İncirin İçeriğinde Bulunan Etken Vitaminlerin Türleri

İncirin içerisinde ne tür vitaminler bulunmaktadır, bu vitaminlerin özellikleri nelerdir, ne tür faydaları vardır, yaş incir ve kuru incir arasında vitamin açısından fark var mıdır hakkında makale.

İncirde Bulunan Vitaminler

Ülkemizin Ege bölgesinde yetiştirilmekte olan incirin varlığı bu bölgede binlerce yıl geriye dayanmaktadır. Bu kadar eski ve uzun zamandır tanınan ve bilinen incir bitkisinin çok büyük çoğunluğu Ege Bölgesi’nde üretilmektedir. Aynı zamanda Marmara Bölgesi’nde de üretimi gerçekleştirilen incir vitamin ve mineral miktarı ve çeşitliliği açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir.

İnsan sağlığına oldukça faydalı olan ülkemizde de sıklıkla tüketilen incir bu özelliğini içeriğinde barındırmış olduğu vitaminlere borçludur. Birbirinden farklı vitamin grupları ihtiva etmesiyle incir dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni açısından da oldukça önemli bir bitki olarak öne çıkmaktadır. Yüz gram yaş incir baz alındığında içerik şu şekildedir:

Vitamin Oranı
A 80 IU
B1 0.06 mg
B2 0.05 mg
B3 0.04 mg
B6 0.113 mg
C 2 mg

Yaş incirin yanında kuru incir de aynı şekilde özellikle Ege Bölgesi’nde ve Aydın ilinde yoğun şekilde üretilmekte olan bir bitkidir. Organik yapısı ve yetiştiriliş farklılığı yüzünden yaş incirden daha az miktarda vitamin içermekte olan yüz gram kuru incirin içermiş olduğu vitaminler ve miktarları ise şu şekildedir:

Vitamin Oranı
B1 0.073 mg
B2 0.072 mg

İncir içermiş olduğu bu vitaminler ve diğer mineraller nedeniyle insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Sağlık üzerinde olan olumlu faydalarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynar
 • Vücudun direncini artırarak organizmaya kuvvet sağlar
 • Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır
 • Kanserli hücrelerin büyümesini engeller
 • Vücudun hastalıklara karşı olan direncini artırır
 • İçeriğinde bulunan kalsiyum diğer bitkilere nazaran daha kolay bir şekilde sindirilebilmektedir
 • Nezle ve bronşit tedavisinde etkili bir yardımcıdır

Tüm bu özellikleri sayesinde yaş ve kuru incir mutlaka tüketilmesi gereken, sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeninde kesinlikle bulunması gereken bir besindir. Ülkemizde yoğun bir şekilde üretildiği için bulunması ve satın alınması kolay bir bitki olan incir kullanım ve saklama amaçlarına göre yaş veya kuru olarak tercih edilebilmektedir. Her iksi de çiğ olarak yenebildiği gibi kuru olanın diğer birkaç farklı kullanım yöntemi de mevcuttur. Özellikle ülkemide reçel olarak hazırlanması ve tüketilmesi bilinmektedir. Ayrıca kimi zaman hoşafı da yapılarak yemeklerle birlikte içilebilir.

İncirin İçerdiği Vitaminlerin Faydaları

İncirin içermiş olduğu vitaminler sayesinde vücutta göstermiş olduğu etkiler yaş veya kuru incir farketmeksizin oldukça faydalıdır. Özellikle B grubu vitaminler insan sağlığı açısından oldukça önemli bir etkiye sahiptirler. Bunlardan en yüksek oranda faydalanabilmek için mümkün olduğu kadar çiğ olarak tüketmek daha sağlıklı bir tüketim yoludur. İncir içeriğinde bulunan vitaminlerin faydalar;

 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar
 • Göz sağlığını destekleyici bir yapıdadır
 • Sindirim sisteminin korunmasında etkilidir
 • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır
 • Vücudun enerji ihtiyacı açısından alınan gıdaları enerjiye dönüştürmede olumlu bir etkisi vardır
 • Protein, yağ ve karbonhidratların vücutta işlenmesinde rol alır
 • Kansızlığı önler ve kansızlık tedavisine yardımcıdır

İncir çiğ olarak tüketilebildiği gibi reçel olarak da kullanılabilir

İncir tüketimi açısından dikkat edilmesi gereken konulardan birisi incirin sağlıklı koşullar altında üretilmiş olması, yüzeyinde kimyasal zirai ilaç kalıntılarının bulunmaması öne çıkmaktadır. Bu tür durumların önüne geçebilmek için incir mutlaka yenmeden önce bol su ile yıkanmalı ve mümkünse bir süre sirkeli su içerisinde bekletilip yıkandıktan sonra tüketilmelidir.

İncirin muhtevasındaki vitaminlerin yoğunlukla B grubu vitaminler arasında bulunması onu vücut sağlığı ve direnci açısından en etkili besin maddelerinden birisi yapmaktadır.

İncirin içerdiği vitaminlerin bir kısmı yağda çözünen vitaminlerken, bir kısmı da suda çözünen vitamin türlerindendir. Bu nedenle vücutta etkileşime geçmeleri farklı farklı yollarla meydana gelmektedir. İçerikte bulunan vitaminlerin daha etkili ve verimli bir şekilde vücut tarafından emiliminin sağlanması için bu açıdan incirin yemeklerle birlikte yenilmesi daha faydalı olacaktır. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.