D Vitamini Seviyesi Referans Aralığı ve Tedavisi

Kemikler için önemli olan kalsiyum emiliminin gerçekleşmesi için vücudun ihtiyacı olan D vitamini kanda bulunması gereken ideal referans aralığı ve eksikliğinde tedavisi.

D Vitamini Referans Aralığı

D Vitamini Seviyesi

Yağda erimekte olan vitaminler arasında bulunan D vitamini her insan için çok önemlidir. Anne karnındaki bebeğin gelişimini tamamlayabilmesi için, yeni doğan bebeklerde eksikliği sonucunda raşitizm hastalığı olmaması ve yetişkinlerde ise kemik erimesi sonucunda kemiklerin kırılmasının olmaması için yeterli miktarda insan vücudunda olması gerekmektedir. Vitamini ihtiyacı her zaman için doğal yollarla alınması gerektiği için bu vitamininde güneş ışıklarının insan tenine değmesi sonucunda oluşacaktır. Kanda D vitamin değerlerine şu insanlar belirli aralıklarla baktırması gerekmektedir:

  • Menopoza girmiş bayanlar;
  • 65 Yaş üstü;
  • Kemik hastalığına sahip olanlar;
  • Yeni doğanlar;
  • Koyu tene sahip insanlar;
  • Aşırı kilolular;
  • Gebelikte ve emzirme döneminde;
  • Uzun dönem kimyasal ilaç kullananlar.

Güneş ışığının çıplak deriye temas etmesi sonucunda insanların vitamininde ihtiyacı karşılanacaktır. Deride sentez azalması sonucunda ya da güneş ışığına düzenli olarak çıkmayan kişilerde eksikliği meydana gelir. Kalıcı hastalıkların oluşmaması için doktor tarafından kan tahlili istenmelidir. Kanda bulunan D vitamini seviyesine laboratuvarı olan bütün sağlık kurumlarında bakılmaktadır. İnsanlarda D vitamin seviyesi şu aralıklarda olmalıdır:

Sağlık Durumu Referans Aralığı Normal Değer
Sağlıklı insanlarda 40 – 100 ng/mL 50 – 70 ng/mL
Kronik hastalarda 50 – 100 ng/mL 60 – 80 ng/mL
Otoimmün Hastalarda 60 – 100 ng/mL 70 – 90 ng/mL

Vitamin değerlerine bakılması için toplardamarlardan kan numunesi alınarak laboratuvar ortamında özel cihazlar ile birlikte kan değerlerine bakılacaktır. Eksikliğin ya da fazlalığın insan sağlığına zararlı olacağı unutulmamalıdır.

Cilt tarafından üretilen ya da vitamini içeren yiyeceklerin yenmesi ile birlikte vücut tarafından oluşturulan ve kan dolaşımına giren vitaminin vücutta ne kadar olduğuna bakılması için 25-hidroksivitamin D testi doktor tarafından istenmelidir.  

Sosyal güvencesi olan insanlar sağlık kuruluşlarında doktor tarafından kanda bulunan D vitamin miktarına bakılması için istek yapması sonucunda herhangi bir ücret ödemeden bu testi yaptırabilirler. Fakat sosyal güvencesi olmayan insanlar ise sağlık kuruluşlarında tahlil yaptırırken ücret ödemeleri gerekmektedir. Her hastanede ücret değişiklik göstermektedir. 150 TL ile 220 TL arasında değişen ücretle yaptırılabilir.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi

İnsanların günlük olarak alması gereken D vitaminini güneş ışığına 10 ile 15 dakika boyunca çıkmaları sonucunda alabilecektir. Bu vitaminin az miktarda yiyeceklerde de bulunmaktadır. Fakat vitamin ihtiyacının %90 miktarını güneş ışığından alacak olduğundan her yaşta olan insanların güneşe çıkmaları gerekmektedir.

Kapalı ortamlarda çalışan, yaşlı ya da aşırı kilolu olan insanların güneş ışığından yeterli miktarda alamaması sonucunda insanların vitamin ihtiyacının karşılanması için doktor tarafından vitamininde takviyesi verilmelidir. Her zaman için takviyesinin doz ayarlaması doktor tarafından yapılmalı, kanda normal değer aralığına ulaşıncaya kadarda kullanılması gerekmektedir.

D vitamin eksikliği yeni doğan bebeklere anne sütü ile geçmektedir. Fakat emziren annelerin sütü bir bebeğin ihtiyacı olan D vitaminini karşılayamamaktadır.  Bu sebeple de yeni doğan bebeklerde eksikliğine bağlı olarak oluşacak raşitizm hastalığının önlenmesi ve iskeletinin güçlenmesi için doktor tarafından vitamin takviyesi reçete edilir. Günümüzde en çok yeni doğan bebeklere vitaminin takviyesi olarak damlalar verilmektedir.

Bir bebeğin ihtiyacı olan 400 mg vitaminin 3 damla ağzına damlatılması sonucunda karşılanmış olacaktır.

Yetişkin bir insanın kan tahlilinde eksikliği görülmesi durumunda doktor tarafından önerilen vitamin takviyesi alınması gerekmektedir. Bu vitaminin doz ayarlanması doktorun kanda bulunan vitamin seviyesine bakarak ayarlaması gerekmektedir. Aynı şekilde hastanın ne kadar süre kullanması gerektiğine de yine kanda bulunan değer sonucunda doktor karar verecektir. Ampul olarak eczanelerde satılan vitamin takviyesinin adaleye enjekte edileceği gibi aynı zamanda da ampul kırılması sonucunda içerisinde ki sıvının ekmek üzerine dökülerek yenmesi de gerekmektedir.

Vitamin takviyesi alınması sonrasında doktor tarafından belirlenecek aralıklarla bakılması gerekmektedir. Vitamin eksikliği ile birlikte parathormon yüksekliği birçok insanda görülmektedir. Bu nedenle vitamin değerlerine bakılırken mutlaka kanda parathormon ve kalsiyum seviyesine de bakılması gerekiyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.