Hafızaya İyi Gelen Vitaminler ve Takviye İlaçlar

Beyin hücrelerinin çoğalması için ve beynin işlevini yerine getirip, hafıza problemleri olmaması için vitaminlere ihtiyaç olmaktadır. Hafızayı güçlendiren vitaminler.

Hafızayı Güçlendiren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

KuşburnuKuşburnu426 mg C vitamini
Çam FıstığıÇam Fıstığı122.4 mg B6 vitamini
Balık yağıBalık yağı30 mg A vitamini
Yer FıstığıYer Fıstığı240 mcg B9 vitamini

Hafızayı Güçlendiren Vitaminler

Hafızayı Güçlendiren Vitaminler

Vitaminler sadece insanları fiziksel olarak etkilemeyip, eksikliğinin oluşması durumunda insanlarda ruhsal sorunların gelişmesi, hafıza problemleri ve uyku sorunları da sıklıkla görülmektedir. Beynin daha verimli bir şekilde çalışabilmesi için ve gelişerek daha güçlü bir hafızaya sahip olabilmeniz için günlük olarak vitaminlerin doğal yollarla alınması gerekmektedir. Şayet gıdalar ile alınmaması durumunda vitamin takviyesi alınarak eksikliğin giderilmesi çok önemlidir. Beynin güçlenerek aktif kalabilmesi için ve fonksiyonlarını tamamen yerine getirebilmesi için insanların ihtiyacı olan vitaminler şunlardır:

A Vitamini: Beynin gelişimi için en önemli vitaminlerden biri olarak uzmanlar tarafından önerilmektedir. Özellikle de çocuklarda hafızanın güçlenmesi için çok önemlidir. Beyin hücrelerinin çoğalması için öncü olarak biliniyor. Bu vitaminin özellikleri arasında beyinde ortaya çıkacak olan dejenerasyonun engellenmesi ve hafızanın korunması için önemli olmaktadır. A vitamininde bulunan gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Sığır Karaciğeri 30.000
Havuç 830
Brokoli 800
Tereyağı 680
Ispanak 470
Kabak 430
Kavun 170

B1 Vitamin: Bu vitaminin beynin güçlenmesi için önemli olduğu kadar özellikle de yaşlı insanlarda zaman içerisinde ortaya çıkabilecek olan hafıza problemlerinin de giderilmesi için önemlidir. Ruhsal sorunların oluşmasını azaltarak beyne yeterli miktarda oksijen bakımından zengin olan kan hücrelerinin ulaşmasını sağlar. Vitaminin bulunduğu yiyecekler şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar
Fıstık 33.82
Susam 3
Antep fıstığı 1.05
Soya fasulyesi 0.94
Adaçayı 0.75
Fasulye 0.53
Kekik 0.51

B6 Vitamini: Beynin hücreleri için çok önemli olan dopamin, epinefrin oluşumu için çok önemlidir. Eksikliği ile birlikte insanlarda sıklıkla unutkanlık başta olmak üzere birçok hafıza sorunlarının gelişimi görülmektedir. Ayrıca ruhsal hastalıkların oluşmasını önleyecek ve insanların mevsimsel olarak daha çoğunlukla yaşadıkları depresyonun oluşmasını engeller. Vitamin bakımından zengin olan gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Antep fıstığı 1.7
Ay çekirdeği 1.34
Sarımsak 1.23
Fasulye 0.9
Ceviz 0.8
Tavuk eti 0.52
Somon balığı 0.61

B9 Vitamini: Beynin fonksiyonlarının düzgün çalışabilmesi için çok önemli bir rol oynaması ile bilinmektedir. Çocuklarda beyin gelişiminin tamamlanabilmesi için ve hafızanın güçlenmesi, unutkanlığın olmaması için önemlidir. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Sığır karaciğeri 647
Portakal suyu 269
Ispanak 106
Brüksel lahanası 74
Salatalık 98
Ay çekirdeği 85
Soya unu 80

B12 Vitamini: Nöronların oluşmasından sorumlu olması nedeniyle beynin damalarını genişleterek oksijenli kanın ulaşmasını sağlar. Sinirlerin güçlenerek insanlarda sinir sistemine bağlı olan hastalıkların oluşmasının önüne geçecektir. Özellikle de yaşlılarda eksikliğinin oluşması ile birlikte alzheimer hastalığını tetikleyecektir. Vitamin bakımından zengin olan gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Sığır Karaciğeri 60
Tavşan eti 4.1
Kuzu eti 3
1 adet yumurta 0.5
Alabalık  7.4
İstiridye 16
Uskumru 12

C Vitamini: Antioksidan olması sebebiyle insanların beyin fonksiyonları için çok önemlidir. Beynin işlevlerini yerine getirmesinde etkili olur. Dikkatin yoğunlaşması ve hafızanın güçlenmesi için her gün düzenli olarak alınması gerekiyor. Ayrıca insanların ruhsal hastalıklarının gelişimini de engelleyecektir. C Vitamininden zengin olan gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Kuşburnu 1100
Kişniş 650
Frenk Üzümü 200
Maydanoz 150
Dereotu 100
Limon  70
Portakal 60

D Vitamini: Güneş ışınlarından bol miktarda vücudun ihtiyacı olanı karşılayacak olan D vitamini beyin için önemlidir. Belliğin düzelmesinde ve insanların hafıza sorunlarını yaşamalarının önüne geçecektir. Ayrıca insanların çoğunda ortaya çıkacak olan mevsimsel olarak gelişen ruhsal hastalıklarında etkisini azaltacaktır. Vitamin bakımından en zengin gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Mantar 0.463
Havyar 0.20
Yumurta 0.42
Sığır karaciğeri 0.53

K Vitamini: Özellikle de çocukların daha kolay öğrenmelerini sağlayacak ve beynin hızlı çalışmasında etkili olacaktır. Yaşlı insanlarda oluşabilecek alzheimer hastalığının oluşmamasını sağlayacağı gibi daha güçlü bir hafızanın oluşmasında önemlidir. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Maydanoz 1640
Ispanak 483
Fesleğen 415
Brokoli 102
Erik 59.5
Avokado 21

Hafızayı Güçlendiren Vitamin Takviyesi

Hafızanın güçlenmesinde etkili olan hem minerallerin hem de vitaminlerin bulunması nedeniyle daha güçlü bir hafızanın olmasını sağlayacaktır. Yorgunluk oluşumunu engelleyecek ve sinir sisteminin güçlenmesinde de çok önemli olması ile bilinmektedir. Her zaman için aç karnına 1 su bardağı su ile birlikte yutulmadan içilmelidir.

İnternet üzerinden ya da eczanelerden 75 TL ücret karşılığında satın alabilirsiniz.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.