Selenyum E Vitamini Özellikleri, Faydaları ve Fiyatı

Kanserden kalp rahatsızlıklarına kadar birçok önemli rahatsızlıkla mücadelede gösterdiği başarıyla; Selenyum ve E vitamini uygun dozajlarda kullanıldığında sağlık açısından oldukça önemli rol üstlenir.

Selenyum E Vitamini

Yaşlanma sürecini yavaşlatan E vitamini veya tokoferol, yağda çözünen vitamin gurupları arasında yer almaktadır. Aterosklerozun önlenmesi konusunda verdiği destekler sayesinde giderek daha fazla tercih edilmektedir. Selenyum vücut hücrelerini agresif serbest radikallerden aktif olarak koruyan ve sağlığa zararlı olan civa ve kadmiyum gibi ağır metallerle reaksiyona giren bir mikro elementtir. 

Selenyum ve E vitamini vücuttaki serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunan en önemli antioksidanlardır.  E vitamini ve selenyumu gıdalardan yeterli miktarda elde etmek mümkündür. E vitamini sindirim sisteminde yağların emilimi için gereklidir. Bu kolesterol de dahil olmak üzere, düşük yoğunluklu lipoproteinler, oksidasyonunu önler. Böyle bir kaliteye sahip olan E vitamini kardiyovasküler sistemin normal çalışması için çok önemlidir. Bu nedenle kardiyovasküler hastalıkların gelişimini geciktirmek, insülin ve trigliserit düzeylerini azaltır. Aynı zamanda bir kan pıhtısı oluşumunu engeller ve böylece kalp krizine ve ateroskleroz riskini azaltmış olur. İnsan vücudunda Selenyum enzimlerin çalışmalarında önemli bir rol oynar.

Selenyum ve E vitamininin birleşik etkisi besin takviyesi antioksidan özellikleri bağışıklık sisteminin daha güçlü bir koruma sağlayarak geliştirir.  Selenyum ve E vitamini, antikor oluşumunu arttırmak, kalp ve karaciğer normal işleyişini destekler. Bu kompleks, pankreas fonksiyonu ve doku elastikiyet korunması için gereklidir.

Selenyum bağışıklık sistemini güçlendirir, kardiyovasküler sistem hastalıklarından korur, yaşam beklentisini artırır. Diğer antioksidanlar ile etkileşim halinde olan C ve E vitaminleri selenyum yorgunluğu azaltır, depresyonla mücadele eder ve entelektüel yetenekleri geliştirir, vücuttaki fizyolojik süreçlerin normal seyrini sağlayan bir dizi hormon ve enzimin ayrılmaz bir parçası olmaktadır. Deniz balıkları ve algleri, ayçiçeği tohumu, karaciğer ve tahıllarda yoğun olarak bulunan selenyumun diğer biyolojik olarak aktif maddelerle eşzamanlı uygulanmasıyla, sindirilebilirliği ve etkinliği önemli ölçüde artar.

Faydaları

Uzun seneler boyunca selenyum zehir olarak kabul edilmekteydi. Belli oranların üzerine çıkıldığında ve bilinçsizce kullanıldığında ciddi anlamda bir zehir olduğu yadsınamaz. Son zamanlarda selenyum kanserle olan mücadelede gösterdiği başarılı performansla oldukça dikkat çekmiştir.

E vitamini ve selenyum enzimlerden bazılarının ana yapısına girerek oksijen toksit kalıntılarını toplar ve etkisiz hale getirir. Bu iki element birleşince akyuvar ve benzeri hücrelerin yapısını da güçlendirir. Bu iki elementin işbirliğiyle birtakım antienflamatuvarlara yararları olduğu da ispatlanmıştır. Selenyum ve E vitamini sedef hastalıkları, eklem romatizmaları, egzama ve lupus tarzındaki kronik rahatsızlıkların tedavisinde de etken olmaktadır.

Selenyum ve E Vitamini

Sadece insanların değil aynı zamanda hayvanların da bağışıklık sistemini geliştirmekte kullanılan E-Selenyum; veteriner hekimlerin de tercih ettikleri takviye ilaçları arasında yer almaktadır. Güçlü bir immün sistemi uyarıcı etkiye sahiptir. Selenyum toksinleri giderir. Aktif maddeler, A, D3 vitaminlerinin hayvanın organizma üzerindeki etkisini arttırır.

Selenyumun sağlığın korunmasına sağladığı temel paha biçilmez katkı, kurşun, platin ve civa gibi zehirli metallerden kaynaklanan tehdidi ortadan kaldırma yeteneğiyle ilgilidir. Metallere yapışarak onları inert ve zararsız hale getirir.

 • Hücresel bağışıklık sağlar
 • Eklem romatizmalarının tedavisinde önemli rol oynar
 • Vücut mekanizmasında üreme fonksiyonları için gereklidir.
 • Yağ metabolizmasına katılır, kalp krizi riskini azaltır,
 • Vücudun antioksidan koruma mekanizmasını başlatır ve vücudu kanserden erken yaşlanmaya kadar olan sağlık sorunlarına karşı korur.
 • Kan basıncını azaltır. 
 • Görme duyusunun gelişmesine yardımcı olur
 • Kalp sağlığını korumak için çok önemli olan Q-10 enzimini üretme sürecine girer
 • Kalp kasını güçlendirir,
 • Oksijen dengesini korur
 • Kalp krizinden sonra hastanın iyileşmesini hızlandırır.
 • Ağır metallerle aktif olarak etkileşir, onlarla birleşir ve vücuttan çıkarır, böylelikle karaciğer dokusunun tahribatını önler. 
 • İyotla birlikte tiroid bezinin normal çalışmasını sağlar.
 • Vücut hücreleriniradyasyonun zararlı etkilerinden korur, 
 • Selenyum bir dizi kanserli tümörün (meme, bağırsak ve akciğerler dahil) gelişmesini engeller. 

Fiyatları

E vitamini ve selenyum ilaçları; vücut mekanizmasında E vitamini ve selenyum eksikliklerini tamamlar. E vitamini redoks süreçlerini düzenler aynı zamanda karbonhidrat ve yağ metabolizmasını etkiler. A vitamininin etkisini arttırır. D3 bağışıklık durumu ve organizmanın genel direncini etkiler. Selenyumum biyolojik rolü, antioksidan özellikleri ile ilişkili olmaktadır. Toksit maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur, vücut mekanizmasının bağışıklığını ve direncini arttırır.

Yapılan Araştırmaların sonuçları selenyumun kanser,  kalp ve arter hastalıklarının gelişmesini engelleyen koruyucu bir İlaç olduğunu göstermektedir. E vitamini içeren Selenyum ilaçlarından bazılarının fiyatları hakkında şu bilgileri verebiliriz:

 İlacın Adı  Fiyatı 
Solgar Selenium 100 mcg  42 TL
Eurho Vital Selen Plus 60 35 TL
Nature’s Bounty Selenium 200 Mcg 50   27 TL
Voonka Selenium 100 Mcg 92 41 TL
ACE Plus Selenyum 30  20 TL

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.