Erikte Hangi Vitaminler Bulunur ve Faydaları Nelerdir?

Vücut direncinin artmasında ve içerdiği vitaminler sayesinde insanların bağışıklık sisteminin artmasını sağlayacak olan besin değeri çok kuvvetli erik içerisinde bulunan vitaminler ve faydaları.

Eriğin Faydaları

Eriğin Besin Değerleri

Yoğun miktarda içerisinde elementlerinin olması sayesinde ve besin değeri çok güçlü olması sayesinde insanların başta sindirim sistemi olmak üzere etkilidir. Sindirim sisteminin çalışmasını sağladığı kadar aynı zamanda da içerisinde yoğun miktarda mineraller sayesinde sinir sistemi üzerinde de etkili olmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde ve damar duvarlarının güçlenmesini sağlar.

Eriğin birçok türü bulunmaktadır. Sağlığa en yararlı olarak bilinen erik türleri, siyah erik, yeşil erik ve kırmızı erik olmaktadır. Bunların tadının değişik olduğu gibi içerisinde bulunan vitaminlerin ve minerallerin neredeyse hepsi aynı miktarda olmaktadır. Eriğin faydaları şunlardır:

  • Kabızlığı önler;
  • Damar sertliğinin önüne geçer;
  • Bağırsakları temizler;
  • Kan dolaşımını hızlandırır;
  • İştah arttırır;
  • Kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar;
  • Yaşlılık belirtilerinin oluşmasını engeller;
  • Metabolizmayı hızlandırır.

Erik alındığı zaman poşet içerisinde buzdolabında saklanması gerekmektedir. Dalından yeni kopartılmış erik 2 ile 3 hafta boyunca buzdolabında saklanabilir. Satın alırken her zaman için sert erik tercih edilmesi önerilmektedir.

Eriğin mevsimi ilkbahar ve yaz sonu olarak bilinmektedir. Taze erik tüketmek isteyenler bu mevsimde alarak tüketebilirler. Ayrıca güneş ışığında kurutulan erikte insan sağlığına çok faydalı olmaktadır. Kuru erik emziren annelerde süt yapacak ve kabızlığı önleyecektir.

Erikte Bulunan Vitaminler

100 gram erik içerisinde şu vitaminler bulunur:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 0017 mg
B1 Vitamini 0.06 mg
B2 Vitamini 0.04 mg
B3 Vitamini 0.7 mg
B5 Vitamini 0.2 mg
B6 Vitamini 0.08 mg
B9 Vitamini 0015 mg
C Vitamini 10 mg
E Vitamini 0.6 mg

Eriğin içerisinde organik olan asitleri içermektedir. Lif oranının zengin olması sayesinde bağırsak sisteminde son derece faydalı olmaktadır. İnsanların midesinde ortaya çıkan ülser ya da gastrit gelişmesi halinde düzenli olarak eriğin tüketilmesi durumunda bu hastalıklara neden olan bakterinin hızla yok olmasını sağlamaktadır. Bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin çoğalmasında ve zararlı bakterilerin ise üremesini engelleyecektir.

A Vitamini: Göz sağlığına en etkili olan vitaminlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Eksikliği sonucunda insanların gözlerinde kalıcı olarak hastalıkların olmasına neden olur. Göz kuruluğunun meydana gelmesinde ve ayrıca vitamin eksikliğine bağlı olarak yetişkinlerde gece körlüğü oluşmasına sebep olacaktır. Kemik dokusunun güçlenerek kemik erimesini önler.

B Grubu Vitaminler: Sindirim sisteminde etkili olan ve metabolizmanın hızlanması için etkili olacak vitaminler grubundadır. İnsanlarda kasların üzerinde güçlenmesi için etkili olur. Cilt hastalıklarını önler. Cilt üzerinde sivilcelerin oluşmasını engelleyecektir. Beyin hücrelerinin artmasını sağladığı için yaşlanma döneminde ortaya çıkacak olan unutkanlığı önlemektedir.

C Vitamini: Bağışıklığın güçlenerek insanların viral yollarla oluşacak hastalıkların önlenmesini sağlamaktadır. Soğuk algınlığı yaşayan kişilerin daha hızlı iyileşmesinde etkili olur. Antioksidan içermektedir. Bu sayede vücudun daha dirençli olmasını sağlayacaktır. Cilt sağlığında etkili olan kolajen oluşmasında daha etkili olacaktır. Hormonların çalışmasında önemli rol oynar.

E Vitamini: Yaşlanma sürecinse en etkili vitamin olduğu için cilt üzerinde oluşan zaman içerisinde ki kırışıklıkların oluşmasının engelleyecektir. Güçlü bir antioksidan olarak bilinmektedir. Hormonların çoğalmasında katkı sağlar ve kan basıncının azalmasını ve insanların yüksek tansiyon hastalığı yaşamamasını önlemektedir.

Eriğin Besin Değerleri

Minerallerin sinir sisteminde ki etkileri çok fazla olduğu için kasların daha güçlenmesini sağlamaktadır. Kalp kası üzerinde etkili olduğu için meyve sayesinde kalp hastalıkları yok olacaktır. Eriğin %30’unun su olması ile bilinmektedir. Bu sayede de düşük kalori miktarına sahip olduğundan ve metabolizma üzerinde etkisi olması sayesinde insanların diyet listesinde bulunan meyveler arasındadır. Ayrıca şu besinler bulunur:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar
Karbonhidrat 10.2 gram
Protein 0.6 gram
Yağ 0.2 gram
Lif 1.7 gram
Sodyum 2 mg
Potasyum 220 mg
Demir 0.44 mg
Organik Asit 0.999 gram
Magnezyum 8.779 mg
Çinko 0.097 mg

Taze ve kurutulmuş erik içerisinde bulunan besin değerleri sayesinde insanların sağlıklarına faydalıdır. Çok aşırı tüketilmesi durumunda bazı insanlarda şişkinliğin olmasına neden olur. Tatlı erik aşırı tüketilmesi halinde de kanda bulunan şeker miktarında artış olacaktır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.