K2 Vitamini içeren İlaçlar, Vitaminler ve Fiyatları

K2 vitamini içeren ilaçlar hangileridir, K2 vitamin hapları hangileridir, k’ vitamin ilaçlarının fiyatları ne kadardır, bu vitaminler nasıl kullanılır, K2 vitamini içeren ilaçların ve vitaminlerin adları nelerdir.

K2 Vitamini İçeren İlaçlar

K vitamini iki ayrı forma sahip olan bir vitamindir. K1 olarak adlandırılan form kanın pıhtılaşmasından sorumlu iken K2 vitamini olarak adlandırılan form ise vücutta kalsiyumun işlenmesi suretiyle kemik yapılarının sağlamlaştırılması ve damar sağılığının korunmasında görev almaktadır.

Bu bakımdan bu vitaminin özellikle yaş ilerledikçe kemiklerde ve dişlerde meydana gelen zayıflama ve sağlıksızlaşmayı önleme konusunda çok büyük bir faydası bulunmaktadır. Bu nedenlerden ötürü bu vitamini içeren ilaçların ve vitaminlerin kullanılması kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Ülkemizde de rahatça bulunabilecek ve eczanelerden alınabilecek K2 vitamini içeren ilaçlar şu şekilde sıralanabilir:

  • New Life Mena 
  • Solgar Vitamin 
  • Voonka 
  • Dekinon 
  • Ocean 
  • GNC

Ülkemizde de bulunabilecek ve en çok satan başlıca bu vitamini içeren ilaçlar bu şekildedir. Bazıları sadece bu vitamini içerseler de bazıları da bu vitaminle etkileşime giren ve sentezleme için birbirini tamamlayan D3 vitaminini de içermektedirler. Bazılarının vitaminin kaynakları doğal ürünlerken bazıları da kimyasal yollarla elde edilmiş vitamin türevlerinden üretilmektedirler. 

K2 Vitamini İçeren İlaçların Fiyatları ve Özellikleri

Bu ilaçlar hem eczanelerden hem de diğer dağıtım kanallarından satın alınabilmektedirler ve reçetesiz olarak satılmaktadırlar. Birçoğu kapsül şeklinde üretilmiş ve paketlenmişlerdir. Bu ilaçların fiyatları ve içerikleri ise şu şekildedir:

İlaç Miktarı K2 Oranı Fiyatı
New Life Mena K2 30 kapsül 100 mcg 44 TL
Solgar Vitamin K2 50 kapsül 100 mcg 105
Dekinon D3 K2 20 ml 11.25 mcg 39 TL
Voonka K2 D3 32 kapsül 90 mcg 60 TL
Ocean D3 K2 20 ml 11.25 mcg 50 TL
GNC K2 60 kapsül 100 mcg 75 TL

Bu ilaçlardan New Life Mena, Solgar, Voonka ve GNC kapsül şeklinde satılırken Dekinon sıvı ve sprey şeklinde ağza sıkılarak kullanılır. Ocean ise yine sıvı formda satılmakla birlikte ağza damlatma şeklinde tüketilmektedir.

Ayrıca bu ilaçların birbirinden farklı özellikleri vardır. Fiyat ve içerikleri bu farklı özelliklere göre değişkenlik göstermektedir.

İlaç Özelliği
GNC  Bu vitaminin daha nadir bir bileşimi olan menaquinone içermektedir
Ocean  BHA, koruyucu ve şeker içermemektedir. Günde bir kez ağza damlatılarak kullanılır
Dekinon Koruyucu olarak zeytinyağı içermektedir. Gluten ve BHA bulunmamaktadır. Renklendirici, tatlandırıcı ve kimyasal herhangi bir bileşimi yoktur
Solgar  Şeker ve gluten bulunmamaktadır. Renlendirici, yapay aroma ve koruyucu içermemektedir. Bitkisel ürünlerden elde edilerek üretilmiştir.
Voonka Helal sertifikalı sığır jelatini kullanılarak üretilmiştir. Renklendirici ve nemlendirici içermektedir.
New Life Mena Balık jelatini kullanılarak kapsül haline getirilmiştir. İçeriğinde zeytinyağı bulunur.

Bu ilaçların arasından ihtiyacınıza ve tercihinize göre dilediğinizi tercih edebilir ve kullanabilirsiniz. Kimi kişiler kapsül yutmakta orlandıkları için damla formunu tercih edebilir kimileri de daha fazla miktarda vitamin içerdiği için kapsül formunda olanları tercih edebilirler. En önemli nokta içlerinde sağlığa zararlı paraben, BHA gibi maddelerin olmaması, herhangi bir koruyucu, tatlandırıcı veya kimyasal içermemeleridir.

K2 Vitamin Kullanımı

Önemi son yıllardan artan bu vitaminin D vitamini açısından da büyük önemi bulunmaktadır. Canan Karatay’ın da belirttiği günlük gerekli olan 100 IU D vitamini ve 100 mcg K vitamini olmak üzere toplamda 200 mcg vitaminin alınması oldukça önemlidir.

Günlük alınması gereken vitamin miktarına dikkat ederek aksatmadan bu ilaçları kullanmak kişi sağlığı üzerinde azımsanmayacak kadar çok sayıda olumlu etkiye sahiptir.

Alınması gereken bu 200 mcg vitamin miktarı gün içerisinde herhangi bir saat alınabilir. Fakat yemeklerle alınan vitaminin emilim miktarı arttığı için Canan Karatay’ın tavsiye ettiği bu miktarın yemeklerle veya yemekten hemen sonra alınması daha uygun olacaktır.

K2 vitamini kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir

Alınan D vitaminin fazla olması halinde bir takım yan etkiler meydana getireceği konusundaki iddialar Canan Karatay’a göre yeterli miktarda k2 vitamini alınırsa aslında çok da doğru değildir. Önemli olan nokta bu vitaminin D vitamini ile birlikte yeterli miktarda alınmasıdır. Bu nedenle günlü kalınması gereken 200 mcg’lik doz hiçbir şekilde ihmal edilmemeli ve günlük bir rutin haline getirilmelidir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.