Greyfurtun Faydaları, Besin Değeleri, Seçilmesi ve Saklanması

Greyfurt C vitamini açısından zengin olan bir meyvedir. Sağlık açısından birçok faydası bulunduğu için mevsiminde düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Greyfurt ve Vitaminler

Greyfurt önemli bir vitamin, lif ve diğer besin kaynağı olan popüler bir turunçgiller meyvesidir. Greyfurt antioksidan ve bağışıklık güçlendirici özellikleri yanında sindirim ve kolesterol düşürücü yararları ile bilinir.

  • C vitamini bakımından zengin ve B9 içerir. Kırmızı, pembe ve beyaz çeşitlerden daha fazla Provitamin A içerir.
  • Potasyum ve magnezyum içeriğinde sahiptir.
  • Beyaz olanlar tüketilirse iyi bir lif kaynağıdır.
  • Kırmızı ve pembe greyfurtlar iyi bir likopen kaynağıdır.
  • Önemli bir antioksidandır.

Kalp Sağlığı

C vitamininin kardiyovasküler hastalık riskinin azalması ile bağlantılıdır. En çok meyve ve sebze yiyenlerin kalp hastalığı gelişme riskinin % 15 daha az olduğunda bulunmuştur. Plazmalarında en fazla C vitamini düzeylerine sahip olanlar daha da düşük kalp hastalığı oranlarına sahiptir. 

Kanser

C vitamini ve beta-karoten, özofagus kanseri riskinin azalmasına neden olabilmektedir. Yapılan bir çalışma sonucunda C vitamini desteğinin, özofagus kanseri hücreleri üzerinde kemoterapi benzeri bir etki uyguladığı bulunmuştur. Araştırmacılar C vitamininin kemoterapinin etkinliğini artırabileceğini öne sürdüler. 

Besin Gücü Açısından Zengindir

Greyfurt mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan bir vitamindir. Greyfurt gibi C vitamini açısından zengin olan besinler soğuk algınlığı semptomlarının veya soğuk algınlığı semptomlarının azalması konusunda yardımcı olabilir. Yapılan birçok çalışma sonucunda C vitamininin bir soğuk savaşçı olduğu ortaya çıkmıştır. C vitamini ayrıca enflamatuar kaskadı tetikleyen serbest radikal hasarının da önüne geçer. Bundan dolayı astım, osteoartrit ve romatoid artrit gibi enflamatuar hastalıkların şiddetinin azalmasını sağlar. Serbest radikaller kolesterolü oksitleyebilir, kalp krizi ya da felce neden olabilen yırtılmaya yol açabilecek plaklara yol açabilmektedir. C vitamini kardiyovasküler sağlığın teşviki için faydalı şekilde çalışır. C vitaminin sağlık yararlarının çokluğu sebebiyle yapılan  araştırmalar göstermiştir ki, yüksek miktarda sebze ve meyve tüketimi, kalp hastalığı, inme ve kanser dâhil olmak üzere tüm nedenlerden azalan ölüm riski ile alakalıdır.

Kolesterol Düşürür

Greyfurt, aterosklerozun ilerlemesini yavaşlatmak adına bir çözünür lif formu olan pektin içeriğine sahiptir. Bir çalışmada yüksek kolesterol ile beslenen hayvanların ve greyfurt pektini ile beslenen hayvanların % 24’ünün damarlarını daralttığı, yüksek kolesterol ile beslenen hayvanların ise greyfurt pektini olmadan % 45 oranında daraldığı belirlenmiştir.

Böbrek Taşları

Greyfurtta bulunan sitrik asit, taş oluşumunu caydırmak ve ayrıca oluşturan küçük taşları kırabilir. İdrardaki sitrik asit daha fazla düzeyde korunursa, yeni böbrek taşları oluşturmaya devam edilebilir. Yapılan farklı çalışmalar sonucunda her gün 1,5 litre portakal, greyfurt ya da elma suyu tüketen kadınların idrar pH değeri ile sitrik asitin atılımının arttığı, böbrek taşı oluşma riskini önemli ölçüde azalttığında ortaya çıkmıştır. Kalsiyum oksalat böbrek taşları riskini azaltmak isteyen insanların greyfurt suyu içmeleri gerekir. Yayını yapılan bir çalışma sonucunda kadınların günde 1 litreye civarında greyfurt, portakal ya da elma suyu içmeleri sonucunda idrar pH değeri ve sitrik asitin atılımı arttıkça, kalsiyum oksalat taşlarının oluşturma risklerinin önemli ölçüde düştüğü ortaya çıkmıştır. Düzenli şekilde içmeleri oldukça önemli bir detaydır. Bu sayede sorun sıkıntılar ortadan kalkar.

 

Greyfurt Orta Boy

Besin

Miktar

DRI / DV  (%)

Besin  Yoğunluğu

Dünyanın En Sağlıklı  Gıdaları Derecelendirme

C vitamini

44.03 mg

59

25,8

mükemmel

Pantotenik asit

0.36 mg

7

3.2

iyi

Bakır

0,06 mg

7

2.9

iyi

A vitamini

59.33 mcg RAE

7

2.9

iyi

Lif

1,41 g

5

2.2

iyi

Biyotin

1,28 mcg

4

1.9

iyi

B1 vitamini

0.05 mg

4

1.8

iyi

Potasyum

177.92 mg

4

1.7

iyi

Nasıl Seçilir ve Korunur?

Narenciye meyve kabuğunun rengi yanıltıcı olabilir. Kırmızı  olan dışının bulunması dış her zaman olgunlaşmış anlamına gelmez. Parlamış olması daha önemlidir. Işığı yansıttığı veya rengin bir mat tonu olup olmadığı anlamına gelir. Hafifçe azalacak ağır bir meyve seçilmesi gerekmektedir. Yumuşak alanlar,  kırık oval  veya tek taraflı olarak düzleşmiş olan meyvelerden kaçınılması önemlidir. Ayrıca çürük belirtisi olanlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Oda sıcaklığında greyfurt 8 ile 15 gün arasında saklanma özelliğine sahiptir. Daha uzun bir süre buzdolabında saklanabilir. Meyve olarak ya da taze meyve suyu olarak da dondurucuda saklanabilir. Dilimlenmiş şekilde buzdolabı poşetleri ile buzdolabının dondurucu kısmına atılabilmektedir.

 

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.