E Vitamininin Vücuttaki Görevleri ve Faydaları Nelerdir?

Cilt sağlığında etkilerinin fazla olması ile bilinen güçlü antioksidanlar arasında bulunan vitaminin insan sağlığı üzerinde etkileri ve görevleri hakkında bilgi.

E Vitamininin Görevleri

E Vitamini

Cilt ve saç sağlığında etkili olması ile bilinen E vitamininin çok güçlü bir antioksidan olduğu da bilinmektedir. Vitaminin daha çoğunlukla besinler aracılığı ile alınması ile biliniyor. Yağda çözülen bir vitamin olması sebebiyle güneş ışınlarının fazlası ile birlikte vitaminin eriyip eksikliğe neden olmasına sebep olacaktır.

Damarların gelişiminde etkili olan ve özellikle de cilt hücreleri için en faydalı vitamin olarak gösterilmektedir. Vitamin en çok bitkilerde bulunduğu kadar kuru yemişlerin yeterli miktarda tüketilmesi ile birlikte de vücudun ihtiyacını karşılamış olacaktır. E vitaminin insan sağlığı üzerinde görevleri şunlardır:

 • Diyabet hastalığını önlemektedir;
 • Bağışıklığın güçlenmesini sağlar;
 • Alzheimer hastalığının oluşmasını azaltacaktır;
 • Oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar;
 • Kan pıhtılaşması üzerinde etkilidir;
 • Enfeksiyonlara karşı güçlenme sağlar;
 • Yara izlerinin oluşmasını önler;
 • Hücrelerin yaşlanmasını önlemektedir;
 • Cildin zararlı ultraviyole ışınlarından korumaktadır;
 • Mesane kanserini önler;
 • Yorgunluğun oluşumunu engeller;
 • Kas sistemi üzerinde etkilidir;
 • Kan şekerinin dengelenmesini sağlar;
 • Hormonların düzenli çalışmasını sağlar;
 • Kılcal damarların güçlenmesinde etkilidir;
 • Anemiyi önler;
 • Dokuların yenilenmesi için çok önemlidir;
 • Yaşlılığı önlemektedir;
 • Saç dökülmesini durdurur.

Sık sık bacaklarında kramp şikayeti olan insanların kramp şikayetlerinin azaltması ile bilinen vücudun en önemli vitaminlerinden bir tanesi olarak biliniyor. Zaman içerisinde insanların ciltleri üzerinde meydana gelen kırışıklıkları büyük oranda azaltacaktır. Özellikle de göz çevresinde meydana gelen çizgilerin oluşmasını engelleyecek ve yaşlılığın oluşumunu engellemektedir. Daha çoğunlukla cildin elastikiyetinin artmasını sağlamaktadır. Cilt üzerinde faydaları tartışılmaz fazladır.

Birçok insanın ciltlerinin kuruması sebebi ile ortaya çıkacak belirtilerin oluşumunu engelleyecek ve cildin yeterli miktarda nem almasını sağlayacaktır.

Vitaminin insanların cinsel hayatı üzerinde de etkili olacaktır. Özellikle de cinsel isteği azalan menopoz döneminde olan bayanların normal bir cinsel hayatının olmasını sağlamaktadır. Kişilerin libidosunun artmasını ve cinsel isteksizliğin önlenmesinde çok etkilidir.

Eksikliği ile birlikte insanların kendilerini sürekli olarak yorgun ve halsiz hissetmelerine neden olur. Ayrıca sindirim sistemi üzerinde de çok etkili olduğu için metabolizmanın yeterli miktarda çalışmasında etkili olur. Güneş ışınları ile vitamin yağlardan çözüldüğü için eksiklik bazı insanlarda görülmektedir. Sağlığa çok faydalı olan güçlü bir antioksidan olan vitaminin mutlaka yeterli seviyede olması gerekmektedir.

Günlük E Vitamini İhtiyacı

İnsanların her zaman için vitamini doğal yollar aracılığıyla almaları önerilmektedir. Bu vitaminin yeterli miktarda alınamaması sonucunda yapılacak kan tahlili sonucunda vitamin eksikliği varsa ortaya çıkacaktır. Bir insanın günlük olarak alması gereken vitamin miktarı şu kadar olmalıdır:

Yaş Aralığı Alınması Gereken Miktar
0 – 10 Yaş Çocuklarda 3 ile 7 IU
10 Yaşından Büyük Bayanlarda 8 IU
10 Yaşından Büyük Erkeklerde 10 IU
Gebelikte ve Emziren Bayanlarda 10 – 12 IU

Günlük olarak bu miktarlarda alınması vitamin ihtiyacının karşılanmasını sağlamaktadır. Yağda çözülen bütün besinlerde bulunmaktadır. Yetersiz beslenmesi ve kötü hayat koşullarından ayrıca vitamin içeren besinlerin tüketilmemesi durumunda vitamin eksikliği görülmektedir. Yağda çözülen bir vitamin olmasından kaynaklı olarak normal sindirime katkısını sağlayabilmek için ve vücutta bulunan yağlar için çok önemli bir vitamin olmaktadır. En yoğun olarak E vitamininin bulunduğu kaynaklar arasında sebzeler ve bitkiler bulunmaktadır.

Hayvansal gıdalarda çok yoğun olarak bulunmamaktadır. Bu sebeple de insanların fındık, buğday, ayçiçeği, mısır ve susam yağı tüketmeleri ile vitamin ihtiyacının karşılanması sağlanmış olacaktır.

Cilt üzerinde oluşan yaraların iyileşmesinde etkili olduğu kadar aynı zamanda da iz kalmasını da engellemektedir. Yaşlılığın önüne geçmesi için E vitamini önerilmektedir. Özellikle de E vitamini ampulu ile yapılan maskenin sağlıklı cilt hücrelerinin olmasını sağlamaktadır. Bu sayede insanların yaşlılık belirtisi olarak kırışıklık ve yüzlerinde çizgi olmasını engellemektedir. Vitaminin harici olarak cilt üzerine uygulanacağı gibi aynı zamanda da bu vitaminin bitkiler ile birlikte maske yapılarak cilt üzerine uygulanması da faydalıdır.

Dikkat edilmesi gerekenler arasında E vitamininin cilt üzerine direkt olarak uygulanması durumunda bazı insanlarda tüylenme yapmaktadır. Bu sebeple de direk uygulanması yerine cilde yararlı olan bitkiler ile maske yapılarak uygulanması ile birlikte daha faydalı olacak ve tüylenmeyi de engellemiş olacaktır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.