Göz Altı Morlukları Vitamin Eksikliğine Bağlı Olarak Oluşur

Göz altında oluşan ; insanları yaşlı, yorgun ve hasta gösteren göz altındaki morlukların oluşma nedeni genel olarak vitaminlerin veya demir gibi minerallerin eksiklikleri olmaktadır.

Göz Altı Morlukları

Yaş ilerledikçe göz altında oluşan morluklar daha büyük bir sorun haline gelmektedir. Göz altında oluşan halkalar insanların olduğundan daha yaşlı, yorgun ve yıpranmış görünmesine sebep olmaktadır. Göz altında bulunan bu alanın normal ten renginden daha koyu görünmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Göz altındaki koyu halkaların oluşma nedeni olarak ilk akla gelen uykusuzluk gelmektedir. Uykusuzluk bu konuda önemli bir faktör oluştursa da bu halkaların oluşmasına sebep olan tek unsur olmamaktadır.

Göz Altında Morluklar

Sağlıksız bir şekilde yaşam tarzı sürmek; sigara içmek, alkol kullanmak, uyuşturucu yatkınlığı, sağlıksız bir şekilde beslenmek gibi etkenler göz çevrelerinde oluşan karanlık halkaların oluşmasına zemin hazırlar. Sonunda kötü ve sağlıksız alışkanlıklar ilk olarak yüze zarar verir.

Bazı durumlarda göz altında oluşan morluklar genetik nedenlerle olabilmektedir, Göz torbaların altında kalan gölgeler, alerjik reaksiyonlar, ilerleyen yaş faktörü bu istenmeyen durumların oluşma nedenleri arasında önemli rol oynamaktadır. Göz altında oluşan bu istenmeyen gölgeler, bu bölgedeki kan akışının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Göz altındaki deri oldukça hassas bir yapıya sahiptir. İnce bir yapıda ve kolay bir şekilde hasar alabilecek bir konumdadır.

Bunun yanında vücut mekanizmasında demir eksikliğinin de göz altı morluklarına neden olduğu ortadadır. Bunun için hem erken yaşlanmayı önlemek, hem de yüz, cilt, saç ve tırnak gibi ilk bakışta göze çarpan estetik güzellik açısından vücudun demir ve vitamin yönünden yeterli oradan vitamin ve  minerale sahip olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Göz Altındaki Morluklara İyi Gelen Vitaminler

Göz çevresindeki cilt çok ince bir yapıya sahip olmaktadır. Bu nedenle göz altında koyu halkalar oluşması için fiziksel etkilere bile ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu bölgedeki kılcal damarlar çok ince ve dardır, kan hücreleri birbiri ardına yerleşmektedir. Bazen kapiller dilate damarlar tarafından baskı altında kalabilmektedir. Bazen de kan basıncından dolayı baskıya dayanmaz ve kendiliğinden patlayabilir. Vücut için, bu konuda endişelenecek bir şey bulunmamaktadır. İyileşme süreci, kan hücrelerinin yıkımı ve çok koyu halkaları oluşumu eşliğinde gözün deri altında bulunan kılcal damarlara verilen hasar ne kadar güçlü olursa, kırmızı kan hücreleri epidermisin üst katmanlarına o kadar yoğun girebilmektedir.              

Vücut mekanizmasının ihtiyacı olan vitaminlerin eksik oranda olması yüzde, saçta, tırnaklarda ve göz altındaki deride birtakım işaretler vererek kendini belli etmektedir. Göz altındaki morluklar genellikle A, E, C, ve B vitamin eksikliklerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Vücudun susuz kalması da ciltte donukluğa, döküntüye, matlığa, göz altında neden olabilmektedir. Göz altında morarmalar olan kişilere genellikle B2 vitaminleri, A Vitaminleri, C vitaminleri ve E Vitaminleri konusunda takviye edecek bir diyet uygulaması, bol oranda su tüketmeleri önerilir.  

Bazı vitaminler vücuda yetersiz miktarlarda girerse, o zaman gözlerin altında koyu halkalar ve morluklar olabilir. Bunların en önemlisi C ve K vitaminleri olmaktadır.

K Vitamini

Pıhtılaştırıcı bir vitamin olarak bilinen K vitamini; gözlerin altında oluşan morlukların meydana gelmesine sebep olan aşırı kanama ve morarmayı önleyici özellikler taşımaktadır.

K vitaminleri; göz altı morlukları kemostozdan kaynaklanması durumunda, oluşan bu koyu halkaların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Çoğu K vitamini ürününün, gözlerin altındaki karanlık halkaları azaltmada önemli rol oynayabilecek başka vitaminler ve maddeler içerdiğini hatırlamak gerekir. Koyu halkaların indirgenmesi ile K vitamini kreminin kullanımını ilişkilendiren bir çalışma, kremin diğer maddeleri içerdiği üzerinde durmaktadır.

Cilt sağlığı için C vitamini, E vitamini ve A vitamini hayati önem taşımaktadır. Bu önemli maddelerin önerilen günlük dozunun alınması, cildinizin genel görünümünü ve kalitesini iyileştirecektir.

A Vitamini

 Bu vitamin kan damarlarındaki kan akışını artırır, Kanın durgunluğunu önler ve aynı zamanda güçlü bir atioksidan olmaktadır. Bütün pozitif etkileri için retinol formundaki A vitamini, cildin ultraviyole duyarlılığını artırır. 

C Vitamini

Göz altı morluklar için etkili olan C Vitamini; aynı anda cildiniz için çok gerekli olan antioksidan ve tonik vitaminleri aynı andaaktifleştirir. Melanin üretimini uyaran enzimleri bloke eder ve hiperpigmentasyonun neden olduğu gözlerin altındaki çemberleri çıkarır.

C Vitamini damarları güçlendiren bir özellik taşımaktadır. Bu vitamin aynı zamanda göz altında bulunan dokuları destekleyici bir özellik taşımaktadır. Vücut mekanizmasında eksik olmasına bağlı olarak gözün altında mor veya koyu lekeler oluşabilmektedir.

E Vitamini

E vitamini eksikliği göz altında oluşan morlukların artmasına sebep olmaktadır. E vitamini cildi sıkılaştırır, erken yüz kırışıklıkların görünümünü önler, uykusuzluk ve sürekli gerilme (göz altında koyu halkaları ve vasküler ağ) etkisini ortadan kaldırır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.