E Vitamininin İnsan Sağlığı Açısından 7 İnanılmaz Faydası

Vitaminler açısından zengin bir diyet sağlığımız açısından son derece faydalıdır. Bununla birlikte E vitamini cilt sağlığından kalp hastalıklarının önlenmesine kadar birçok alanda önemli bir yer tutar

E Vitaminin Faydaları 

E vitamininin yararları ve zararları nelerdir?

Vitaminler bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudunuzu aktif tutan birçok harika faydaya sahiptir. Her biri vücudumuz için ayrı bir yere sahip olmakla birlikte E vitamini özellikle immün sistemin sağlıklı gelişimi açısından önemli bir yere sahiptir.

Peki, E vitamini neye iyi gelir: 

1. Cilt Kırışıklıkları ve Lekeleri Önler: Birçok kadın yaşlanma karşıtı ürünlere çok fazla para harcamaktadır. Ancak kimyasal içeren bu ürünler her zaman istenilen sonuçları vermediği gibi bazı sağlık problemlerine de neden olabilir. Sağlıklı bir cildin genç ve kırışıksız olması için birçok uzman doktor vitaminler  ile zenginleştirilmiş gıdaların tüketilmesini önermektedir. E vitamini kallojen yapısını besleyen antioksidanlarla doludur. Kallojenler, cildin elastikiyetini arttırarak pürüzsüz ve saten gibi bir cilde sahip olmanızı sağlar. Ayrıca yaralanmaya bağlı cilt hasarlarında hızla iyileşmeyi teşvik eder. Hasarlı hücreleri onararak cilt lekelerinin giderilmesini ve yeni leke oluşumunu engeller. 

2. Sperm kalitesini arttırır: Sigara içmek, uzun süreler boyunca alkol tüketmek gibi faktörler vücuttaki serbest radikal sayısının artmasına ve cinsel aktivitelerin azalmasına neden olur. E vitamini takviyeleri sigara gibi zararlı alışkanlıkların etkilerini azaltır. Serbest radikaller ile savaşarak hücre onarımını sağlar. 

3. Bilişsel Fonksiyonları Geliştirir: Yaşlılık ya da psikolojik sıkıntılara bağlı olarak ortaya çıkan zihinsel gerileme, unutkanlık gibi şikayetler E, B ve D vitamini ile Omega 3 yağ asitleri açısından zengin ve dengeli bir diyet ile geriletilebilir.

55 yaş üzeri 400 alzheimer hastası üzerinde yapılan çalışmalarda E vitamini takviyesi alan hastaların demans gelişme sıklığının daha az olduğu ortaya çıkmıştır. 

4. Katarakt Oluşumunu Önler: Göz sağlığı çoğu zaman ihmal edilen konulardan biridir. Uzun süre ekran karşısında oturmak, gece geç saatlerde uyumak ve yaş gibi faktörler katarakt oluşumuna neden olmaktadır. Yapılan son bilimsel çalışmalarda ise lutein ve zeaksantin ile birlikte kullanılan E vitamininin katarakt oluşumunu engellediğini göstermiştir. 

Saç sağlığı için vitamin kullanımı

5. Saçlardaki aklaşmayı geciktirir: Düzensiz beslenme, sigara tüketimi, demir eksikliği gibi nedenlerle ortaya çıkan erken yaşlanma belirtilerini azaltır. Serbest radikaller ile savaşarak saç köklerinin korunmasına yardımcı olur. Antioksidanlar açısından zengin yapısıyla erken yaşlanma belirtilerini önler. Saçların aklaşmasına neden olan faktörler ile savaşarak koyu renkli ve sağlıklı saçların yeniden büyümesini teşvik eder. 

6. Osteoartrit ve kemik iltihabını azaltır: E vitamini eklemlerde meydana gelen aşınma ve iltihabın iyileştirilmesinde önemli bir yer tutar. Yapılan bir çalışma günde 600 IU’luk E vitamini alan Osteoartrit enflamasyonu hastalarının 10 gün içinde daha az ağrı şikayeti olduğunu göstermiştir. 

7. Karaciğer yağlanmasını engeller: E vitamini içerdiği antioksidanlar ile kötü kolesterol ile mücadele eder, serbest radikaller ile savaşarak vücuttan atımını destekler.

Karaciğer yağlanması ve karaciğer lekelenmesi olan hastalara günlük E vitamini takviyesi yapıldığında 5 ile 6 ay arasında bir süre içinde karaciğer fonksiyonlarının düzeldiği gözlenmiştir.  

Farklı Yaş Gruplarına Göre Günlük E Vitamini İhtiyacı 

 Herhangi bir sağlık sorunu olmayan sağlık bir insanın günlük vitamin ihtiyacı yaş grubuna bağlı olarak değişmektedir. Gün içinde yeterli vitamini alamayan kişilerin vitamin eksikliğine bağlı hastalıklara yakalanma riski çok yüksektir. Fakat aşırı tüketimde de bazı riskler ortaya çıkabilir. Bunun için düzenli olarak 6 ayda bir sağlık ocaklarında tam kan sayımı yaptırarak vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineral takviyelerini takip edebilirsiniz. 

Farklı yaş gruplarına göre sağlıklı bir insanın gün içinde alması gereken E vitamini ihtiyacı şöyledir: 

Yaş Grubu Günlük İhtiyacı olan Mg Değeri
Doğumdan sonraki ilk 6 ay 4 mg (6 IU)
7-12. aylık bebekler 5 mg ((7.5 IU) 
1-3 yaş arası çocuklar 6 mg (9 IU) 
4-8 yaş arası çocuklar  7 mg (10.4 IU) 
9-13 yaş arası çocuklar  11 mg (16.4 IU) 
14 18 yaş arası çocuklar 15 mg (22.4 IU) 
Yetişkinler 15 mg (22.4 IU) 
Hamilelik dönemindeki kadınlar  19 mg (28.4 IU)
Emzirme dönemindeki kadınlar 19 mg (28.4 IU)

 E Vitamini Açısından Zengin Besinler 

E vitamini içeren birçok takviye ilaç olmasına rağmen uzmanlar kişilerin ihtiyacı olan günlük vitamin ihtiyacını doğal yollarla alması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Vitamin ve mineraller açısından zengin bir diyet için gün içinde en az 1 öğün taze sebzeler ve meyve içeren gıdalar tüketilmelidir. 

E vitamini içeren bakliyat çeşitleri: Mercimek, nohut, buğday 

Kuru yemişler: Ceviz, fındık, antep fıstığ, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, badem, çam fıstığı, 

Sebze ve meyveler: Karalahana, ıspanak, maydanoz, domates, yeşil zeytin, kuşkonmaz, brokoli, kırmızı biber, kivi, kayısı, avokado, mango.  

Yağlar: Zeytinyağı, badem yağı, kanola yağı, aspir yağı

Hayvansal gıdalar: Yumurta, karides, alabalık, et ve et ürünleri 

 

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.