D2 Vitamini Nedir, Faydaları ve Yer Aldığı Besin Maddeleri

D2 vitamini çok fazla meyve ve sebzede bulunmaz. İnsan vücuduna alınması için güneş ışığından yararlanmak gerekir. Bununda düzenli şekilde yapılması çok önemlidir.

D2 Vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

SomonSomon200 mcg
Yonca FiliziYonca Filizi192 mcg
RingaRinga92 mcg
SütSüt35 mcg
MargarinMargarin30 mcg
KaymakKaymak8 mcg
TereyağıTereyağı8 mcg

Faydaları

D vitamini, oldukça az gıda içinde doğal olarak yer alan, başkalarına ilave edilen ve bir besin takviyesi oşeklimde yağ içinde çözünen bir vitamin türüdür. Ayrıca güneş ışığından gelen ultraviyole ışınları cilde çarptığı zaman ve D vitamini sentezini tetiklediği zaman endojen olarak da üretilir. Güneşe maruz kalma, gıda ve takviyelerden elde edilen D vitamini biyolojik olarak inerttir ve aktivasyon için vücutta iki hidroksilasyon geçirmelidir. Bitkiler, UV ışığına maruz kaldıklarında D Vitamini üretirler. En yaygın örnek, UV ışığı altında üretilen yabani mantarlardır. Süt içermeyen süt (soya, hindistancevizi ve badem sütü dâhil) genelde D2 vitamini açısından zengindir. D2 vitamini sağlık ve refah için daha önemlidir. Vücudun bu vitaminini daha iyi emer ve kullanır. Bu sayede hastalıkları tedavi etmede daha etkilidir. Çalışmalar, kış aylarında bile insan vücudunda D vitamini düzeylerini koruyan D2 ile D3 olduğunu göstermiştir. D2 takviyelerinden genel olarak alınması gereken miktarlar;

D vitamini Tavsiye Diyet Ödenekleri

Yaş

Erkek

Kadın

Gebelik

emzirme

0–12 ay

400 IU (10 mcg)

400 IU (10 mcg)

   

1–13 yaş

600 IU (15 mcg)

600 IU (15 mcg)

   

14–50 yıl

600 IU (15 mcg)

600 IU (15 mcg)

600 IU (15 mcg)

600 IU (15 mcg)

51–70 yıl

600 IU (15 mcg)

600 IU (15 mcg)

   

> 70 yıl

800 IU (20 mcg)

800 IU (20 mcg)

   

Nasıl ve Hangi Besinlerde Bulunur?

Vitamin, güçlü kemiklerden sağlam bir bağışıklık sistemine kadar birçok sağlık fonksiyonu için önemlidir. Bu stratejiler, gününüze daha fazla D vitamini almaya yardımcı olacaktır.

Kahvaltıdan Önce

İşe gitmeden önce güneş doğmuş durumdaysa dışarı çıkmak faydalı olur. Bahçenin güneşli bir köşesinde günün ilk ışıklarını çay yudumlayarak karşılamak gerekir. Yahut kısa bir yürüyüş için köpekleri gezdirmekte mümkündür. Ciltti güneş, D vitamini üretiminin artmasına olanak sağlar.

Kahvaltı Seçenekleri

Vitamin D’yi arttırmak için kahvaltıda akıllı seçimler yapılması gerekir. Tüm yumurtalar ve yağlı balıklar mükemmel olan kaynaklardır. Yabani tütsülenmiş somon ile çırpılmış yumurta mükemmeldir Vitamin D2 ve 3 ile zenginleştirilmiş bir kahvaltılık gevrek veya yulaf seçimi yapılmalıdır. Portakal suyu ve soya ve badem sütü gibi süt dışı sütlü içecekler Vitamin D içerir.

Gündüz Güneş Işığı

Yapılabilirse günün en güneşli kısımları boyunca dışarı çıkılması tavsiye edilir. D vitamini seviyesi için harika olan bir durumdur. Elleri ve önkolları ortaya çıkarmak için kıyafet kollarını sıvamak gerekir. Güneş ışığında kısa bir yürüyüş yapmak çok faydalı olur.

Öğle Yemeği Vakti 

Konserve ton balığı iyi bir beslenme açısından D vitamini kaynağıdır ve hareket halindeyken öğle yemeği için uygun bir seçenektir. Bir ceket patates için bir tepesi olarak veya sağlıklı bir salata parçası olarak deneyin.

Akşam Gezintisi

Akşam yemeğinden önce kısa bir yürüyüş için zaman ayırmak gerekir. Yoğun bir günün ardından çocuklara ya da partnerle bir yürüyüşe çıkıp televizyondan uzaklaşmak oldukça mantıklıdır.

Meyve ve Sebzeler

Vitamin yüksek düzeyde sebze, güneş ışığına maruz kalan mantarları içermektedir. Vitaminleri içeren diğer vegan yiyecekler arasında tofu, soya sütü ve soya yoğurdu güçlendirilmiş tahıllar ile güçlendirilmiş meyve suları gibi güçlendirilmiş soya ürünleri bulunur. Vitaminleri yüksek değildir ve takviyeli portakal suyu şu anda yaygın olarak D vitamini ile satılan tek meyve ürünüdür. Mevsiminde pazardan alınacak olan meyvenin suyunun taze ve doğal olarak suyunun içilmesi daha faydalı olur. Gerekirse portakal dilimleri buzdolabının dondurucu kısmında saklanarak muhafaza edilebilir. Marketlerden alınacak olanlarda ise doğal ve mevsiminde paketlenmiş olanların tercih edilmesi ideal bir seçenek olacaktır.

Somon

Balık yağları D vitaminleri içerir. Bundan dolayı somon balığı gibi yağlı balıklardan bu vitaminleri almak oldukça ideal bir seçenek olacaktır. Taze pembe somondan yapılan konserve, ızgara, kızartma ve farklı yiyecek türleri tercih edilmesi gerekir. Somon ayrıca mükemmel bir omega-3 yağ asitleri, protein ve astaksantin denilen bir antioksidan kaynağıdır. Somonun bir yağlı balık olması kimseyi korkutmamalıdır. Altı gramlık bir somon parçası sadece 200 kalori içerir. Bundan dolayı da uzman diyetisyenler diyet listeleri içine alırlar. Düzenli şekilde salata ile birlikte tüketilmesi gereklidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.