Hidroksi Vitamin D Testi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Hidroksi vitamin D testi sonuçları normal değerlerin altına düştüğü takdirde kişide belirli rahatsızlıkların meydana gelmesine yol açar. Peki, bu belirtiler tam olarak nelerdir?

25 Hidroksi Vitamin D Testi Nedir?

İnsan vücudu, güneş ışınlarından yoğun miktarda D3 vitamini alır ve bu vitamini sentezleyerek D vitaminine dönüştürür. Kemik, iskelet sistemi, kas, deri ve vücudun daha pek çok noktası açısından D vitamini son derece önemlidir. Sağlıklı kalmaya yardımcı olan, bunun yanında güçlü ve enerjik hissetmeye etken konumunda yer alan D vitamini, eksik olduğu takdirde ne yazık ki çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Günümüzde bu gibi durumları tespit etmek içinse 25 Hidroksi vitamin D adı verilen test uygulanır. Sıklıkla başvurulan bu test, aslına bakılırsa D vitamini eksikliğinin var olup olmadığını anlamayı sağlar. Aynı zamanda vitamin değerinin yüksek olması da test sayesinde anlaşılabilir.

25 Hidroksi Vitamin D Testi Nasıl Yapılır?

Test, kan yoluyla yapılmaktadır. Modern tıp alanındaki gelişmeler çerçevesinde uygulanan test, doğru ve sağlıklı sonuca ulaşmayı sağlar. 25 hidroksi vitamin D düşüklüğü ise aslında testin yapılan kişide D vitamin eksikliğine işaret ettiğini ifade eder. D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalan kişi, buna bağlı birçok hastalık geçirebilir. Üstelik vitamin eksikliği, yaşam kalitesini doğrudan düşürür. Kişiyi olumsuz yönde etkileyen rahatsızlık, bir an önce tedavi edilmelidir. Bunun içinse belirli yollara başvurulabilir.

Eğer D vitamini eksikliğinden şüpheleniyorsanız aile hekiminize danışabilirsiniz. Doktorunuz, sizden bir ufak tüp kan alınmasını isteyecektir. Bu ufak tüp kan, uzman hekim tarafından 25 Hidroksi Vitamin D testine tabi tutulur. Sonuçlar ise ertesi gün ya da öğleden sonra belli olmaktadır. Devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde yaptırabileceğiniz testi sağlık ocaklarında da gerçekleştirmek mümkündür.

25 Hidroksi Vitamin D Testinde Olması Gereken Değerler

25 hidroksi vitamin D testi sonucunda karşılaşmanız gereken değerler şu şekildedir:

  • Birçok uzmana göre kandaki D vitamini düzeyi 30 ng / mL değerinin üstünde olmalıdır
  • 20 – 30 ng / mL değerleri, D vitamine eksikliğine işaret eder
  • 20 ng / mL değeri ise yüksek oranda D vitamini eksikliği anlamına gelir

Hamilelikte yaşanabilen D vitamini eksikliği, ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmelidir. Doktorunuza danışmanız gerektiği gibi D vitamini takviyesi de almanız gerekebilir. Özellikle bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi ve kemik sağlığının korunması için annenin düzenli beslenmesi önem teşkil eder. Tabi burada önemli olan noktalardan bir tanesi, düzenli ve sağlıklı beslenmektir. Hazır gıdalardan uzak durulmalı, daha doğal yiyeceklere yönelinmelidir. Ayrıca süt ve süt ürünleri tüketmeye özen göstermek de önem teşkil eder.

25 Hidroksi vitamin D testi sonucunu bazı durumlar etkileyebilir. Yaş, cinsiyet, aktivite oranı ve hamilelik gibi durumlarda doktorunuzla konuşmalı ve yaşadığınız değişiklikleri belirtmelisiniz. Zira yetişkinlerde olması gereken D vitamini değeri bazı uzmanlarca 40 ng / mL olarak da kabul edilmektedir. Bunun için yaşamsal fonksiyonların da kontrol edilmesi gerekebilir.

D Vitamini Eksikliğinin Tedavisi

25 hidroksi vitamin D testi sonucu düşük değerler ile karşılaşan hastaların doğru tedavi yolunu seçmeleri önem teşkil eder. Peki, 25 hidroksi vitamin D tedavisinde hangi yollar izlenmelidir?

Güneşe çıkmaya özen gösterin

Güneş ışınları, doğrudan D vitamini almanızı sağlar. Özellikle kapalı ortamlarda bulunan ve gün içerisinde güneş ile karşılaşmayan kişiler, ne yazık ki D vitamini eksikliği yaşayabiliyor. Bunu önlemek adına günde 30 dakika boyunca güneşten faydalanmaya özen gösterebilirsiniz. Ancak güneş ışınlarının dik açıyla vurduğu vakitleri tercih etmeniz, olumsuz yönde etkilenmenize yol açabilir. Bu duruma dikkat ederken güneş kremi kullanmaya da özen gösterin.

Doğru beslenmek

Süt, süt ürünleri ve yumurta gibi gıdaları yeterince tükettiğinizden emin olmalısınız. Sabahları 1 bardak süt içerek yüksek oranda kalsiyum ve D vitamini alabilirsiniz. Ayrıca tereyağı da yine D vitamini açısından zengin olan besinler grubuna dahildir. Eğer tüm bunlar yeterli gelmiyorsa uzman doktor kontrolünde gıda takviyesi almayı da düşünebilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz sütlü tatlılara ya da yemeklere yönelmeniz de yine D vitamini desteği sağlamada önemli olarak görülür. Ayrıca badem ve fındık gibi besinleri tüketmek de yine 25 Hdiroksi vitamin D sonuçlarında düşük değerler ile karşılaşan kişilere önerilebilir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.