K Vitamini Görevleri Nelerdir, Özellikleri ve Faydaları

K vitamini, vücutta bulunan önemli vitaminler arasında yer almaktadır. Yokluğu halinde çok ciddi sorunlara sebep veren bu vitamin, vücutta düzenleyici olarak görev yapmaktadır.

K vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

K Vitamininin Görevleri

Bu vitamin, vücutta düzenleyici olarak görev yapan vitaminler arasında yer almaktadır. Vücut içerisinde yer alan her vitaminin bir görevi bulunmaktadır. Vitaminler, genel hatları ile incelendiğinde, vücuda enerji vermeyen, onarıcı olmayan unsurlar arasında yer almaktadır. Buna rağmen yoklukları halinde çok ciddi sıkıntılar görülebilir. Vücut, meyve, sebze ve hatta güneşten vitamin almasına rağmen, bu vitaminin eksikliğinin görülmesi halinde kişi dışarıdan K vitamini almaya ihtiyaç duyabilir.

Bu vitamininin görevleri arasında ilk bilinen doğrudan kan ile ilgili düzenleyici bir etki yaratmasıdır. Kanın pıhtılaşması konusunda önemli bir etkisi olan K vitamini, bugün birçok hastalığın önlenmesinde ve özellikle büyük çaplı yaralanmalarda hastanın daha fazla sıvı kaybetmesini önlemek amacı ile büyük bir görev görmektedir. Bu organizmanın bu denli bir görev görmemesi halinde, hastanın sıvı kaybetmekten ölebileceği dahi bilinmektedir. Yapılan araştırmalar, protein alan ve güneş ışığında daha fazla duran insanların K vitaminini artırdığını tespit etmiştir. Vitaminin bunun dışında bilinen birçok görevi bulunmaktadır. Aşağıda bazılarına yer verdik.

  • Söz konusu vitamin, kanın pıhtılaşmasını sağlar ve böylece hastanın kan kaybetmesini önler.
  • Karaciğerde depolandığı için, karaciğerin daha sağlıklı çalışmasını ve vücudun daha dinç görünmesini sağlar.
  • Kemiklerin ve iliklerin daha sağlam bir yapıda olması için bu vitamin mutlaka kullanılmaktadır. 
  • Özellikle romatizma ve kireçlenme gibi sorunların önlenmesi konusunda K vitamini görev yapmaktadır.
  • Saçlarınızın ve tırnaklarınızın daha sağlam olması için mutlaka K vitamini gereklidir.

K vitaminin vücutta birçok görevi bulunmakta, aynı zamanda bu vitamin yağ içerisinde çözünmektedir. Karaciğerde depolanır.

Görevleri oldukça önemli olmakla beraber, birçok besinden bu vitamini edinmek mümkündür. K vitamini, sebze ve meyvelerde daha çok bulunmakla beraber, proteinler aracılığı ile de alınabilmektedir. Proteinler ile vücuda giren K vitaminin, binek hayvanın tüketmiş olduğu otlardan aldığı enerji ile kendi vücudumuza aldığımızı söylemek mümkündür.

K Vitamini Bulunan Besinler

Bu yapı, pek çok besinde bulunmaktadır. Sebze ve meyve ağırlıklı olarak beslendiğinizde, vücudunuza bol bol vitamin alırsınız. Yeşil sebzeler, bu vitamin türünü alabileceğiniz ilk yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğrudan vücuda alınan yapı, karaciğerde depolanarak kullanılmaktadır. Eksikliği bir sorun olarak karşımıza çıkmakla beraber, bu yapının yokluğunda da birçok hastalığın görülmesi söz konusudur.

Ispanak

Bu vitamin türünü almak istiyorsanız, en çok tüketmeniz gereken besinlerden birisi de ıspanaktır. Yaz kış fark etmeksizin çarşılarda ve tezgahlarda bulabileceğiniz bu sebzenin daha birçok etkisi bulunmaktadır.

Taze Soğan

Taze soğan da bu vitamin türünü alabileceğiniz besinler arasında bulunmaktadır. Çiğ olarak tüketilirse, daha fazla vitamin alınacağı bilinmektedir. Özellikle salatalara çiğ halde kullanacağınız taze soğan ile siz de bol bol K vitamini deposu yapabilirsiniz. 

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası vitamin almanın başlıca yollarındandır. İçerdiği bol vitamin ile vücuda bol bol vitamin sağlar. Yaz kış kolayca bulunabilir ve tüketilebilir. 

K Vitamini Eksikliği Halinde Görülenler

Bu yapı eksikliği beraberinde birçok sorunu da getirmektedir. Vücutta kireçlenmeler, ilk olarak görülen unsurlar arasındadır. Kişi eklemleri ile ilgili sorun yaşayabilir, kendini güçsüz hissedebilir. Bunun yanı sıra saç, sakal ve tırnak kırılmaları gibi etkileri de bulunmaktadır.

Kan pıhtılaşması sorunu, çok ciddi bir sorun olmakla beraber, K vitamini almadığınız durumlarda kan akışınız durmaz. Bu da sizin açınızdan oldukça olumsuz bir durum doğurabilir. Ameliyatlarda ya da ciddi kesiklerde K vitamini eksikliği olan kişiler birçok problem yaşamaktadırlar. Kemiklerin güçsüz olması sebebi ile yürüme problemleri ya da en ufak bir darbede, kırık ya da çıkık gibi sorunlar sıkça karşılaşılan sorunlar arasında bulunmaktadır. 

Diş etlerinde kanama ve benzeri gibi problemler de bu yapının yokluğu sırasında görülebilecek problemlerdendir. Bu vitamin, vücutta ciddi etkileri bulunan önemli vitaminler arasındadır. Eksikliğinin bulunmasından endişe duymanız halinde, bir doktora danışabilir ve testler yaptırarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.