D Vitamini Testinin Uygulanışı ve Yapılış Nedenleri

D vitamini testi nedir, nasıl uygulanır, nelere dikkat edilir, hangi bölüm doktorları tarafından istenir ve yapılır, sonuçlar kaç günde elde edilir, nerelerde yapılır, fiyatları nelerdir hakkında makale.

D Vitamini Testi

Vücut sağlığı açısından hayati önemde olan D vitamini özellikle kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sinir sisteminin ve kasların düzgün bir şekilde işlemesi için D vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca testosteron ve östrojen hormonunun salgılanması için de gereklidir.

Vücutta uzun süreli olarak depolanmadığı için bu vitaminin sürekli olarak takviye edilmesi gerekmektedir. Yeterli miktarlarda alınamadığı takdirde vitamin yetersizliği ve eksikliği meydana geleceği için insan sağlığı açısından kimi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Bu nedenlerden ötürü kimi durumlarda kandaki D vitamini seviyesini ölçebilmek için bir takım testlere ihtiyaç duyulmaktadır. İşte D vitamini testi bu durumlarda kandaki vitamin seviyesi testini ölçmek için kullanılan bir yoldur.

25 – Hidroksivitamin D olarak adlandırılan bu test birçok devlet hastanesinde, özel hastanelerde ve İstanbul gibi büyükşehirlerdeki özel tıp merkezlerinde uygulanabilmektedir. Sağlık sigortası olanların devlet hastanelerinde rahatlıkla yaptırabileceği bu test Dahiliye bölümü doktorlarınca istenmektedir.

Test Kurumu Fiyatı
Vitamin D (25 – OH) Özel Laboratuvarlar 158 lira
Vitamin D (25 – OH)  Özel Hastaneler 80 – 100 lira
Vitamin D (25 – OH)   Devlet Hastaneleri 7 – 9 lira

Eğer sağlık sigortası primi ödüyorsunuz nerede testi yaptırabilirim diye düşünmenize gerek yoktur. Devlet hastaneleri vitamin eksikliği durumlarına bakarlar. Eğer daha hızlı bir hizmet istiyor veya sigortanız yok ise diğer alternatifleri de değerlendirebilirsiniz.

D Vitamini Testi Uygulanma Nedenleri 

Bu testin uygulanması için kimi belirtilerin ortaya çıkması veya risk grubu altında bulunulması gerekmektedir. Hangi şartlarda, nerede uygulanacağına doktor karar verir. Yine de risk grubu altında bulunan kişiler şu şekildedir:

  • Koyu tenlilerin açık tenlilere oranla güneş emilimi daha düşük seviyede olduğu için daha büyük bir risk altındadırlar
  • Yaşlıların derileri inceldiği için derinin vitamin üretimi azaldığından dolayı 65 yaş ve yukarı yaş grubundakilerde daha fazla eksiklik görülmektedir
  • Aşırı kilolu olanlar normal kilolu olanlara nazaran daha az vitamin üretirler

Bu risk gruplarındaki kişiler nerede olursa olsun mutlaka bu testi yaptırmalı ve vitamin düzeylerini öğrenmelidirler. Bunların dışında kimi davranış kalıpları, alışkanlıklar, hayat stilleri ve çalışma koşulları da kişileri risk altında bırakabilmektedir.

  • Gece çalışanlar nerede çalışırlarsa çalışsınlar güneş ışığı görmedikleri için risk altındadırlar
  • Gündüz çalışıp, ofis, fabrika gibi kapalı alanlarda çalışanlar da yeterli güneş ışığı almadıkları için risk altındadırlar
  • Nerede çalışırsa çalışsın, sürekli olarak güneş koruyucu krem kullananlar ve uzun, kapalı elbiseler giyenler de risk altındadır
  • Anne sütünde D vitamini bulunmadığı için bebeklerde eksiklik oldukça sık görülmektedir

Bu risk gruplarında birisine dahil olmak bu testi yaptırmak için yeterli bir sebeptir. Belirtilerin ortaya çıkmasını beklemeden gerekli önlemleri almak için bu testin yaptırılmasında fayda bulunmaktadır.

D Vitamini Testinin Uygulanışı

Bu test nerede yapılırsa yapılsın, kan vermek suretiyle gerçekleştirilir. Kandaki vitamin seviyesinin ölçümü esasına dayanmaktadır. 25 – hidroksi vitamin D denmesinin nedeni bu vitaminin insan kanında en yoğun olarak bu formda bulunması ve vitamin düzeyi hakkında en doğru ve yeterli bilgiyi sağlamasıdır.

Seviye Derecesi
12 ng /ml ve altı Ciddi Eksiklik
12 ng / ml ve 20 ng / ml arası Eksiklik
20 ng 7 ml ve 50 ng / ml arası Normal Seviye
50 ng / ml ve yukarısı Yüksek Seviye

Bu ölçülere göre test sonucu değerlendirilerek gerekli tetkik ve tedaviler uygulanmaktadır. Kimi durumlarda bu test sonucuna göre kemik yoğunluğunu ölçen ilave testlerin de uygulanması gerekebilmektedir.

Bu test kan kullanılarak gerçekleştirilmektedir

Enjektör ile damardan çekilen kanın kullanılması suretiyle bu test gerçekleştirilmektedir. Test öncesi kişilerin herhangi bir hazırlık yapmalarına, aç veya tok gelme gibi durumlara dikkat etmelerine gerek duyulmamaktadır. Bu test ile ayrıca vücuttaki kalsiyum, magnezyum gibi diğer minerallerin değerlerini de belirlemek mümkün olabilmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.