Canan Karatay’dan D Vitamini Takviyesiyle İlgili Önemli Açıklamalar

Ünlü diyetisyen Canan Karatay’ın vücudumuzun önemli ihtiyaçlarından olan D vitamini ve bu vitaminin nasıl alınacağıyla ilgili açıklamalarını yazımızda okuyabilirsiniz.

D vitamini vücudumuzun önemli ihtiyaçlarından biridir. Diğer vitaminlerden farklı olarak D vitamini cilt tarafından güneş ışığı yardımıyla üretilmektedir. Bunun dışında ise çok az bir yüzdesi besinler yoluyla alınmaktadır. Bu konuda ünlü diyetisyen Prof. Dr. Canan Karatay’ın önemli açıklamalarına, D vitamininin alınmasından yararlarına kadar birçok konuya yazımızda yer vereceğiz.

D Vitamini Kaynakları

D vitaminin kuşkusuz en önemli kaynağı güneştir. Güneşin ultraviyole ışınları deriye nüfuz ederek emilimi sağlanır. Bu sebeple bu vitaminin eksikliğinde doktorlar tarafından bolca güneşlenme tavsiye edilir. Vitamin bakımından zengin gıdalar da mevcuttur. Bunlar somon balığı, yumurta ve süt ürünleridir. Yağlı deniz ürünlerinde de bol miktarda bulunur.

canan karatay

 D vitaminin alınması hususunda önemli açıklamalar yapan Prof. Dr. Canan Karatay, yaz aylarında vitamin alımının üst seviyelere çıktığını ancak kullanılan güneş kremlerinin deri tarafından  vitamin emilimini önlediğini belirtiyor. Vücudun vitamini ürettiğini, bu yüzden hormon olarak değerlendirilmesi gerektiğini ancak üretim için ultraviyole ışınlara ihtiyaç olduğunu belirten Karatay, bu sebeple koruma faktörü içeren kremlerin kullanılmamasını uyarısında bulunuyor. Ayrıca yaz aylarında güneşte 20 dakikalık güneşlenmenin yeterli olacağını, bu yöntemle alınan vitaminin başka hiçbir kaynaktan alınamayacağını belirtiyor.

” D vitamini içeren birçok besin mevcut ancak bunların yapımı ve kullanıyla ilgili önemli noktalar bulunmakta. Özellikle evde yapılan lahana turşusu, ev yoğurdunda önemli miktarda bulunur bu vitamin. Bugüne kadar söylenen sakatatın kanser riski içerdiği doğru değildir. Bu yanlış bilgiler nedeniyle insanımızda vitamin eksikliği üst seviyelerde. Kış aylarında kemik çorbası, paça çorbası ve bol miktarda sakatat tüketilmelidir. Haftada en az bir kere balık yenmelidir. Kızartma gibi şeylerden özellikle çocuklar uzak tutulmalı. Trans yağlar içerdiği için fayda yerine zarar içerir. Kanserojen etkileri vardır. Belirttiğim besinler hem vitamin almanızı sağlar, hem de sizi hastalıklara karşı korur. Hastalarımın büyük çoğunluğunda da bu eksiklik mevcut. Bunun nedeni ise kendinizi eve kapatmanız. Yaz aylarında özellikle güneşin dik açıyla geldiği saatlerde mümkün olduğunca güneşlenmelisiniz. Bunun getirdiği faydayı başka hiçbir gıdadan alamazsınız.” 

D vitamini eksikliğinin ruhsal yönden de rahatsızlıklara sebep olacağını belirten Prof. Dr. Canan Karatay, bu konuda da önemli açıklamalarda bulundu:

” Ayrıca bu vitaminin eksikliği depresyona yol açmaktadır. Kuzey ülkelerinin çoğunda depresyon oranı yüksek. Bunun sebebi de güneşin kış aylarında görünmemesi. Kış aylarında bol bol yürüyüş yapılmalı, şehirden uzaklaşılmalı, ormanlık alanlarda, oksijen seviyesinin fazla olduğu yerlerde gezilmeli.”

D vitaminin etkisinin yıllarca toksik olduğunun söylendiğini ancak böyle birşeyin olmadığının kanıtlandığını belirten Prof. Karatay, 400 birime kadar vitamine sahip bireylerde bile toksik etkinin görülmediğini, bunun yanlış bir inanış olduğunu belirtti. 

 D Vitamininin Faydaları

  • Hücre yenilenmesini sağlayarak yaşlanma etkilerini geciktirir.
  • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini büyük oranda azaltır. Özellikle D vitamini eksiği bulunmayan kişiler kışın nadir hastalanmaktadır.
  • Kas ve iskelet sistemini güçlendirerek bu tür hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Özellikle menopoz döneminde kadınlarda baş gösteren kemik erimesini (osteoporoz) önleyerek, kemik yapısını güçlendirir. Bu da kırık riskini en aza indirir.
  • Sağlıklı bir cinsel yaşam için etkilidir.
  • Tiroid bezinin sağlıklı çalışmasını sağlayarak tiroid hastalıklarını önler.
  • Hamileler ve yeni doğan bebekler için bu vitamin kritik derecede önemlidir. Hamilelik döneminde ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları önemli ölçüde engeller. Yeni doğan bebeklerde raşitizm gibi kas ve iskelet hastalıklarını önler.

D Vitamini Seviyesi Kaç Olmalı

Vitamin seviyesi için açlık kanının ölçülmesinin gerektiğini belirten Karatay, kandaki seviyenin 100’ün üzerinde olması gerektiğini belirtti. Uluslararası D Vitamini Konsey Üyesi olduğunu da belirten Prof. Karatay, tüm dünyada vitamin eksikliğinin bulunduğunu ve koruyucu krem ve faktörlerin kullanımıyla ilgili konsey tarafından da uyarılar yapıldığını belirtti.

D Vitamini Nasıl Alınır

Vitamin eksikliği olan hastalar için, eczanelerde satılan d vitamini damlaları veya bir ampul iğne yeterli olacaktır. Vitamin damlasını ekmek yerine zeytinyağıyla birlikte içmek daha fazla yarar sağlayacaktır. Çünkü yağda çözünen bir vitamin olduğu için, emilimi daha kolay sağlanacaktır. Prof. Dr. Canan Karatay bu konuda vitamin iğnesinin etkisinin daha fazla olduğunu, takviye olarak alınması gerektiğinde bu yola başvurulması gerektiği konusunda uyarıyor.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.