Göz Sağlığında Etkili Olan Vitaminler Hangileridir?

Vitamin eksikliği sebebi ile insanların etkilendiği organlarından bir tanesi de göz olmaktadır. Göz hastalıklarının oluşmasını önleyecek göza faydalı vitaminler.

Göze Faydalı Olan Vitaminler

Göz İçin Yararlı Vitaminler

İnsan sağlığı için hücrelerin sağlığını kavuşabilmeleri için vitaminlere ihtiyaç olacaktır. Besinler yoluyla alacağı için vücutta sentezlenerek ihtiyacını karşılayacaktır. Bu vitaminler bitkisel gıdalardan ve hayvansal gıdalardan alınacaktır. Vitaminin yeterli miktarda alınmaması ve eksikliğinin ortaya çıkması durumunda gözlerde etkilenecek ve görme bozuklukları ortaya çıkacaktır. Yağda eriyen ve suda çözülen vitaminler göz sağlığına da çok faydalı olması ile biliniyor. Gözlerin sağlıklı olması ve görme bozukluklarının olmaması için şu vitaminlerin eksik olmaması ve yeterli düzeyde olması gerekmektedir:

A Vitamini

Bu vitaminin eksikliği sonucunda antiokseraftalmiktir olmasına neden olacaktır. Bu da kuru göz oluşmasına neden olacağı için insanlarda zaman içerisinde görme kaybının oluşmasına neden olur. Göz sağlığı için en önemli vitaminlerden bir tanesi olarak bilinen çok güçlü miktarda antioksidan olmaktadır. Özellikle de çocukluk dönemi içerisinde bu vitamin yeterli miktarda alınamaması sonucunda gece körlüğünün ortaya çıkmasına neden olur. İnsanların antioksidan eksikliğine bağlı olarak katarakt gelişmesi sıklıkla görülmektedir. Yaşa bağlı olarak alınması gereken miktar her zaman için yeterli düzeyde alınmalıdır. Bir insanın sağlıklı gözlere sahip olabilmesi için günlük olarak alması gereken A vitamini şu kadar olmalıdır:

Yaş Aralığı Alınması Gereken Miktar
Yeni Doğan 400 IU
1 – 11 Yaş 600 IU
12 – 18 Yaş 800 IU
18 Yaş Üzeri 900 IU
Hamilelerde 1000 IU
Emziren Anneler 1300 IU

İnsanların vitamini her zaman için doğal yollarla almaları gerekmektedir. Sigara içen insanlarda bu vitamini daha fazla almaları gerekmektedir. En çok bulunan besinler ve miktarları şu kadardır:

Besin Adı Gram Bulunduğu Miktar
Havuç 100 g 830 IU
Patates 100 g 1000 IU
Brokoli 100 g 800 IU
Kabak 100 g 430 IU
Tereyağı 100 g 680 IU
Peynir 100 g 265 IU
Salatalık 100 g 530 IU

Vitamin A Pos Göz Kremi

A vitamini eksikliğine bağlı olarak gözde ortaya çıkmakta olan kuruma, yanma ve sıklıkla da yorgunluk sonucunda önerilmekte olan bir krem olmaktadır. Gözün en çok dış yüzeyinin korunması sayesinde göz zarının zarar görmemesini sağlayacaktır. Sürülmesi durumunda şu yan etkiler meydana gelebilir:

 • Gözlerde yanma;
 • Bulanık görme;
 • Kızarıklık oluşması;
 • Alerjik reaksiyon gelişimi.

Retinol Palmitate etken maddesine sahiptir. Cilt üzerine temas edilmeden kullanılması gerekmektedir. Doktorun önerildiği şekilde her zaman ince şerit şeklinde uygulanmalı ve göz kapakları kapatılarak beklenmelidir.

C Vitamini

C vitamini doğal yollarla alınabilen ve birçok bitkisel gıdalarda ve hayvansal gıdalarda bol miktarda bulunan bir vitamindir. Antioksidan zengini olduğu için göz sağlığı üzerinde de çok fazla etkili olması ile bilinmektedir. İnsanlarda ortaya çıkacak olan katarakt gelişmesini engelleyeceği gibi zamanla insanlarda ortaya çıkacak olan maküler dejenerasyon oluşmasının da azalmasını sağlayacaktır. Bu vitamin sayesinde göz içinde ortaya çıkacak olan basıncın azaltılması konusunda etkili olacaktır.

Yaş Aralığı Alınması Gereken Miktar
0 – 1 Yaş 50 mg
1 – 3 Yaş 15 mg
4 – 13 Yaş 45 mg
14 – 18 Yaş Kadın 75 mg
14 – 18 Yaş Erkek 90 mg
Hamileler 85 mg
Emziren Anneler 120 mg

Göz sağlığı için C vitamini çok önemlidir. Vitaminlerin eksikliği olması durumunda insanlarda görme problemleri ortaya çıkmaktadır. En çok C vitamininin şu besinlerde bulunmaktadır:

Besin Adı Bulunduğu Miktar Gram
Kırmızı Tatlı Biber 283 mg 50 g
Yeşil Biber 133 mg 50 g
Çilek 86 mg 40 g
Brokoli 82 mg 40 g
Kivi 75 mg 1 Adet
Portakal Suyu 75 mg 1 Su bardağı

E Vitamini

Hem cilt sağlığı için hem de göz sağlığı için E vitamininin insan sağlığı üzerinde çok önemli bir vitamin olarak bilinmektedir. Yaşa bağlı olarak insanlarda zamanla ortaya çıkacak olan katarakt ya da miyop oluşmasını önleyecektir. Aynı zamanda da cilt sağlığında hücrelerin bağ dokusunun güçlenmesinde faydalıdır. Alınması gereken E vitamin ihtiyacı şu kadardır:

Yaş Aralığı Bulunduğu Miktar
1 – 3 Yaş 6 mg
4 – 13 Yaş 10 mg
14 – 18 Yaş 13 mg
Yetişkinler 15 mg
Hamileler 15 mg
Emziren Anneler 15 mg

Vücudun ihtiyaç duyduğu E vitamini doğal yollarla her zaman için yeterli miktarda alınabilir. En çok bulunduğu besinler şunlardır:

 • Ayçiçek tohumu;
 • Fıstık;
 • Fındık;
 • Ispanak;
 • Mango;
 • Süt;
 • Tereyağı.

Göz sağlığında çok etkili olan vitaminlerin her zaman için doğal yollarla yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Eksikliği durumunda vitamin takviyesi doktor kontrolünde alınması gerekiyor.  Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.