Enerji Veren Vitaminler, Besinler ve Takviye İlaçlar Hangileridir?

Vitamin ve mineraller insanların enerji üretiminde etkili olması nedeniyle eksikliği sonucunda kronik yorgunluk oluşacaktır. Enerji veren vitaminler, besinler ve takviye ilaçlar.

Enerji Veren Vitaminler

Enerji Veren Vitaminler

Profesyonel olarak spor yapan insanların ya da yorgunluk yaşayan kişilerin enerjisini tekrardan kazanabilmesi için vitaminlere ve minerallere ihtiyacı olacaktır. Stresli bir işe sahip olanların, yoğun iş hayatı olanların, bedensel yorgunluk yaşayan insanların enerji üretmesi için vitaminleri alması gerekmektedir. Zayıf bünyesi olanların sürekli halsiz kalmalarına ve kendilerini de yorgun hissetmelerine neden olur. İnsanlara enerji veren vitaminler şunlardır:

 • B grubu vitaminler (B1, B2, B3, B5, B6, B12);
 • C Vitamini;
 • D Vitamini;
 • E Vitamini.

Suda çözünen vitaminlerin insanların enerji üretiminde artış olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda da gıdaların enerji metabolizmasına dönüşmesini sağlamaktadır. Vitaminlerin enerji deposu olması sayesinde yorgunluk belirtilerinin azalmasını sağlamaktadır.

Halsizliğin ortadan kaldırılmasını sağlar. Bedenin direnç kazanmasında, bağışıklık sisteminin güçlenerek hastalıklara karşıda önlem alınmasını sağlayacaktır. Daha çoğunlukla mevsimsel olarak görülen yorgunluğun oluşumunu azaltmaktadır.

İnsan sağlığı için vitaminler kadar minerallerde önemli olmaktadır. İnsan sağlığında önemli yeri olan mineraller enerji verir mi sorusu sıklıkla insanların aklına gelmektedir. Fakat enerji verme konusunda vücutta bir görevi bulunmamaktadır. Minerallerin enerji vermeyecek olmaması sebebiyle vitaminlerin sadece enerji vereceği bilinmektedir.

Enerji Veren Besinler

Dengeli ve sağlıklı besinler sayesinde insanlarda vitamin emilimini engelleyecek herhangi bir rahatsızlık olmasına neden olacak bir durum yoksa enerji üretimini sağlayacak olan vitaminleri besinlerin tüketilmesi ile alacaktır. Bu vitaminlerin yüksek miktarda içeren gıdalar yenmesi sayesinde vücudun ihtiyacını karşılamış olacaktır. En çok enerjiye iyi gelecek olan besinler şunlardır:

 • Tahıllar;
 • Balık;
 • Yumurta sarısı;
 • Narenciye;
 • Maydanoz;
 • Bira mayası;
 • Yeşil yapraklı sebzeler;
 • Sığır karaciğeri.

Vitamin bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi durumunda insanların enerji metabolizması sayesinde besinlerin tüketilmesi sonucunda yorgunluk belirtileri de yok olacaktır. Vitaminlerin her zaman için düzenli olarak alınması sonucunda iyi geleceği için ve kişilerde yorgunluğun oluşması sonucunda gün boyu kendilerini daha zinde ve güçlü hissetmelerini sağlayacaktır.

Enerji Veren Vitamin Takviyesi

Vitamin eksikliği sebebiyle kişilerin sürekli olarak kendisini yorgun hissetmeleri, halsiz ve bitkin olmaları sonucunda ruhsal olarak da etkilenecektir. Bu sebeple de vücutlarının ihtiyacı olan vitaminlerin doğal yollarla içeren besinler yoluyla alınmaması durumunda enerji verecek olan vitamin takviyesi alınması gerekmektedir. İnsanların enerjisinin yerine gelmesini sağlayacak olan vitamin takviyesi ilaçlar şunlardır:

Pharmaton

Hem ruhsal yorgunluk hem de fiziksel olarak yorgunluk yaşamakta olan kişiler için çok etkili olmaktadır. İçerisinde ki vitaminlerin ve minerallerin insanların günlük ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır. Aynı zamanda da multivitamin takviyesi olması sebebiyle kişilerin dinç ve zihinde olmalarında etkili olur. Doktor tarafından farklı kullanımı önerilmedikçe tok karnına günde 1 tane bol su ile alınması yeterli olacaktır.

Solgar VM75

Tamamen bitkisel olarak üretilmekte olan ve daha zinde olmasını sağlamakta olan insanların vücudunun dinçliğine kavuşmasını sağlayacak olan ve yorgunluk ya da bitkinliği ortadan kaldırarak halsizliği oluşmasını engelleyecektir. Yorgunluk sebebiyle çok fazla uyumak isteyen kişilerde de daha az uyumalarını sağlaması ile bilinir.

Supradyn All Day

Profesyonel olarak spor yapan kişilerin daha çoğunlukla kullandığı multivitamin desteği olarak bilinmektedir. Yoğun çalışan ve kendisini stres altında hisseden insanların daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır. İştah açıcı özelliği olması sebebiyle insanlarda kilo almalarına sebep olmamaktadır. Daha hızlı enerji metabolizmasına ulaşmanızı sağlayacak olduğundan yediklerinizin metabolizmanın hızlanması sayesinde hızla yakılmasını sağlayacak bu sayede kilo alımını engellemiş olacaktır.

New Life B12 Plus

İçerdiği özel vitaminler sayesinde insanların enerjisini sağlamakta olan vitaminlerin eksikliğini giderilmesinde etkili olmaktadır. Enerji üretiminde etkili olan B12 vitamininin yeterli miktarda alınmasını sağladığı için ve biyotin de içerdiğinden daha dinç hissetmelerini sağlamaktadır. İnsanlarda kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlayacak olduğundan kansızlığı da gidermektedir. Daha dinç hissetmelerinde de etkili olur. İçerdiği 12 vitamin ve 11 mineral sayesinde daha zinde olmanızı da sağlamaktadır. 

Redoxon C Vitamini Çinko

Portakal aromalı olan ve kapsül kullanmayı sevmeyen insanların bir su bardağı suya karıştırıp içmeleri sonucunda yeterli miktarda vitaminleri almasını sağlayacaktır. Güç ve zinde tutmakta olan vitaminlerden bir tanesi olan C vitamini bulundurduğu kadar insan sağlığı için çok önemli bir yeri olan çinko da bulunduğu için her zaman için soğuk su ile içilmesi gerekmektedir. Yoğun bir hayatı olan kişilerin günde iki defa almaları daha zinde kalmalarını sağlamaktadır. Aç karnına almaları önerilmemektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.