Kasları Güçlendirmek İçin Hangi Vitaminler Gereklidir?

Kas kütlesinin artması için özellikle de sporcular için adale güçlü bir kas olması çok önemlidir. İnsanların kaslarının gelişmesi için gerekli olan vitaminler.

Kasları Güçlendiren Vitaminler

Kaslara İyi Gelen Vitaminler

Vitaminler sayesinde insanların kas sisteminin artmasına ve güçlenmesini sağlayacaktır. Daha güçlü kaslara sahip olabilmeniz için insanların yağlarının azalarak kaslarının çoğalması için karbonhidrat ve protein bakımından zengin olan vitamin içeren gıdaların alınması gerekmektedir. Özellikle de sporcuların yeterli miktarda vücutları için gerekli olan vitaminleri almamaları durumunda kas kütlesinde büyüme yavaşlayacak olduğundan sağlık sorunlarının olmasına sebep olur. 

Yapılan egzersizler sonucunda yeterli kadar vitaminlerin bulunduğu gıdalar yenilmemesi durumunda daha fazla kasların olmasını sağlayacaktır. Kas kütlesinin güçlenmesine iyi gelen vitaminler şunlardır:

  • A Vitamini;
  • B1 Vitamini;
  • B2 Vitamini;
  • B3 Vitamini;
  • B6 Vitamini;
  • B7 Vitamini;
  • B12 Vitamini;
  • C Vitamini;
  • D Vitamini;
  • E Vitamini.

Kasların yeterli miktarda güçlenmesi için ve liflerin korunabilmesi için kas kütlesinin oluşumunda önemli olan vitaminler sayesinde oluşmaktadır.

A Vitamini: Kas büyümesi için proteinlerin sentezinde önemli rol oynaması ve kasların güçlenmesine iyi gelmesi ile bilinmektedir. Yoğun bir spor hayatı olan insanların metabolizma enerjisinde etkili olacaktır. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Balık yağı 19
Sığır karaciğeri 12
1 adet yumurta 0.5
Süt 0.4
Kefir 0.2

B1 Vitamini: Protein metabolizmasının sentezlenerek insan kaslarının büyümesi için çok önemlidir. Kasların kırmızı kan hücrelerine ulaşmasında önemli rol oymayacaktır. İnsanların egzersiz sonrası çok fazla yaşadığı yorgunluğun olmaması için protein metabolizmasının enerjiye dönüşmesinde etkili olmaktadır. Bulunduğu gıdalar:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Muz 0.18
Ananas 1.102
Sarımsak 0.2
Domates 0.103
Havuç 0.66
Keten tohumu 1.644

B3 Vitamini: Yenilen gıdaların enerji üretimini desteklemesi için metabolizma süreçlerinde etkili olur. Kal kasının güçlenmesi sonucunda kalp hastalıklarının gelişimini engelleyecektir. Fakat fazla tüketilmesi sonucunda insanların vücutlarında yağ oluşmasına neden olacağı için fazlasını tüketmekten her zaman için kaçınmanız gerekmektedir. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Pirinç 33.9
Buğday 6.8
1 adet yumurta 5.6
Arpa 4.6
Badem 3.3

B6 Vitamini: Protein alımıyla alakalı olması sebebiyle insanların metabolizmasının enerjiye dönüştürmesi için çok önemlidir. Proteinli gıdalar sayesinde insanların kaslarının büyümesi için ve karbonhidratların enerji dönüşümüne teşvik edecektir. Bu sebeple de insanların ihtiyacı olan B6 vitamini olmaktadır. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Adaçayı 2.69
Kurutulmuş nane 2.57
Soya fasulyesi 1.36
Antep fıstığı 1.7
Kahverengi pirinç 4.07
Mısır 1.3

B7 Vitamini: Amino asitlerin metabolizmasında enerjiye dönüşerek kasların güçlenmesinde önemlidir. Daha çoğunlukla vücut geliştirme sporuna gidecek olan kişilerin almaları gerekmektedir. En çok bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Soya fasulyesi 63.1
Süt 44.2
Fıstık 41.8
1 Adet yumurta 32.7
Lahana 26.3

B12 Vitamini: İnsanların yediği gıdaların karbonhidrat gıdalarının metabolizma üzerinde hızla enerjiye dönüşmesinde etkili olacak ve sinir sistemi dokusunun yenilenmesini sağlayacaktır. Beyinden insanların kas dokusuna sinyallerin iletilmesinde etkili olacaktır. Sinir sisteminde bulunan hücrelerin yardımcı olacağı için kaslarda uyarılma olacaktır. Bu sayede de yağların azalması ve kasların çoğalmasını sağlayacaktır. Özellikle de çocukların büyümesinde etkili olur. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Sığır karaciğeri 60
Hindi eti 1.6
Süt 0.4
Uskumru 12
Karides 1.1

C Vitamini: Kas hücresinin büyümesi için çok önemli olduğundan kas hücrelerini arttıracaktır. İçerisinde çok fazla antioksidan bulunmaktadır. Kasın verimliliğini büyük ölçüde arttıracaktır. Özellikle de sporcuların çok fazla alması gerekiyor. Daha fazla kas kütlesinin olmasını sağlamaktadır. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Kivi 92.7
Papaya 60.9
Portakal 53.2
Kırmızı tatlı biber 183.5
Brokoli 89.2
Maydanoz 125

D Vitamini: Kemikler için önemli olan kalsiyumun ve fosforun emilimi için çok önemli olması nedeniyle bu vitamin önemlidir. İnsanlarda yeterli miktarda kalsiyum olmaması durumunda kas kasılmasının azalmasına neden olur. Güçlü kas kasılmalarının olması için önemlidir. Enerji sentezi için metabolizmanın hızlanmasını sağlayacaktır.

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Süt 1.5
Peynir 0.6
Tavuk yumurtası 2
Somon balığı 9.6

E Vitamini: Çok güçlü bir antioksidan olması ile bilindiği için insanlarda kas hücrelerinin zarlarının korunmasından sorumludur. Kas hücrelerinin güçlenerek büyümesinde ve hasarlı hücrelerin onarılması konusunda etkilidir. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Mısır yağı 93
Keten tohumu 57
Badem 25.2
Ceviz 20.8
Bezelye 9.1
Lahana 3.6

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.