Dikkat Dağınıklığının Nedenleri, İyi Gelen Yiyecekler ve Vitaminler

Vitamin eksikliği nedeniyle insanlarda dikkat eksikliği ve beyin hücrelerinin güçlenmesi için vitamin takviyesi gerekmektedir. Dikkat dağınıklığının nedenleri ve iyi gelen vitaminler.

Dikkat Dağınıklığının Nedenleri

Dikkat Dağınıklığı

Zihinsel olarak insanların bir konuda dikkatini toparlayamaması sonucunda ve herhangi bir iş yaparken konsantre olamaması durumunda ise dikkat dağınıklığı olarak belirtilmektedir. Çocuklarda daha sıklıkla görülmektedir. Hiperaktivite sebebiyle olabileceği gibi aynı zamanda da yetersiz beslenme sonucunda da ortaya çıkabilir. Ders çalışırken konsantre olamamaktadır. Yetişkinlerde ise ilk olarak insanların isimlerini unutması, konuşulanı hatırlayamaması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Dikkat dağınıklığının nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Ailesinde dikkat dağınıklığı olması sonucunda genetik görülebilir;
  • Yetersiz beslenme;
  • Vitamin eksikliği;
  • Merkezi sinir sistemi hastalıkları.

Dikkat dağınıklığı sonucunda insanlarda sık sık unutkanlık oluşması görülmektedir. Yaptığı işleri geciktirmeye başlayacağı gibi sürekli olarak sinirli bir ruh halinde olacaklardır. Sürekli olarak ruh halinde değişiklik olacağı gibi birçok kişilerde stres çok yoğun olarak yaşanmaktadır.

Özellikle de çocuklarda bu durum yaşandığı zaman çok dikkat edilmeli ve dikkat dağınıklığının yok olması için yiyecekler ve besinler ile yeterli vitaminlerin alınması gerekmektedir.

Dikkat Dağınıklığını Önlemek İçin Vitamin

Yetişkinlerde ve çocuklarda ortaya çıkacak olan dikkat dağınıklığı sebebi birçok soruna neden olmaktadır. Beynin güçlenmesi için vitaminlere ihtiyacı olmaktadır. Beynin düzenli olarak çalışması için, beyin hücrelerinin güçlenebilmesi için gerekli olan vitaminlerin alınması gerekmektedir. İnsanların besinlerden vitamin alamaması halinde ortaya çıkan dikkat dağınıklığına sebep olan vitaminler şunlardır:

  • B gurubu vitaminler;
  • C vitamini;
  • D vitamini.

B1 Vitamini (Tiamin): İnsanların zihinsel faaliyetlerinin artmasını sağlamaktadır. Bu sayede de koordinasyonları gelişecektir. İnsanların motivasyonunun ve enerjilerinin daha fazla olmasını sağlamaktadır. B1 vitamini bakımından en zengin yiyecekler şunlardır:

Yiyecek Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Pirinç 2.3
Fıstık 1.0
Bezelye 0.9
Mercimek 0.50
Yulaf ezmesi 0.49
Portakal 0.09
Karnabahar 0.10

B2 Vitamini (Riboflavin): Bu vitaminin en büyük sağlığa faydalarından bir tanesi de zihinsel olarak insanların tepkilerinin daha hızlı olmasıdır. Sinir hücrelerinin uyarılması sonucunda dikkat dağınıklığı azalmasına neden olan kişilerin zihinsel olarak daha güçlenmesini sağlanacaktır. En çok şu besinlerde bulunur:

Yiyecek Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Sığır karaciğeri 3.5
Yumurta 0.3
Badem 0.8
Mantar 0.4
Süzme peynir 0.3
Süt 0.15

B3 Vitamini (Nikotinik Asit): Beyin hücrelerinin güçlenmesinde, zarar görmemesinde ve insanların daha güçlü bir hafızaya sahip olmaları için önemli bir vitamindir. İnsanların geçmişi hatırlayamama ya da insanların isimlerini unutma gibi dikkat dağınıklığı belirtilerinin hızla yok olmasını sağlar. Bulunduğu yiyecekler şunlardır:

Yiyecek Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Çavdar ekmeği 3.8
Fasulye 2.1
Sığır karaciğeri 2
Patates 1.3
Elma 1.1
Havuç 0.7

B5 Vitamini (Pantotenik Asit): Beyinde bulunan sinir hücrelerinin daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Özellikle de sigara ya da alkol kullanan insanların beyin hücrelerinin zarar görmemelerini de engeller. En çok bulunduğu gıdalar şunlardır:

Yiyecek Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Bezelye 0.9
Fındık 0.8
Buğday 0.8
Karnabahar 0.5
Tavuk eti 0.5
Yumurta 0.3

B6 Vitamini (Piridoksin): Sinir sisteminin güçlenmesi ve beyin hücreleri üzerinde faydalı olan vitamindir. İnsanlarda beynin uyarılması ve daha dikkatli olunması, ruhsal hastalıkların oluşumunu engeller. En çok bulunduğu yiyecekler şunlardır:

Yiyecek Adı(100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Buğday kepeği 1.1
Sığır karaciğeri 1
Kavun 0.7
Lahana 0.7
Süt 0.3

B12 Vitamini (Siyanocobalamin): Sinir sisteminin çalışmasında ve beynin uyarılarak daha güçlü olmasını sağlar. Bu sayede de insanların yorgunluk, sinirli ruh hali ve diğer değişen ruhsal problemlerini de engelleyecektir. En çok bulunduğu yiyecekler şunlardır:

Yiyecek Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Sığır Karaciğeri 60
Kuzu eti 2
Yumurta 1.95
Süt  0.4
Somon balığı 4.1

C Vitamini (Askorbik Asit): İnsanların beyinlerinin güçlenmesini sağlayacak olan B grubunda bulunan vitaminlerin emilimini arttırma konusunda çok önemlidir. En çok vitaminin bulunduğu yiyecekler şunlardır:

Yiyecek Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Maydanoz 133
Kırmızı biber 128
Kivi 92.7
Brokoli 89.2
Çilek 58.9

D Vitamini (Kalsiferol): Beyin damarlarının güçlenmesi ve esnekliğini korumasını sağlamaktadır. Beyne oksijen bakımından zengin olan kanın ulaştırılmasını sağlar: En çok güneş ışınlarında bulunmaktadır. Ayrıca şu yiyeceklerde de bulunur:

Yiyecek Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Balık yağı  400
Süt 50
1 adet Yumurta  20
Maydanoz 15

Dikkat Dağınıklığı İçin Bitkisel Kür

  • 2 tane ginkgko biloba yaprağı;
  • 200 gram su.

Klor içermeyen suyun içerisine bitkiler konularak 10 dakika boyunca kısık ateş üzerinde ocakta kaynaması için beklemelisiniz. Sonrasında ise ocağın altı kapatılmalı ve birkaç dakika dem alması için beklenmelidir. Çocuklarda ya da yetişkin insanlarda belirtileri varsa her sabah ve akşam içmeleri önerilmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.