E Vitamini Eksikliği ile Görülen Hastalıklar

E vitamini, insan vücudu açısından son derece önemlidir. Özellikle cilt sağlığı üzerinde faydaları bulunan E vitamini, eksikliğinde belirli rahatsızlıklara yol açar.

E Vitamini Eksikliğinde Görülen Rahatsızlıklar

E vitamini, özellikle insan cildinin sağlıklı kalmasına yardımcı olan temel vitaminler arasında yer alır. Genç, gergin, parlak ve güzel gözüken bir cilde sahip olmak için yeterli miktarda E vitamini tüketilmesi gerekir. Peki, E vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir?

Kansızlık

Kırmızı kan hücrelerine etki eden E vitamini, gün içerisinde yeterli miktarda alınmalıdır. E vitamini eksikliği sonucu oluşabilen kansızlık, ne yazık ki zorlu sonuçlar doğurur. Halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma, kas güçsüzlüğü ve vücutta uyuşma görülebilir. Bu gibi durumlarda sadece E vitamini takviyesi almak tek başına yeterli gelmeyebilir. Aynı zamanda yaşanan kansızlık hastalığının da tedavi edilmesi gerekir.

Sinir sistemi problemleri

Herhangi bir nesneyi kavramada güçlük yaşamanıza yol açan E vitamini eksikliği, aynı zamanda odaklanma sorununa da kaynaklık edebilir. Gündelik yaşam kalitesini doğrudan düşüren sinir sistemi problemleri, doğru bir şekilde tedavi gerektirmektedir. İlerleyen aşamalarda çok daha ciddi sorunların doğmasına yol açan söz konusu problemler, uzman doktor kontrolünde aşılmalıdır.

Karaciğer ve böbrek sorunları

Emilim açısından sıkıntı yaşanması durumunda daha farklı hastalıklar görülebilir. Özellikle karaciğer ve böbrek üzerinde sorunlar ile karşılaşma olasılığı artar. Bu nedenle sadece E vitamini alınması tek başına yeterli gelmeyebilir. Bunun yanında sağlıklı beslenmeye ve doğal gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz.

Cilt sorunları

Cilt yüzeyinde soluk bir görünümün oluşmasına yol açan eksiklik, aynı zamanda erken yaşlılık belirtilerinin gözlemlenmesine kaynaklık edebilir. Özellikle kırışıklığın artmasıyla sonuçlanan E vitamini eksikliği, cildin parlak ve doğal gözükmesini engeller. Solgun bir görünümün yanı sıra kuruluk problemiyle de karşılaşmaya neden olan E vitamini eksikliği, buna bağlı bir şekilde cilt problemleri yaşamaya yol açabilir.

E Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Vücutta Uyuşma

E vitamini eksikliği sonucu meydana gelen vücutta uyuşma etkisi, özellikle gün içerisinde yaşam kalitesini düşürür. İşte, evde ya da herhangi bir yerde yaşayabileceğiniz uyuşma, aynı zamanda panik yapmanıza da yol açabilir.

Zayıf bağışıklık sistemi

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açan E vitamini eksikliği, kolayca farklı hastalıklara yakalanmanıza neden olur. Özellikle kış aylarında enfeksiyon kapma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumsa yaşamsal kalitenizi doğrudan düşüren bir etki yaratmaktadır.

Kas kütlesi kaybı

Kas kütlesinde kayba yol açan eksiklik, buna bağlı bir şekilde gelişen güçsüzlük ve yorulma gibi etkileri ortaya çıkartır. Gün içerisinde daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Nitekim bu durum, işlerinizi bitirme sürenize olumsuz bir şekilde etki eder.

Saç dökülmesi

E vitamini eksikliğine eşlik eden rahatsızlıklardan bir tanesi ise saç dökülmesidir. Çevresel etkilere de bağlı olacak şekilde gerçekleşebilen saç dökülmesi, özellikle saç derisinin ve saç hücrelerinin zayıflaması sonucunda yaşanır. Zayıflayan saç, koparak dökülme gibi bir sorun ile karşı karşıya kalmanıza da neden olur.

E Vitamini Eksikliğinin Tedavisi

E vitamini eksikliği, yaşam tarzınızı değiştirmenizi gerektirebilir. Örneğin çok fazla işlenmiş ve hazır gıdalar tüketiyorsanız bu durumu mümkün olduğunca azaltmalısınız. Hazır yiyeceklerden çok doğal gıdalara yönelmeniz, çok daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı destekler. Bunun yanında E vitamini yönünden zengin gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz. E vitamini eksikliğinin en önemli tedavisi, düzenli beslenmekten geçer.

E vitamini yönünden zengin besinler şu şekilde:

 • Ayçiçeği yağı
 • Yer fıstığı
 • Badem
 • Fındık yağı
 • Fındık içi
 • Badem ezmesi
 • Zeytin yağı
 • Çam fıstığı
 • Fındık kreması
 • Keten tohumu
 • Zeytin
 • Yumurta

Eğer düzenli beslenme yoluyla E vitamini eksikliğini aşamıyorsanız uzman doktor kontrolünde gıda takviyesi almayı düşünebilirsiniz. Kısa sürede etkili bir şekilde E vitamini kazanılmasını sağlayan gıda takviyesi, aynı zamanda pratik olması sayesinde de tercih edilmektedir. Öğün atlamamaya ve zengin bir besin alımına dikkat etmeniz de yine önemli bir tedavi yoludur. Özellikle sabah kahvaltılarında yumurta ve fındık kreması gibi besinlere yer vermeniz, etkili bir sonuç sunar. Aynı şekilde günde 1 avuç badem tüketmek de bolca E vitamini almanıza yardımcı olur.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.