kurtulmak için metabolik süreçlerin normalleşmesine katkıda bulunur ve iç organların işleyişini iyileştirir.

B ve C gruplarındaki vitaminler gibi bazı mineraller metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle, gerekli olan vitaminlerin alımları yakın gelecekteki ince bedenler için son derece önemli taşımaktadır. Sonuçta, vücutta bu maddelerin bir sıkıntısı varsa, gıda daha yavaş emilir ve kilo verme süreci durur.

 C Vitamini

Kilo verme konusunda  en popüler  C vitamini  olmaktadır. Bu önemli vitamin vücut mekanizmasında meydana gelen birçok kimyasal süreçlerin katalizörüdür. Glikozun enerjiye dönüşmesini hızlandırır, böylece yağ depolarında fazlalığı birikmez. Ayrıca, bu vitamin, özellikle fiziksel stres altında, yağın hızlı yanmasını destekleyen bir amino asit olan L-karnitinin sentezinde yer alır.

B Vitamini

B grubunun vitaminleri, mecazi olarak, aynı ekipte çalışan mini-enerji tedarikçileri ve metabolizma hızlandırıcılarıdır. Bu gruptaki vitaminler metabolizma üzerinde en doğrudan etkiye sahip olmaktadır.

  • B1 diğer ismiyle tiamin karbonhidrat metabolizmasında rol alır. B1 vitamini eksikliği ile kilo kaybı görülür.
  • B2 diğer ismiyle riboflavin; kas aktivitesi için gerekli olan enerjisiz bir enerji üreticisidir. B2 vitamini ayrıca diğer vitaminlerin sentezinde yer alır.
  • B3 veya PP diğer ismiyle niasinkarbonhidratları, yağları ve proteinleri parçalayan oksidasyon azaltıcı enzimlerin bir parçası olmaktadır.
  • B4 veya diğer ismiyle kolin, karaciğerdeki fosfolipitlerin oluşumundan ve bunların yağların taşınmasından sorumlu olmaktadır
  • B5 (kalsiyum pantotenat) enzim bileşiminde koenzim A şeklinde birçok biyokimyasal reaksiyonlarda yer alan ve başlatır ve bir bölme işlemi ve yağ yakma (lipoliz) hızlandırır.
  • B6 (Piridoksinproteinlerin emilimini düzenler, glikoz ile vücudun hücrelerini eşit olarak beslemeye yardımcı olur.
  • B7 (Biotin / vitamin Hyağ asitlerinin bölünmesine katılır, glukokinaz üretiminde yer lipit ve karbohidrat metabolizmayı kontrol eder. Dengelenmesini sağlar
  • B9 (Folik asit) ve B 12 (siyanokobalamin), metabolik süreçler üzerindeki “yakınları” aktif etkisi normal onlara yol olarak.

D Vitamini

D2 ve D3 veya  ergokalsiferol ve kolekalsiferol;  kardiyovasküler sistemin normal çalışmasını sağlar, fosfor ve kalsiyumu emmeye yardımcı olur. İkincisi, bu arada, yağ dokusu yarma sürecinde aktif bir katılımcısı olmaktadır. D vitaminin kilo verme konusunda önemli rolü bulunmaktadır. D vitamininin günde 0.08 mg

 Alımı aynı zamanda, verilen kilolar sırasında sağlıklı bir durumda  olunmasını sağlamakta kalbi ve kan damarlarını desteklemektedir. Olumlu etki, hem erkeklerde hem de kadınlarda, her birinin kaç kilo kaybettiğine veya ne kadar yağlı doku yaktığına bakmaksızın fark edilir. D vitamini aşırı kilo kaybını uyarır ve aynı zamanda kardiyovasküler sistemi sağlıklı tutar.

A, E Vitamini

A Vitamini ( retinol) ve E Vitamini (tokoferol); oksidatif reaksiyonların olumsuz etkilerini nötralize eden ve vücudu erken yaşlanmadan koruyan en önemli antioksidan vitaminlerdir. Diğer şeylerin yanı sıra, diğer vitaminlerin uygun asimilasyonu için E vitamini gereklidir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.