İbrahim Saraçoğlu’ndan D Vitamini Eksikliği Tedavisi

Güneş ışınlarının yoğun olarak D vitamini içermesi ve vücudun ihtiyacının büyük oranda karşılayan vitamin eksikliği olması halinde İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kür.

D Vitamin Eksikliği Belirtileri

İnsan sağlığına faydalı olarak bilinen en önemli vitaminler arasında olan D vitamini eksikliği ciddi hastalıkların olmasına neden olur. Bu vitamin yeterli miktarda alınabilmesi için güneşten faydalanması gerekmektedir. Bu vitamin eksikliği oluşumu sonucunda insanların kalsiyum emiliminde azalma meydana gelir. Kemik sağlığı açısından da önemli olan kalsiyumun emiliminin hızlanarak kemiklerin güçlü olabilmesi adına mutlaka vitaminin vücudun ihtiyacı kadar alınması gerekiyor. Aksi takdirde kemik gelişiminde bozulmalar meydana gelir. Çocukların anne karnında gelişimi için bu vitamine çok ihtiyacı vardır. Bebeğin gelişimi ve kemiklerinin güçlenmesi için önemlidir. Ayrıca çocukların anne karnında vitamin eksikliği sebebi ile dişlerinin erken yaşta çürümesine sebep olacaktır. Bu vitaminin eksikliği sonucunda yetişkinlerde ve çocuklarda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Kemik güçsüzlüğü;
 • Kasların zayıflaması;
 • Vücudun her tarafında görülen ağrılar;
 • Baş terlemesi;
 • Kronik yorgunluk;
 • Hipertansiyon;
 • Panik atak;
 • Sürekli soğuk algınlığı;
 • Sindirim problemleri;
 • Sürekli idrara çıkma;
 • Çocuklarda gelişim bozukluğu;
 • Parathormon yüksekliği;
 • Raşitizm.

Sadece vücut sağlığı üzerinde etkili olmamaktadır. Aynı zamanda da insanların ruhsal sorunlarının olmasında da etkili olacaktır. Birçok insanda görülen kronik depresyon sebepleri arasında olmaktadır. İnsanların kendisini mutsuz hissetmelerine sebep olacağı için bu vitaminin mutlaka yeterli düzeyde alınması gerekmektedir.

Vitaminin en çok güneş ışınlarında olması ve insanların kış aylarında güneşten yeterli miktarda yararlanamaması sebebi ile vitamin eksikliği oluşacaktır. Bu sebeple de kişilerin kendisini kış aylarında daha çok yorgun ve mutsuz hissetmelerine neden olur.

D Vitamini İçeren Besinler

Güneşin insan cildine temas etmesi halinde vücudun ihtiyacı olan vitaminin yaklaşık olarak %90 civarında karşılayacaktır. Cilde değen güneş ışınlarının bağırsaklarda emilimi sonucunda yağlarda depolanacaktır. Vitamin eksikliğinin nedenleri arasında en sıklıkla yaşlı ve kilolu insanlarda ortaya çıkar. İnsanların sürekli olarak evde kalmaları, güneş almayan ortamlarda çalışmaları ve çok kilolu olan obezite hastalarında yeterli miktarda bulunmaz. Bunun sonucunda da başta kalsiyum emilimi olmayacağı için kemiklerde sorun olmasına sebep olacaktır. D vitamini güneş ışınlarından yeterli miktarda alınamaması sonucunda doğal yollarla almak isteyen insanların su besinleri daha çok tüketmeleri önerilecektir:

Yiyecek Adı Gram / Adet Bulunduğu Miktar
Mantar 100 Gram 1,123,00 IU
Sardalya 100 Gram 193.00 IU
Hindi 100 Gram 191.00 IU
Tereyağı 100 Gram 102.00 IU
Süt 100 Gram 51.00 IU
Yumurta 1 Adet 66.00 IU
Havyar 100 Gram 117.00 IU
Ördek 100 Gram 191.00 IU

Güneş ışınları ile yeterli miktarda vitamin alamayanların beslenmesine dikkat etmesi ve vitamin içeren gıdaları her gün düzenli olarak tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Birçok kişinin vitamin eksikliğinin nedenleri arasında düzensiz beslenme bulunmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu’ndan D Vitamini Kürü

 • 8 tane kültür mantarı.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından D vitamin eksikliği yaşamakta olan insanların bol miktarda vitamin alabilmeleri için önerilen mantar kürü olmaktadır. Mantar besinler arasında en çok vitamin içeren gıda olarak bilinmektedir. Özellikle de kültür mantarının ince bir şekilde dilimlenmesi ve daha sonradan cam bir tepsiye dizilerek güneşin en yoğun olduğu zamanlarda tepsinin güneşe konularak bir saat boyunca mantarların güneşte beklemesi sağlanmalıdır. Daha sonrasında mantarlar ters çevrilerek diğer tarafının da güneş ışığından yararlanması sağlanmalıdır. UV ışınlarının değdiği cam tepsi içerisine dilimlenmiş mantarlar güneşten alınarak ızgarada ya da çorbası yapılarak tüketilmelidir.

Bu kürü ortalama olarak bir ya da iki ay boyunca her gün düzenli yapılması durumunda vitamin eksikliği giderilecektir.

Ayrıca İbrahim Saraçoğlu tarafından insanların yazın ve kışın her gün düzenli olarak güneşlenmesi öneriliyor. Birçok insanın güneş ışınlarından yeterli miktarda faydalanamaması sonucunda ortaya çıkan belirtilerin insan sağlığına zararlı olmaktadır. Bu küre rağmen yine de belirtilerin geçmemesi durumunda doktor tarafından takviye D vitamini kullanılması gerekmektedir. Fakat bu vitaminin her zaman için bilinçli bir şekilde tüketilmesi konusunda da uzmanlar uyarmaktadır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.