K2 Vitamininin Özellikleri ve Bulunduğu Besinler ,

K2 vitamini dikkat edildiğinde, soya fasulyesi hariçbitkisel besinlerde neredeyse hiç yer almadığı gözlemlenmektedir. Soya fasulyesi ise bu vitamin açısından oldukça zengin bir kaynaktır.

K vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

K2 Vitamini

Menakinon ismi de verilen K2 vitamini vücutta besin metabolizmasını ve protein sentezini korumak ve düzenlemekle görevli olup yağda çözünebilme özelliğine sahip olan bir vitamindir. İlk olarak 1993 senesinde Amerikalı bilim adamları Binkley ve Doisy tarafından çürüyen balık yemlerinde tespit edilmiştir. Biyokimyacılar tarafından maddenin işlevsel özelliklerinden farklı antihemorajik etkilere sahip olduğu saptana bu vitamine K2 ismi verilmiştir.

K2 vitaminin insan sağlığı açısından önemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • K2, kemik dokusunun yoğunluğunu ve kırılmaya karşı direncini arttıran özel bir osteokalsin proteininin aktivasyonunda rol oynamaktadır. Menokinon, aynı zamanda kemik kırığı riskini yüzde atmış ile seksen oranında azaltmaktadır
 • Menokinon, kalsiyum kristallerinin kan damarlarının duvarlarına yapışmasına izin vermeyen protein MGP’yi etkiler. A ve D vitaminleri ile birlikte vücuttaki kalsiyum dağılımından sorumlu olmaktadır
 • Menakinon kanı sıvılaştırır, plakları temizler, böylece inme ve diğer kardiyovasküler hastalıklar riskini azaltır. Ayrıca, menoquinone, vasküler lezyonlarda hemostatik etkiye sahiptir.
 • Menakinon gençleşmiş cildin korunmasına yardımcı olur, erken kırışıklıkların görünümünü engeller.

Çoğu insan Menakinon vitamini duymamıştı. Bu vitaminle ilgili bilgiler çok nadir görülür. Bununla birlikte, sağlığın birçok yönünde büyük bir rol oynayan güçlü bir besindir. Aslında, K2 vitamini diyet ve yüksek mortaliteye neden olan bir dizi hastalık arasında “kayıp bağlantı” olarak düşünülebilir. K1 ile k2 vitaminleri arasındaki farklar;

 • Phylloquinone ismi verilen K1 vitamini bitkisel ve hayvansal ürünlerde bulunur
 • Menakinon ismi verilen K2 vitamini ise fermente ürünlerde bulunmaktadır.

Menakinon  kendi arasında birkaç farklı türe ayrılmaktadır. Bunlardan en önemlileri MK-4 ve MK-7 olmaktadır. Bu önemli vitamin sinerjik bir etki gösterdiği için D vitamini takviyesi ile sağlamakta olduğu faydalar arttırılabilmektedir.

 K2 Vitamini Bulunana Besinler

Temek olarak bağırsak sisteminde yoğunlaşan bu önemli vitamin, vücut mekanizmasında yer alan sistemlerin süreçlerinin normalleşmesine katkıda bulunmaktadır. Genellikle kemiklerin yapısını doğru orantılı olarak etkileyen K2 vitamini bilhassa bayanlar açısından daha önemli roller oynamaktadır. K2 vitamini almak için vitamin kompleksleri de kullanılabilmektedir. Fakat bu bileşen günlük hayatta yoğun olarak kullanılan pek çık gıda ürününde bulunmaktadır.

Soya Fasulyesi ve K2

K2 vitamini ince bağırsakta sentezlenir ve daha sonra insan hayatı için gerekli olan çeşitli mekanizmaları tetikleyerek vücut boyunca dağıtılır. Fakat menakinon çevreden de alınabilmektedir. Daha önce hayvansal kaynaklı ürünlerin K2 vitamini bakımından en zengin olduğu düşünülmekteydi. Ancak çok uzun zaman önce, özellikle soya fasulyesi gibi bitkisel kaynaklarda yoğun olarak bulunduğu fark edildi. Domuz veya kaz karaciğeri, sert peynirler, yumurta sarısı, her türlü süt ve et ürünleri ve süzme peynirden elde edilen pate’de büyük miktarlarda K2 vitamini bulunmaktadır.

Mekanononun yağların etkisi altında çözüldüğünü düşünmeye değer. Bu nedenle, bağırsak emiliminin yoğun olmasını sağlamak için, normal yağ içeriği olan yiyecekleri yemek gereklidir. Bunun yanında son yıllarda çok popüler olan düşük yağlı diyetlerin vücuttaki K2 vitamini alımını bozmakta olduğu göz ardı edilmemelidir.

K2 İçeren Ürünler

Bu önemli vitaminin aktif olarak takviyesi için herhangi bir eczaneye koşmak gerekli değildir. K2 vitamini takviyelerini buzdolabınızın raflarında kolaylıkla bulabilirsiniz. K2 vitamini içeriğindeki en zengin ürün mayalanmış soya fasulyesidir. Her 100 g soya fasulyesinde 870 mg Menakinon,bulunmaktadır. Bu ürünü düzenli olarak yiyen kadınlarının güçlü bir kemik sistemine sahip olduğu gözlemlenmektedir.

Kaz ciğeri hamurunda, yaklaşık 369 mg yararlı vitamin. Menaquinone stoklarını yenilemek isteyenler diyetlerinde sert ve yumuşak peynirleri mutlaka bulundurmalıdır. Çoğunlukla, küçük çocuklarda K2 vitamini eksikliğini desteklemek için), süt, tavuk göğsü, tereyağı ve yumurta verilmektedir.Tereyağı, tavuk ve dana karaciğeri, kıyma ve hatta lahana turşusunda önemli bir oranda K2 Vitamini bulunmaktadır.

Menakinon; kalsiyum emilimini etkileyen bir regülatördür. Kardiyovasküler sistemin işlevini düzgün bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur ve kan damarlarını temizler. Ayrıca diş eti kanamasını azaltır, kemik ve dişleri güçlendirmeye yardımcı olur, kırışıklıklarla savaşır. Bu nedenle, alımı insan vücudu için çok önemlidir. Menakinon nelerde bulunur konusuna şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Sert peynir
 • Süzme peynir ürünleri
 • Et
 • Tavuk karaciğeri
 • Süt
 • Soya fasulyesi
 • Yumurta
 • Sığır eti

K2 vitamin içeren ürünler uygun şekilde kullanıldığı taktirde vücudun K2 ihtiyacını bütünüyle karşılamaktadır. Bu ürünlerin arasında en yüksek ve en zengin içerik soyada bulunmaktadır.

K2 Vitamini nelerde bulunur ve oranları hakkında şu oranları verebiliriz:

 

Ürün Adı  100 Gr Ürün İçinde Bulunan K2 İçeriği ( Mikrogram )
Sert peynirler  75
Yumuşak Peynirler  55
Yumurta sarısı  20 – 30 
Süzme peynir    25
Tereyağı  16
Tavuk karaciğeri    14
Soya fasülyesi 870
Sosis    9
Salam     9
Tavuk göğsü    9
Kaz ciğeri 369   
Tavuk butu   8.5
Kıyma ( sığır etinden )     8
Karaciğer ( dana)    5
Lahana Turşusu  4.5
Tam yağlı süt    1
Somon  0.6
Pisi balığı   0.2
Levrek   0.2
Yumurta beyazı   0.2


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 4,50en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.