Hamilelikte D Vitamin Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte annenin vücudunda D vitamini eksikliği olması durumunda bebeğin gelişimi ciddi oranda etkilenecektir. Eksikliği sonucunda ortaya çıkan durumlar ve tedavisi.

Hamilelikte D Vitamin Eksikliği

Caption

Gebelikte bir kadının bebeğinin sağlığı için vitamin ve mineralleri yeterli miktarda alması gerekmektedir. Bu bebeğin normal bir şekilde gelişmesinde etkili olacaktır. D vitamini de bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için annenin yeterli düzeyde alması gereken önemli vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. Hamile kadının yeterli kadar güneşe çıkmaması ya da vitamin içeren gıdalar ile beslenmemesi durumunda doğacak çocuğun kemiklerinde problemlerin olmasına neden olur. Doğacak çocuğun raşitizm hastası olarak doğmasına neden olabilir. Gebelikte annenin bu vitaminden yoksun kalması sonucunda ise doğacak çocukların dişlerinde ve diş etinde problemlerin olmasına neden olacaktır. Anne karnındayken annenin D vitamin eksikliği olması sonucunda dünyaya gelmiş olan bir bebekte dişlerinin çok erken çürümesine neden olacaktır. Gebelik esnasında annenin vitamininde eksiklik olması durumunda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Kemik ağrısı;
 • Halsizlik;
 • Kemiklerin yumuşaması;
 • Kemiklerin kırılması;
 • Kas ağrıları;
 • Mide bulantıları.

Vitaminin eksik olması bebeğin sağlığını etkilemesi kadar anneninde gebelikte sağlığının etkilenmesine neden olacaktır. Özellikle de bu vitaminin eksikliği sonucunda gebelik zehirlenmesi ya da sezaryen ile erken doğum gibi nedenler ortaya çıkabilir.

Gebelikte bu vitamin ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü fosfor ve kalsiyumun emilimini hızlandıracaktır. Henüz anne karnında kemiklerinin gelişmesi söz konusu olan bebekte kemikleri için çok faydalı olacaktır. Ayrıca fosforun ve kalsiyumun bebeklerde oluşacak hastalıklarında önlenmesinde etkili olacaktır. Bebek sağlıklı bir şekilde gelişmesi için ve kemiklerinin de normal bir şekilde büyümesi için vitamin yeterli miktarda alınmalıdır.

Dünyaya gelen bebekte kemiklerinde anormallikler olabileceği gibi aynı zamanda da iskeletinde de bozulmalar görülebilir.

Hamilelikte annenin vitamin eksikliği sonucunda bebeğin dünyaya gelmesi ile birlikte bir takım sorunları ortaya çıkar. Özellikle de bu bebeklerin kemik yoğunluğunun çok düşük olması ile doğacaktır. Dünyaya gelen bir bebeğin 9 yaşına geldiği zaman yaşıtları kadar gelişmediği de görülecektir. Bebeğin sadece anne karnında gelişimini etkilemeyecek ve anne karnında iken bebeğin yeterli miktarda kemiklerinin güçlenmediği için dünyaya geldikten sonra da kemiklerinin gelişimi yaşıtlarına göre daha az olacaktır.

Hamileliğin 26. haftasına ulaşılması sonucunda annenin bu vitamininin yeterli miktarda olmaması sonucunda anne sağlığı açısından da risk taşıyacaktır. Birçok gebelik sırasında ortaya çıkacak olan gebelik zehirlenmesi görülmektedir.

Vitamin eksikliği sebebiyle zehirlenme yaşanması durumunda annenin ve bebeğin hayati tehlikesi olacaktır.

Hamilelikte D Vitamin Eksikliğinin Tedavisi

Gebelik süresi içerisinde annenin bebeğin sağlığını etkileyecek olması sebebi ile takviye ilaçların alması doktorlar tarafından önerilmemektedir. Bir bebeğin sağlıklı gelişmesi ve dünyaya geldikten sonra da sağlıklı büyümesi için annenin mutlaka vitamin ve mineral ihtiyaçlarını doğal yollarla alması gerekmektedir.

D vitamin eksikliğinin gebelikte olması sonucunda hem anne sağlığının hem de dünyaya gelecek olan bebeğin sağlığı ciddi oranda tehlike altında olacaktır. Bebeğin yeterli miktarda oksijeni anne karnında alamayacak olması sebebiyle otistik olarak dünyaya gelmesi söz konusu olabilir. Bu bebeklerin dünyaya geldiği zaman çıkan dişlerinin hızla çürümesine neden olacaktır. Annenin mutlaka rutin olarak kontrollerini yaptırması ve gebelik boyunca vitamin değerlerine baktırması da gerekmektedir. Bu vitaminin eksik olmaması için uzmanlar tarafından önerilen hamile bir bayanın her gün düzenli olarak güneşe çıkması olacaktır. Özellikle de tenlerinin güneş ışıklarına değmesi vitaminin vücuda girmesini sağlayacaktır. Güneş ışıklarının en çok güneş ışınları ile insanların aldığı bilinmektedir. Fakat bir takım yiyeceklerden de bu vitamini alması mümkün olacaktır. Bu nedenle de güneş ışığı dışında annenin düzenli beslenmesi ve daha çoğunlukta şu besinleri tüketmesi vitamin eksikliğinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır:

 • Somon balığı;
 • Uskumru;
 • İstiridye;
 • Süt;
 • Yumurta sarısı;
 • Portakal suyu.

Güneş ışınları ile insan vücudunun yeterli miktarda alacak olduğu vitaminin hamile kadınların cildinde değişiklik olmasına neden olacaktır. Bu cilt değişikliği sebebiyle güneş ışıklarının anneye D vitamini olarak ulaşmasını engelleyecektir. Bu durumda da hamilelerin yapması gereken beslenme yoluyla yeterli miktarda almaları olacaktır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.