E Vitamini Kapsülü ile Saç Bakımı

E vitamini kapsülü, birçok açıdan cilde ve saçlara faydalar sunar. Peki, E vitamini kapsülü saça tam olarak nasıl uygulanır ve hangi maskeler içerisinde kullanılır?

E Vitamini Kapsülü Saça Nasıl Uygulanır?

Kuvvetli bir antioksidan olması nedeniyle vücut açısından son derece faydalı olan E vitamini, aynı zamanda cilt ve saç sağlığı için de önemli faydalar sunmaktadır. Daha gür, hacimli ve sağlıklı saçlara kavuşmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen E vitamini, aynı zamanda gıda takviyesi olarak da kullanılmaktadır. Peki, satın alabileceğiniz E vitamini kapsülü saça nasıl uygulanır? Bunun için izleyebileceğiniz farklı yollar mevcuttur. Bunlardan başlıcaları şu şekilde:

 • E vitamini kapsülünden faydalanarak saç maskesi kullanmak
 • E vitamini kapsülünü saçlarınızı yıkarken tercih etmek
 • E vitaminli bakım ürünlerine yönelmek
 • Gıda takviyesi olarak tercih etmek

Sürekli olarak fön çekmek, yanlış bakım ürünlerini kullanmak ve boyama gibi işlemleri sıkça terci etmek, saçlarınızın kolayca yıpranmasına yol açar. Kırılma ve yıpranma gibi etkileri ortadan kaldırmak içinse saçlarınıza düzenli bir şekilde bakım yapmanız gerekir. Nitekim bu doğrultuda E vitamini kapsülü imdadınıza yetişmektedir.

E Vitamini Kapsülü ile Doğal Saç Bakım Maskeleri

Eczaneden E vitamini kapsülü satın alarak evinizde saç bakım maskesi oluşturabilirsiniz. Üstelik pratik bir şekilde kullanılabilen bu maskeler, saçlarınıza hızlıca mükemmel bir görünüm katar. İlk günden itibaren daha sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlayan E vitaminli maskeler, düzenli kullanımda yıpranmış saçlara son verir. E vitamini kapsülü ile hazırlayabileceğiniz doğal saç bakım maskeleri şu şekilde:

Klasik E Vitamini Bakımı

Sadece eczaneden satın alacağınız E vitamini kapsülünü saçlarınıza uygulamanız mümkün. Kapsülü kırıp çıkan sıvıyı saç derinize ve saç uçlarınıza sürebilirsiniz. Eğer daha etkin bir kullanım istiyorsanız sürme işlemini tamamladıktan sonra saçlarınızı havlu ile sarabilirsiniz.

Bu işlemi ayda 1 olmak üzere yapabilirsiniz. Genellikle olumsuz yan etkisi bulunmayan işlemi sık sık uygulamamaya dikkat edin. Ayrıca çabuk yağlanan saç yapısına sahipseniz etkileri dikkatli bir şekilde gözlemleyin.

Şampuan + E Vitamini

Saçlarınıza yıkarken kullandığınız şampuan içerisine 1 adet E vitamini kapsülünü kırıp, sıvısını ekleyebilirsiniz. Bu sayede şampuanınızı güçlendirebilir ve her saç yıkama işleminde saçlarınızın E vitamininden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Vitamin Mix Maskesi

Eczaneden satın alabileceğiniz birden fazla vitamin kapsülü karıştırarak saçlarınıza uygulamanız mümkün. Vitamin mix maskesi için gereken malzemeler şöyle:

 • E vitamini ampulü
 • Benix ampul (içerisinde çoklu B vitamini bulunuyor)
 • Badem yağı

Söz konusu malzemeleri karıştırarak saçlarınıza hafifçe uygulayın. Ardından 3 – 5 saat arasında bekleyin ve akabinde saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Eğer maskeden yoğun bir şekilde faydalanmak istiyorsanız uygulama işlemi sonrasında saçlarınızı streç film ile sarabilirsiniz.

Her maddede olduğu gibi E vitamininde de yeterli miktarda kullanım önem teşkil ediyor. Bu nedenle maskeyi ayda 1 olacak şekilde uygulamayı deneyebilirsiniz. Ayrıca badem yağına herhangi bir hassasiyetinizin olmaması da önem teşkil eden bir diğer unsur.

Saç Dökülmesine Karşı E Vitamini Kullanmak

E vitamini, saçlarınıza sadece hacim katmak ve bakım yapmakla kalmaz aynı zamanda farklı faydalar da oluşturur. Saç dökülmesine karşı da kullanılabilen E vitamini ile dökülme sorununa karşı etkili bir çözüm yolu uygulayabilirsiniz.

 • Badem Yağı
 • 2 adet E vitamini ampulü
 • Zeytin Yağı
 • 2 kaşık doğal bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Badem yağı ve zeytin yağı malzemelerini kap içerisine ekleyin. Ardından 2 adet E vitamini ampulünü kaba dahil edin. Son olarak 2 kaşık doğal balı da karışım içerisine ekleyerek hafifçe karıştırın. Oluşan karışımı saçlarınıza sürün. Köklerine yedirmeye dikkat edin. Maskeyi saçlarınızda 30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı ılık su yardımıyla durulayın. Haftada 1 ya da ayda 1 uygulayabileceğiniz maskeyi doğal çözüm için tercih edebilirsiniz.

Her doğal çözümde olduğu gibi içerisinde E vitamini bulunan saç maskelerinde de uygulama sıklığı ve kullanacağınız diğer malzemelerin doğallığı önemlidir. Ayrıca hazırlayacağınız maskeyi kullanmadan önce herhangi bir maddeye alerjinizin var olup olmadığını bilmeniz gerektiğini unutmayın.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.