D Vitamini Doğal Kaynakları Nelerdir ve Nasıl Alınır?

Vücudun üretmediği için vitamini doğal yollarla alınması gerekmektedir. Günlük olarak vücudun ihtiyacını karşılamak için D vitamini doğal kaynakları ve vitamin eksikliğinin önlenmesi.

D vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

Balık yağıBalık yağı250 mcg
UskumruUskumru16.1 mcg
SomonSomon11 mcg
Ton balığıTon balığı5.7 mcg
Yumurtanın sarısıYumurtanın sarısı5.4 mcg
RingaRinga4.2 mcg
Kırmızı havyarKırmızı havyar2.9 mcg
Shiitake MantarıShiitake Mantarı0.4 mcg
KaridesKarides0.1 mcg
Doğal SütDoğal Süt0.1 mcg

Doğal D Vitamini

Doğal D Vitamini

Uzmanlar tarafından vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin her zaman için doğal yollarla alınması önerilmektedir. Bir insanın sağlıklı olabilmesi için özellikle de kemik sağlığı için D vitaminine ihtiyacı bulunmaktadır. Bu vitaminin en doğal kaynağı olarak güneş ışınları gösterilmektedir. İnsanların güneş ışınlarına çıkarak ciltlerinin güneş ışınlarına değmesi sonucunda vücudun ihtiyacı olan vitaminin %90’ı karşılanmaktadır. Bu sebeple de besinler aracılığıyla vitaminin alınması daha az olmaktadır.

İnsanların 20 dakika öğlen sıralarında güneşlenmesi sonucunda vitamin yeterli miktarda cilt tarafından emilerek sentezlenmesi mümkün olacaktır. Bir insanın güneş ışığına 20 dakika boyunca ciltlerinin temas etmesi sonucunda alacağı vitamininde yiyeceklerden alacağı zaman, yaklaşık olarak 10 bardak süt içmesi gerekmektedir. Bu sebeple de uzmanların her gün vitamin ihtiyacının karşılanması için güneş ışınlarına çıplak kollarının ve bacaklarının değmesi gerektiği konusunda uyarmaktadır.

D vitaminin doğrudan kemiklerin sağlığını etkilemekte olan ve kemiklerin güçlenmesini sağlamakta olan kalsiyumun ve fosforun emilimini sağlayacaktır. Bu sebeple de insanlarda güneş ışığının yeterli olarak alınmaması halinde kemik sağlığında bozulma meydana gelecektir.

Doğal yollarla D vitamini alınabilmesi için güneşe çıkacak olan insanların haftanın 3 günü sabah saat 10 ve öğleden sonra 3 saatleri arasında çıkmaları önerilmektedir. Çok hassas cilde sahip olanların güneşin UV ışınlarından etkilenmesi sonucunda zararları ortaya çıkacaktır. Bu sebeple de güneş ışınlarına karşı dikkatli olunması sonucunda uzmanlar önerilmektedir.

Besinlerde D Vitamini

D vitamini eksikliğini önleyebilmek iiçin her zaman günlük olarak alınması gereken miktarın bilinmesi gerekiyor. Bu ihtiyacın günlük olarak insanlarda 400 IU ve 800 IU arasında değişmektedir. Fakat yaşlı insanların ise bu ihtiyaçlarının 800 IU ile 1000 IU arasında olması gerekmektedir. Güneş ışınlarına yeterli miktarda çıkmayan ve vitaminden eksik olan kişilerin bu vitaminin doğal yollarla alabilmesi için besinlerden yararlanması gerekmektedir. Bu besinler ise şunlardır:

Yiyecek Adı Gram / Adet Bulunduğu Miktar
Mantar 100 Gr 1,123,00 IU
Sazan Balığı 100 Gr 988.00 IU
Ton Balığı 100 Gr 269,00 IU
Tavuk Eti 100 Gr 191.00 IU
Yumurta 1 Tane 125.00 IU
Tereyağı 100 Gram 60.00 IU
Süt 1 Bardak 47.00 IU
Sığır Karaciğeri 100 Gr 49.00 IU
Bıldırcın Yumurtası 1 Tane 55,00 IU

Vitamin besinler aracılığıyla alınacağı zaman en sıklıkla hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Bu sebeple de seniz ürünlerinin bol miktarda tüketilmesi birçok vitamin ve mineral eksikliğinin ortadan kalkması konusunda etkili olur. Bu vitamin gebelik dönemi içerisinde hem annenin hem de bebeğin gelişiminde katkı sağlayacaktır. Bebeğin normal gelişmesi ve kemiklerinin güçlenmesi için annenin gebelik boyunca vitamin eksikliğinin olmaması gerekiyor. Bu vitamini doğal yollarla alamaması durumunda ise doktor tarafından mutlaka D vitamini takviyesi olarak ilaç alması gerekmektedir.

Gebe bir kadının hamileliği boyunca D vitamininden yoksun olarak çocuğu dünyaya getirmesi durumunda yeni doğan bebekte vitamin eksikliği görülecektir. Bunun sonucunda da şu belirtiler ortaya çıkması görülür:

  • İştahsızlık;
  • Huzursuzluk;
  • Uyku problemleri;
  • Kemiklerin güçsüzleşmesi;
  • Terleme;
  • Başın yumuşaması;
  • Raşitizm.

Yeni doğan bebeklerde kemik sorunlarının ortaya çıkmaması için annenin gebeliği boyunca bu vitamini doğal yollarla alması çok önemlidir. Şayet alamaması durumunda doktoru tarafından vitamin takviyesi alması bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca gebelikte vitamin eksikliği ile birlikte doğan çocuğun dişlerinin çok hızla çürümesine neden olacaktır.

Vitamin yetişkinler içinde çok önemlidir. Cilt tarafından sentezlenerek bağırsaklarda emilim gösteren vitaminin daha sonradan ise yağlarda depolanacaktır. Obezite hastası olan kişilerin vücutlarında çok fazla miktarda yağ olması sebebi ile bu vitamin ihtiyacı artmaktadır. Ayrıca kronik hastalığa sahip olanlarda, evlerinden çıkmayan ve yaşlı insanlarda da eksikliği oldukça fazla olarak görülmektedir. Daha çoğunlukla kadınların menopoz dönemi içerisinde hormonlarında değişim olacaktır. Bu sebeple de vitamin daha fazla önem taşımaktadır. Vitaminin eksikliği menopoz dönemine girmiş kadınların en sıklıkla kemik erimesi ve kemik yumuşaması görülmektedir.  Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.