D3 Vitamini ve K2 Vitaminin Faydaları ve Görevleri

K2 ve D3 vitaminleri ayrı ayrı tek başına kullanılmasın dansa, birlikte alınması ve birbirini tamamlaması vücut mekanizmasında olumlu faydalar sağlamaktadır.

Vitamin D3 25 oh Kolekalsiferol

25 oh Kolekalsiferol, D vitamininin transformasyonunun bir ara ürünü olmaktadır. Kandaki seviyesi, kalsiferol ile vücudun doygunluğu hakkında karar verilebilen bu önemli vitamin, vücut mekanizmasının bir eksikliği veya D vitamini miktarını tanımlayabilir. D vitaminleri kendi aralarında D1 ile D6 arasında gruplandırılmaktadır. Bu elementler hücre proliferasyonunu sağlamalarının yanı sıra aynı zamanda kemik kireçlenmeleri, vücut mekanizmasında metabolik süreçlerin düzenlenmesi, çeşitli hormonların sentezlerinin yapılması, ince bağırsaklarda bulunan besinlerdeki kalsiyum ve fosforun emiliminin sağlanması gibi aktif görevleri üstlenmektedir.

Kolekalsiferol ismi verilen D3 ve ergokalsiferol ismi verilen D2  toplam konsantrasyonunu yansıtan ana metobolite 25 oh D hidroksi kalsiferol ismi verilmektedir. 1,25 oh D vitamini böbreklerde hidroksilasyonla meydana gelen D3 formunu oluşturarak direk olarak kanser önleyici özellik taşımaktadır. D3 steroid hormonuna benzer bir şekilde faaliyet göstermektedir. Mide mukozasındaki hücrelerdeki gıdalarda kalsiyum emilimini sağlayarak, bağırsak ve böbreklere kan naklinin yapılmasına yardımcı olurlar. Böbrekte bulunan kalsitriol, kalsiyum ve fosfat iyonlarının geri emilimine yardımcı olmaktadır. Kalsiyum iyonlarının düşük konsantrasyonda, kalsitriol kemikten kalsiyum mobilizasyonunu düzenlemektedir. PTH fazla sentez yapılmasını önlemekte ve aktif olmayan 24,25 (OH) D paratiroid hormonunu böbreklerde azaltarak 1,25 (OH) D oluşumunu arttırmaktadır.

D vitamini esas olarak yağ dokusunda birikmektedir. D vitaminin biyotransformasyonunun ana süreçleri ciltte, karaciğerde ve böbreklerde meydana gelir. Deride, ultraviyole ışınlamanın etkisi altında, öncüllerden D3 oluşur. Karaciğerde, D vitamini, hidroksile, 25-oksikolkalalsiferol (25-OH-D3) dönüştürülür. Paratiroid hormonun katılımı ile böbreklerdeki ikinci D – kalsitriol veya 1, en aktif metabolitine geçer. Steroid yapısının kuvvetli bir renal hormonu olduğu düşünülen 25-dihidroksikolekalsiferol (1.25 (OH) 2-D3). 1,25- (OH) 2-D3, Ca, P ve iki değerlikli eser elementlerin (Cd, Ni, Zn, Hg, Be, Sr) metabolizmasının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Vücudun D vitamininin yarı ömrü yaklaşık 19 gündür. 

D3 Vitamini ve K2 Vitamini

D vitamini ve K vitaminini birleştirmek; kemik ve vasküler sistemin sağlığı konusunda besinlerden daha iyi şekilde destek sağlamaktadır. D3 vitaminine K2 takviyesi yapıldığında; kemik sağlığı ve kardiyovasküler sistemin işlevleri daha sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedir.

Kalsiyumun doğru kullanılmasına, istenmeyen kalsiyum birikimlerinin en aza indirilmesine ve belirli kanser riskini azalmasına yardımcı olan D3 vitamini ve K2’nin sinerjik bir etkisini göstermektedir. 

K2 vitamini, kalsiyumun iskelet gibi ihtiyaç duyulduğu bölgelere doğru ve kalp-damar sistemi gibi olumsuz bir etki yaratabileceği alanlardan uzaklaşmasına yardımcı olur. Klinik çalışmalar, K vitamini desteğinin aterosklerozlu bireylerde atardamarların sertleşmesini önleyip hatta tersine çevirip kemik yoğunluğunu artırabildiğini göstermektedir. K2 ve D3, uzun zamandan beri kemik metabolizması için klasik bir besin olarak kabul edilmiştir. Yeni kanıtlar, K ve D vitaminlerinin kemik yoğunluğunu iyileştirmek için başarılı bir işbirliğinde bulunduğunu kanıtlamaktadır. Bu vitaminler birleşerek hem kemik yoğunluğunu arttırmakta hem de arterlerin kalsifikasyonunu yapılandırarak dişlerin sağlıklı gelişmesini sağlamaktadır.

K2 ve D3 Vitamini

K2 ve D3 Vitaminlerini aynı anda alınabilecek ilaçlarda bulunmaktadır. Her ne kadar ülkemizde zor bulunsa da vitamin D3 K2 öl doktor jacob s tropfen diye adlandırılan Dr. Jacob’un Vitamin d3 k2 yağ damlası bu konuda en hazırlanan en iyi bileşenler arasında bulunmaktadır. Aralarında önemli bir görev ilişkisi olan K2 ve D3 vitamininin ikisinin de yağda çözünebilme özelliği bulunmaktadır. Çeşitli nedenlere dayalı olarak D3 vitamini alan kişilerin aynı zamanda K2 vitamini de almaları gerekmektedir. K2 vücut mekanizmasında kalsiyumun gereken bölümlere iletilmesine yardımcı olmaktadır. Vücut mekanizmasında yumuşak dokuların ve damarların sertleşmesine engel olmak amacıyla kalsiyum vücuda iletilmektedir. D vitamini kalsiyumun vücutta dolaşmasını sağlayan proteinlerin üretilmesini arttırmaktadır. Bu vitaminler aynı zamanda K2 vitaminine bağımlı olmaktadır.

K vitamini vücudun pıhtılaşma işlevini yerine getirmek için kalsiyum kullanmasına izin verir. K vitamini yeterli değilse, vücut bir pıhtı oluşturmak için kalsiyum kullanamaz. Başka bir deyişle, kalsiyum ve K vitamini kombinasyonu vücudun kalsiyumu doğru şekilde kullanmasına yardımcı olur. Eğer K vitamini eksikliği varsa, yumuşak dokularımızda kalsiyum birike bilmektedir. Düşük K vitamini içeriği olan kişiler ateroskleroz, arterlerin kalsifikasyonuna neden olabilmektedir. Bilhassa çok fazla K vitamini tüketenlerde  (özellikle K2 vitamini), arterler kalsifikasyona daha az oranda eğilimli olmaktadır. D vitamini vücutta kalsiyum düzeyini artırır. K vitamini vücudun kalsiyum kullanmasına yardımcı olur. Yani, K vitamini eksikliği varlığında yüksek dozda D vitamini alıyorsak, uzun vadeli sonuçlar felaket olabilir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.