Karpuzun Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değerleri

Böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesinde ve insanların kilo kaybında çok etkili olan karpuzun besin değerleri, içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller.

Karpuzun Faydaları

Karpuzun İçindeki Vitaminler

Kan basıncının düşmesi üzerinde etkili olduğu için kalp ve damar sağlığını koruması ile bilinmektedir. Böbrek fonksiyonları üzerinde etkili olan karpuz idrar yollarında ortaya çıkan enfeksiyonun iyileşmesinde de çok faydalı olmaktadır. Göz kuruluğu üzerinde ve göz sağlığının korunmasında faydalı olur. İçerdiği minerallerin ve vitaminlerin emilimi çok hızlı olmaktadır. Antioksidan zengini olması sayesinde hücre çoğalmasını sağlar. İdrar söktürücü özelliği de bulunan karpuzun vücuttan ödem söktürme konusunda da çok faydalıdır. Karpuzun diğer faydaları şunlardır:

  • Kabızlığı önlemektedir;
  • Metabolizmanın daha hızlı çalışarak sağlıklı kilo vermesini sağlar;
  • Bağırsakların zararlı toksinlerden arınmasını sağlamaktadır;
  • Kansızlığın oluşmasını önler;
  • Asit baz dengesini düzenler;
  • Safra atılımını arttırır;
  • Obeziteyi önler.

Asit dengesini sağlaması sayesinde kalp kasının güçlenmesini ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaktadır. Kanda bulunan yağ miktarının azalmasını sağlayacak ve bu sayede de kolesterol dengelenmesinde etkili olur. Kalp kasının güçlenmesi, kalp hastalıklarının oluşmamasını sağlar.

Gebelikte bebeğin anne karnında gelişimi açısından önemli olduğu kadar emziren annelerin de karpuz yemesi sonucunda daha çok sütünün olmasını sağlayacaktır.

Karpuz seçerken karpuzun dip kısmının sarı renkte olması gerekmektedir. Uzun olan karpuzların daha sulu olması bilinmektedir. Fakat oval renkte olan karpuz ise tatlı olması ile bilinmektedir. Karpuz satın alındığı zaman kesildikten sonra 2 ya da 3 gün içerisinde buzdolabında saklanması gerekmektedir. Mutlaka streç film ile sarılması ve buzdolabına bu şekilde konulması bozulmasını önleyecektir. Kesilmeden bir karpuz 1 ay ile 2 ay boyunca güneş görmeyen bir yerde kalabilir.

Karpuzda Bulunan Vitaminler

İnsan vücudunun sağlıklı olabilmesi için vitaminlerin ayrı bir önemi olmaktadır. Vitamin eksikliği sonucunda kalıcı hastalıkların olmasına neden olur. Doğal yollarla bu vitaminlerin alınması gerekmektedir. Organik olarak üretilen karpuz içerisinde bulundurduğu vitaminler bakımından çok zengin bir besin kaynağıdır.100 gram olgunlaşmış karpuz içindeki vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 0,017 mg
B1 Vitamini 0,04 mg
B2 Vitamini 0,06 mg
B3 Vitamini 0.3 mg
B6 Vitamini 0,09 mg
B9 Vitamini 0,008 mg
C Vitamini 7 mg
E Vitamini 0.1 mg

B9 vitamini olarak adlandırılan folik asit karpuz içerisinde bulunmaktadır. B grubu vitaminler insanların gelişiminde etkili olduğu kadar enerji vermesini de sağlaması ile olmazsa olmaz vitaminlerden bir tanesidir. Hafızanın güçlenmesini sağlayacağı gibi insanların kendilerini de daha enerjik hissetmelerinde faydalı olmaktadır.

Gözler için en faydalı olan ve net görmeyi sağlayan vitamin A vitamini olarak bilinmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemi üzerinde faydalı olduğu için hastalıklara karşı koruyacaktır. Kemiklerin yumuşamasını engelleyecek ve güçlü kemiklerin oluşmasında faydalı olur. Hücrelerin büyümesinde faydalı olacak ve metabolizma üzerinde de hızlanma sağlayacaktır.

Çok güçlü bir antioksidan olarak bilinen C vitamininin bağışıklığın güçlenerek hastalıklara karşı korunmasını sağlayacaktır. Bu sayede de enfeksiyonların daha hızla iyileşmesini sağlayacağı için C vitamini mutlaka alınması gerekiyor.

En saf antioksidan olarak bilinen E vitamini insanların patolojik açıdan gelişmesinde faydalı olur. Cilt sağlığı üzerinde faydalı olacak ve bu sayede de yaşlanmanın önüne geçilecektir.

Karpuzun Besin Değeri

100 gram karpuz yaklaşık olarak 27 kalori olması sayesinde düşük kaloriye sahiptir. Bir tane olgunlaşmış karpuzun yaklaşık olarak %92’si su olmaktadır. Buna rağmen geri kalanı ile besin değerleri çok fazla olduğundan sağlıklı besinler arasına girer.

Kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyecek ve ölmesini sağlayacak likopen miktarı oldukça fazla olmaktadır. 100 gram karpuz içerisinde bulunan mineraller ve diğer besin değerleri şunlardır:

Besin Adı Bulunduğu Miktar
Lif 0.4 g
Demir 0.24 mg
Yağ 0.15 g
Protein 0.61 g
Karbonhidrat 7.55 g
Potasyum 110 mg
Kalsiyum 14 mg
Magnezyum 12 mg
Şeker 6 g
Sodyum 16 mg
Fosfor 7 mg

Kemiklerin güçlenmesini sağlayan kalsiyum barındırdığı kadar kas sistemi üzerinde de faydalı olan fosfor da bulunmaktadır. İçerisinde bulunan magnezyum sayesinde metabolizma hızlanır. Asit baz dengesini sağlayacak ve kalp damar sağlığını koruyacak potasyum açısından da zengindir.

Kan hücrelerinde etkili olan ve kanın pıhtılaşmasında etkili olması ile bilinen bir besin kaynağı olmaktadır. Bağışıklık sisteminde etkili olan hücrelerin çoğalmasını ve bu sayede de bağışıklığın güçlenerek insanların hastalanmalarını engellemektedir. Magnezyum sayesinde insanların kendilerini daha enerjik hissetmelerinde ve böbrek taşı oluşmasının da önüne geçmektedir. Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.