Keçiboynuzu Pekmezinde Bulunan Vitaminler ve Faydaları

Keçiboynuzu pekmezi sağlık bakımından en yararlı faydaların vücuda alınmasını sağlar. Yalnız bu faydalardan yararlanmak adına düzenli şekilde tüketilmesi gerekir.

Faydaları

Kafeinsiz

Keçiboynuzu doğal olarak kafeinsizdir, ki bu da çikolatadaki kafeine duyarlı olanlar için oldukça mükemmeldir. Ayrıca, keçiboynuzu yongası gibi keçiboynuzu bulunan ürünler de vegan ve süt ürünleri içermez.

Vitamin ve Mineral Açısından Yüksek

Özellikle kalsiyum ile demir bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda oldukça mükemmel riboflavin, folat, niasin,potasyum, E vitamini, bakır, manganez ve selenyum kaynağı olarak insan vücudunda görev görür. Diyet lifi bakımından da çok yüksektir. Bu üründen yapılacak olan pekmez tipik olarak  yerel doğal veya ithal yiyecekler mağazanızda mevcuttur. Konsantre formundan dolayı daha yüksek miktarda kalsiyum ve mineraller içerir.

Kolesterolü Düşürür

Yüksek lif içeriği keçiboynuzu düşük kolesterol seviyelerine bağlanmıştır. Bir çalışmada 2010 günde iki kez özel olarak keçiboynuzu lifli besin yiyen katılımcılar 4 haftalık bir süre sonra kan kolesterolü azalttığını buldular. Keçiboynuzu içinde çeşitli tiplerde polifenoller de bulunur. Bu bitki bazlı bileşikler, diyet lifine benzer şekilde kolesterolü kontrol eder. Araştırmacılar bunun, çalışmanın olumlu sonuçlarında da rol oynadığını düşünmüşlerdir.

Kanser Önleme

Pekmezin içinde yer alan polifenollerin kayda değer miktarda antioksidan aktiviteye sahiptir. Çalışmalar sonucunda çıkarılan keçiboynuzu polifenollerinin çeşitli insan kanser hücrelerini, özellikle servikal kanser hücrelerini inhibe ettiği de ortaya çıkmıştır.

Kan Glikoz Yönetimi

Keçiboynuzundan yapılan pekmez yüksek miktarda lif nedeniyle kan şekerini normal seviyelerde tutmaya yardımcı olur. Çözünmeyen lifler suyun kaynağına ve bağırsak yolunun sağlıklı çalışmasına yardımcı ola konusunda çalışır. Bu sindirime ve uygun insülin seviyelerinin doğal bakımı konusunda destek vermektedir.

Sindirime Yardımı

Bu üründen yapılan pekmez türleri geleneksel olarak ishal tedavisi olarak kullanılır. Son zamanlarda yapılan bir çalışma sonucunda elde edilen pekmezin küçük çocuklarda ve muhtemelen yetişkinlerde ishali etkili bir şekilde tedavi edebildiğini kanıtlamış bir durumdur.

Ayrıca, keçiboynuzu içindeki tanenlerin bağırsaklarda zararlı bakteriyel büyümeyi engellemeye yardımcı olduğu da apaçık ortadadır.

 • Keçiboynuzu tanenleri anti bakteriyel, antiviral,  analjezik, anti-alerjik, antiseptik ile antioksidan olarak çalışan galya asidi içerir.
 • Ürün sindirimi artırma konusunda çalışır ve kan içineki kolesterol düzeylerini düşürme konusunda etkilidir.
 • Çocuklarda ve yetişkinlerde ishal tedavisinde pekmezi dışında kendisi de kullanılır.
 • Kafein içermediğinden dolayı keçiboynuzu hipertansiyonu var olan kişilere yarar sağlar.
 • Düzenli olarak bu ürünün kullanımları akciğer kanserini önleme konusunda yardımcı olacaktır.
 • Keçiboynuzunun içinde bulunan E vitamini  öksürük, gribal durumlar, anemi ile osteoklasisin tedavilerinde yardımcı olur.
 • Bu ürünün içindeki gallik asit, çocukluk döneminde oluşan çocuk felcinin önüne geçmeyi ve tedavi etmede yardımcı olma özelliğine sahiptir.
 • Fosfor ve kalsiyumdaki zenginliğinden dolayı osteoporozla savaşma için birebirdir.
 • Keçiboynuzunun kabukları, sesin ve boğazın temizlenmesi için şarkıcılar tarafından çiğnenmektedir.

Besinler

Miktar

Temel bileşenleri

 

Protein

4.8 g

Su

3,7 g

Kül

2,3 g

Kalori

 

Toplam Kalori

229

Karbonhidrattan Kaloriler

204

Yağdan Kaloriler

6

Proteinlerden Kalori

19

Karbonhidratlar

 

Toplam karbonhidrat

91,6 g

Diyet lifi

41 g

şekerler

50,5 g

Yağlar ve Yağ Asitleri

 

Toplam yağ

0,7 g

Doymuş yağ

0,1 g

Tekli Doymamış Yağ

0,2 g

Doymamış yağ

0,2 g

Toplam Omega-3 Yağ Asitleri

4.1 mg

Toplam Omega-6 Yağ Asitleri

218 mg

Vitaminler

 

A vitamini

14.4 IU

C vitamini

0.2 mg

E Vitamini (Alpha Tocopherol)

0.6 mg

tiamin

0.1 mg

b 2 vitamini

0.5 mg

Niasin

2 mg

B6 Vitamini

0.4 mg

Folat

29,9 mcg

kolin

12.3 mg

Mineraller

 

Kalsiyum

358 mg

Demir

3 mg

Magnezyum

55.6 mg

Fosfor

81.4 mg

Potasyum

852 mg

Sodyum

36.1 mg

Çinko

0.9 mg

Bakır

0.6 mg

Manganez

0.5 mg

Selenyum

5.5 mcg

İpuçları

 • Keçiboynuzundan unlu mamuller, dondurma, jöle, salata sosu, peynir, bologna, soslar, salam,  balık, hardal ve farklı besin maddelerinde önemli bir ticari stabilizatör ve kalınlaştırıcı oluşturur.
 • Keçiboynuzunun tozu keklerde, çerezlerde ve şekerlemelerde kakao tozu veya çikolatanın yerine kullanılma konusunda fayda sağlar.
 • Sıcak olan içecekler kahvelerin yerine bu ürünün toz şekli kullanılarak yapılır.
 • Kurabiye ve kek yapmak adına çikolata parçacıkları yerine keçiboynuzu yongaları kullanılmaktadır.
 • Sıcak çikolataya benzer bir içecek hazırlamak adına keçiboynuzu tozunu süt ya da süt ürünleri olmayan bir alternatifle karıştırmak çeşit sağlar.
 • Düzenli olarak alımı sağlık açısından faydaları en üst seviyeye çıkartır.

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.