Kilo Almak İçin Kullanılan Vitaminler ve Mineraller

Vitaminler vücut metabolizmasının işleyişini normalleştirir ve vücuda besinleri işlemek için gerekli miktarda enerji sağlar, böylece kilo almasına yardımcı olur.

Vitamin Takviyelerinin Kilo Alımına Etkileri 

Yetersiz olan vücut ağırlığı sorunlarını çözmek için hangi organizmanın kilo almak için hangi vitamine ihtiyaç duyduğu konusunda bilinçli olmak gerekmektedir. İnsanların vücut metabolizmalarının sağlıklı olabilmesi direk olarak almış olduğu vitamin ve minerallere doğru orantılı olmaktadır.Enzimleri oluşturan vitaminler alınmadan; biyokimyasal olan süreçler normalin altına düşüş gösterir. Daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmak, ideal kiloya ulaşmak için gerekli olan enerji miktarı belirli olan vitaminlerin alınmasıyla gerçekleşir. Kilo aldırmaya yardımcı olan vitaminler, enzimleri oluşturan ve metabolizmaya katılan maddelerdir . Kilo almak isteyen bir kişi et, balık ve sür ürünleri gibi yüksek kalorili yiyecek tüketmelidir. etmektir  Bunun yanında karbonhidratlar aracılığı vücut işlenmesi için gerekli olan enerjiyi almaktadır.  

Kilo Aldıran Vitamin Takviyeleri

Vücut ağırlığı normalin altında olan kişilerin, eksik olan kilolarını tamamlayarak sağlıklı bir bünyeye sahip olmalarının en sağlam yöntemi besin değerleri yüksek olan karbonhidrat ve protein açısından zengin olan bir diyet uygulamalarıdır. Kilo sorunu olmayan insanlar neredeyse yok denecek kadar az olmaktadır. İnsanların bazıları fazla olan kilolarını vermeye çalışırken bir kısmı da eksik olan vücut kütlelerini tamamlayarak, daha sağlıklı bir hayat sürmeyi hedeflemektedirler. Sorunun üstesinden gelmek, aynı zamanda kilo almak için vitaminlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Kilo almak isteyenler için yüksek kalorili yiyeceklerin kalitatif olarak işlenmesi önemlidir.

Vücut kütlesi veya kas kütlesi normalin altında olan insanların ilk olarak; kas oluşumunu etkileyen faktörler konusunda bilinçli olmaları gerekmektedir. Vitaminler bu mekanizmanın biyokimyasal reaksiyonunu hızlandırmaktadır.. Her şeyden önce, kilo almak için, hangi vitaminlere ihtiyaç olduğunu anlamak gerekir. Buna dayanarak, bir doktora danıştıktan sonra, gerekli vitaminleri içeren ürünler de dahil olmak üzere bir diyet oluşturabilir ya da eczanede özel vitamin-mineral kompleksleri satın alabilirsiniz.

Kilo Aldıran Vitaminler

Vitaminler vücut için bir yapı malzemesi veya enerji kaynağı değildir. Ancak, kimyasal reaksiyonların biyolojik asistanları olan katalizör görevi gören metabolizmada önemli bir rol oynarlar. Protein sentezi ve bölünmesi (C, B 6 , B 2 , B 12 ), karbonhidratların metabolizması (B 1 , A), hormonların (E) üretimi, minerallerin asimilasyonu (D) katılır .

Kilo aldıran vitaminler ve ürün içerikleri aşağıdaki tabloda açıklanmıştır:

Vitaminler Özellikleri  Hangi Ürün İçeri
A Vitamini  Hücrelerin büyümesi ve gelişmesinden sorumludur. Kilo almak isteyenlere yardımcı olur Balık yağı, tavuk yumurtası, et, tereyağı, karaciğer, havyar, içeriğinde lider – havuç
B1 (Tiamin) Redoks reaksiyonları sağlar. Tiamin sıkıntısı ile kilo almak işe yaramaz, çünkü onsuz besin yetersiz sindirilir Kepekli ürünler, maya, kepek
B2 (Riboflavin) Tiamin ile birlikte, biyokimyasal reaksiyonların işleyişini destekler. Yağ metabolizmasını ve gastrointestinal sistemin çalışmasını normalleştirir Muz, yumurta, süt, sığır karaciğeri, ton balığı, bira mayası
B3 (Nikotik Asit) Vücutta yağ ve protein oluşumunun aktif bir bileşenidir. Bira mayası
B6 (Piridoksin) Bir protein oluşturma sürecinde vazgeçilmez Patates, dana ciğeri, tavuk eti, ayçiçeği tohumu
E ve C Vitamini  Antioksidan özelliklere sahip. Vücuttaki serbest radikal miktarını azaltın. Kilo alımı yüksek kalorili yiyeceklerin kullanımını içerdiğinden, bu vitaminler olmadan yenilenemezsiniz. Bu nedenle, çok sayıda serbest radikal oluşmasına neden olan oksidasyon-redüksiyon reaksiyonlarının yoğunluğu artar. C vitamini – narenciye, çilek, köpek gülü, siyah frenk üzümü.

E Vitamini – ceviz, bitkisel yağ, ayçiçeği tohumu

 

A Vitamini 

Kilo almak isteyenler için almaları gereken ana vitaminlerden biri de retinol diye isimlendirilen A vitaminidir. Retinol kilo alımı konusunda oldukça önemli bir element olmaktadır. Bu önemli vitamin kilo alımını ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesini olumlu yönde etkileyen hücrelerin büyümesini ve gelişmesini desteklemektedir. Cilde tazelik veren, mukoza zarının kurumasını hızlandıran, üreme sisteminin durumunu iyileştiren ve vizyonu olumlu yönde etkileyen A vitamini olmaktadır. Retınol açısından zengin olan besinlere örnek olarak; et, karaciğer, balık yağları, balık yumurtası, yumurta, tereyağını verebiliriz.

B Vitamini

Yeterli enerji olmadan doğru metabolizmanın doğru bir şekilde çalışması imkansızdır.  B1 (tiyamin), B2 (riboflavin), B3 vitamini (niasin), B6 ​​(piridoksin) – B vitaminleri enerjisi iletim hücreleri sağlar. B Vitaminleri hücrelerin gerekli oranda ihtiyaçları kadar gıdaları edinmesini sağlamaktadır.

 E ve C Vitamini

Gelişmiş beslenmeye, oksidasyon-redüksiyon reaksiyonlarının sayısındaki bir artış ve dolayısıyla serbest radikallerin oluşumu eşlik eder. Bu nedenle kilo almak isteyen bir kişinin gıdaları E ve C vitamineri ile zenginleştirilmelidir. E vitamini kaynağı bitkisel yağlar, cevizler, ayçiçeği tohumudır. C vitamini kaynakları narenciye, lahana (lahana turşusu dahil), domates, köpek gülü, siyah frenk üzümü, çilektir.

Diğer Elementler

Hızlı büyümeyi sağlamak için doku büyümesini aktive etmek ve kas proteinleri oluşturmak için, vitaminlere ek olarak mikro ve makro elementlere de ihtiyaç vardır:

  • fosfor
  • potasyum
  • çinko
  • kalsiyum
  • magnezyum
  • demir
  • bakır
  • vanadyum.


Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.