Depresyona İyi Gelen Vitamin ve Mineraller Hangileridir?

İnsanların sadece beden sağlığı açısından vitamin ve minerallere ihtiyaç duymamaktadır. Aynı zamanda da ruh sağlığı içinde birçok vitamin ve mineralle ihtiyacı vardır.

Depresyona İyi Gelen Vitaminler

Depresyona İyi Gelen Vitaminler

Yaşanmakta olan kronik depresyonun gelişiminin insan vücudunda eksik olan mineraller ve vitaminlerin eksikliği sonucunda ortaya çıkmaktadır. İnsanların sürekli olarak kendisini yorgun hissetmelerinin, stres altında kalmalarının,cinsel isteklerinin azalmasında, kaygı bozukluğu ve panik atak gibi ruhsal hastalıkların nedenleri arasında bunlar gösterilmektedir. Yaşanılan ruhsal sorunların giderilmesi için vücudun vitamin miktarının yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Vitaminler insanların ruh halinin iyileşmesini sağlayacak olan hormonların üretilmesinde etkili olur. Merkezi sinir sisteminin güçlenmesi ve beynin yarılması sonucunda ruhsal hastalıkların önlenmesini sağlayacaktır. Ciddi miktarda insanlarda ortaya çıkacak olan vitamin eksikliğinin kalıcı olarak bilinen kronik depresyon gelişmesine neden olacaktır. İnsanların depresyon tedavisine başlamadan önce mutlaka kanda bulunan vitamin ve mineral değerlerine baktırması gerekmektedir. İnsanlarda depresyon gelişimine sebep olan vitaminler şunlardır:

B Vitaminleri

Her zaman için insanların akıl sağlığını korumalarında önemli bir rol oynayan vitaminlerin başında B12 vitamini gelmektedir. B12 vitamini sinir bozukluklarının önlenmesini sağlayacaktır. İnsanların çoğunun depresyonla mücadele etmesinde B vitamin grubu çok önemli bir rol oynamaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve bu sayede de sinir hücrelerinin olumlu etkisinin olmasında faydalı olacak bir vitamin grubu olarak biliniyor. 

  • B1;
  • B2;
  • B3 (Niyasin);
  • B5 (pantotenik asit);
  • B6 (piridoksin);
  • B7 (Biotin);
  • B9 (Folik asit);
  • B12 siyanocobalamin.

B vitamini grubunda eksikliğin gelişimi ile birlikte insanlarda depresyon yapar. Özellikle de sık sık kendisini yorgun hissedecek olan kişilerde doğal yollarla B vitaminlerini almaları önerilmektedir. Eğer vitaminleri doğal yollarla alamamaları durumunda insanların takviye almaları gerekmektedir.B grubu vitaminlerinde ise en çok B12 vitamin eksiliği yaşanması durumunda depresyon ortaya çıkacaktır. B vitaminleri en çok şu besinlerde bulunmaktadır:

Yiyecek Adı Gram Miktar
Balık 100 1,00 μg
Yoğurt 100 0,56 μg
Süt 200 0,16 μg
Kalkan Balığı 100 2,54 μg
Levrek Balığı 100 2.31 μg
Mezgit Balığı 100 2.60 μg
Balık Yağı 100 1,83 μg
Sığır Karaciğeri 100 70,58 mcg

İnsanların yaşamakta olduğu ruhsal sorunların tedavisinde folik asit olarak bilinen B vitamin grupları çok önemli bir rol oynamaktadır. Birçok insanın eksiliği nedeniyle depresyon tedavisinde başarılı olamamaktadır.

Bu nedenle de folik asit olan B vitaminleri bakımından zengin olan şu besinleri de yemelidir: Prinç, kivi, brokoli, limon, ıspanak.

C Vitamini

C vitamini insan sağlığında önemli bir rol oynamaktadır. Demirin daha iyi bir şekilde emilim göstermesinde etkili olacaktır. Sadece insan organlarının normal çalışmasını sağlamayacak aynı zamanda da vücudun ruhsal problemlerini de önleme konusunda etkili olacaktır. Kronik olarak yaşanan depresyonun ortaya çıkmasında ve kişilerin sürekli olarak kendilerini yorgun ve mutsuz hissetmelerine neden olacaktır. İnsanların depresyon tedavisinde C vitaminine ihtiyaçları olacaktır.

Yiyecek İsmi Gram İçerdiği Miktar
Brokoli 100 89.20 mg
Maydanoz 100 149.00 mg
Ispanak 100 65.00 mg
Limon 100 129.00 mg
Portakal 100 71.00 mg
Greyfurt 100 61.00 mg
Mandalina 100 48.80 mg
Ananas 100 47.80 mg

Depresyona İyi Gelen Mineraller

Çinko

Çinko eksikliğinin olması durumunda insanların sinir sisteminin etkilenmesi ile bilinmektedir. Özellikle de menopoz döneminde olan bayanların hormon değişikliği sebebi ile ortaya çıkacak olan ruhsal sorunlar ortaya çıkacaktır. Çinko eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olacağı gibi aynı zamanda da saç dökülmesi üzerinde de etkilidir. Bu sebeple de insanların çinko eksikliği nedeniyle ortaya çıkacak olan belirtiler insanların ruhsal hastalıklarının olmasına neden olacaktır. Çinko içeren besinler şunlardır:

Yiyecek Adı Gram Bulunduğu Miktar
Yumurta 100 3,15 mg
Sığır Karaciğeri 100 1,92 mg
Süt 100 0,63 mg
Yoğurt 100 0.74 mg
Hindi Eti 100 2.14 mg
Tereyağı 100 1.09 mg
Havyar 100 0.95 mg

Omega-3

İnsanların yeterli miktarda Omega-3 yağ asidi almamaları sonucunda ruhsal sorunları da ortaya çıkacaktır. İnsanların beyinlerinin uyarılması ve mutluluk hormonunun daha çok salgılanması için omega-3 yağ asidine ihtiyaçları olacaktır. Omega sayesinde insanların depresyon belirtilerinin azalmasını sağlayacak ve ruhsal sorunlarında iyileşme sağlayacaktır. Sinir sisteminin daha da güçlenmesini sağlayacağı için insanların düzenli tüketmeleri önerilmektedir. İnsanların sinir sistemine iyi gelen omega 3 her gün alınması önerilmektedir. İnsanların günlük olarak alması gereken omega 3 yağ asidi bol miktarda şu besinlerde bulunmaktadır:

Ton balığı, somon balığı, ceviz, keten tohumu, karanfil, soya yağı, hardal, mısır, kekik, nane. Düzenli olarak beslenmesi yerinde olanların ve her gün düzenli spor yapanların depresyona girmelerinin ihtimali oldukça düşük olmaktadır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.