D Vitamini Fazlalığı Belirtileri ve Görülen Hastalıklar

D vitamini insanların kemik sağlığı için oldukça etkili olan ve bağışıklık sistemi üzerinde de etkili bir vitamin olmaktadır. Vitaminin fazlalığı sonucunda ortaya çıkacak hastalıklar.

D Vitamini Fazlalığının Belirtileri

D Vitamini Fazlalığı

İnsanların vücutlarının ihtiyacı olan D vitamininin yaklaşık olarak %90’ını güneş ışıklarından almaktadır. Besinler olarak vitaminin proteinlerde de bulunmaktadır. İnsanların her gün düzenli olarak güneş ışığına çıkması ve tenlerine güneş ışıklarının değmesi neticesinde vitamini almış olacaklardır. Bu vitaminin insan sağlığı üzerinde en büyük etkileri arasında kalsiyumun daha çok emilmesini hızlandıracak ve kemiklerin gelişiminde ve kemiklerin güçlenmesini sağlayacaktır. Eksikliği durumunda insanların birçok rahatsızlığı yaşamaları mümkündür. Özellikle de menopoz döneminde bulunan bayanlarda eksik olması neticesinde kemik erimesi ortaya çıkar. Bu insanların vitamin eksikliğinin olması durumunda yaptıracakları kan tahlili sonucunda vitamin eksikliğinin ortaya çıkması durumunda takviye vitamin kullanmaları önerilmektedir. Bir insanın güneşe çok çıkmadığı zamanlarda ya da yetersiz beslenmesi durumunda D vitamin eksikliği neticesinde ortaya çıkacak olan belirtiler şunlardır:

 • Sürekli yorgun hissetme;
 • Hızlı kilo kaybı;
 • Sürekli susama;
 • Terleme;
 • Hazımsızlık;
 • Kas güçsüzlüğü;
 • Bilinç kargaşası;
 • Kabızlık;
 • Gaz;
 • Yüksek tansiyon;
 • Kusma.

Vitamin takviyesi sonucunda fazla olması durumunda insanlarda iştah kaybı görülmektedir. Yemek yemediği halde bir türlü acıkmaması ve bunun sonucunda da ortaya çıkacak olan hızlı kilo kaybı meydana gelecektir. İnsanların susuzluk çekmesi ve sürekli olarak terlemesine neden olur. Ayrıca sık sık idrara çıkmaları nedeniyle de vücutlarında su kaybı meydana gelecektir.

D vitamininin bilindiği üzere sindirim üzerinde de oldukça etkilidir. Fazla olması sonucunda ise insanlarda kabızlık, şişkinlik gibi belirtiler ortaya çıkar.

D Vitamini Fazlalığında Görülen Hastalıklar

Fazla alınması sonucunda insanların kanında kalsiyum oranında yükselme meydana gelecektir. Böbrek hastalıkları olacağı için birçok insanın böbrek taşı problemi olmasına neden olacaktır. Vitaminin fazlalığı sonucunda böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği gibi ciddi bir hastalığın oluşmasına da neden olur. Birçok insanda cinsel isteksizlik olmaya başlayacaktır. İnsanların her gün güneş ışıklarına çıkması ve bu vitamini doğal olarak almaları çok önemlidir.

Böbrek Hastalıkları: İnsanların kalsiyum seviyesini belirlemesinde etkili olan bir vitamin türü olmaktadır. D vitamini kemikler için faydalı olan kalsiyumun oluşmasını sağlamaktadır. Kalsiyum kanda olmaktadır. Ayrıca fazlasının idrar yoluyla dışarıya atılmasına da neden olur. Fakat çok fazla takviye alınması halinde böbreklerde yeterli miktarda süzülemeyecek olması sebebiyle insanlarda böbrek taşı oluşmasına neden olur. İnsanlarda böbreğin çok çalışmasına neden olacaktır. Kalsiyumun idrar ile atılması böbreklerin çalışmasına neden olur. Bu durumda da böbrek yetmezliği gibi çok ciddi bir hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Böbrek yetmezliği yaşamakta olan kişilerin yapılan tahlil sonuçlarında vitamin yüksekliği görülmektedir.

Yüksek dozda alınması ile birlikte insanlarda ciddi böbrek sorunları oluşacaktır.

Kalp Hastalıkları: D vitamini bilindiği üzere en çok insanların kalsiyum üretmesini sağlamaktadır. Kanda kalsiyum düzeyinin artması sonucunda damarlar etkilenecektir. Bu durumda da kalp kası etkilenecektir. İnsanların kalp yetmezliği ya da ani kalp krizi geçirmelerinde etkili olur. Kanda kalsiyum fazla olması durumunda kalp sağlığı çok fazla etkilenecektir. Yaşlı insanlarda takviye olarak kullanılacak D vitamininin çok dikkatli olunması gerekmektedir. Eğer bu vitaminin fazla alınması ile birlikte yaşlılarda kalp yetmezliğine neden olur.

Sindirim Hastalıkları: İnsanların bilinçsiz bir şekilde D vitamini takviyesi alarak kullanmaları kanda bulunan kalsiyum seviyelerinde ciddi oranda artmanın olmasına neden olacaktır. Bu durumda da insanların sindirim sisteminde ortaya çıkacak olan hastalıklar görülecektir. İnsanlarda D vitamini zehirlenmesi özellikle yaşanması durumunda mide ağrısı ve karın ağrısı çok şiddetli olacaktır. İshal görüleceği gibi aynı zamanda da kabızlık meydana gelebilir. Birçok hastanın bağırsak sendromu olmasına neden olur. Mide bulantısı ve kusma sık sık yüksek kalsiyum sebebi ile ortaya çıkmaktadır.

Kemik Hastalıkları: Güneş ışınlarından insanların aldığı vitamin kemikler için etkilidir. Fakat kemiklerin üzerinde faydalı olan vitaminin fazla alınması ile birlikte kemik kaybı yaşanmasına sebep olacaktır. Kalsiyum değerinin çok yükselmesi ile birlikte insanlarda K2 vitamininin azalmasına sebep olacaktır. Bunun sonucunda da insanlarda kemik kaybı meydana gelir. Kemiklerin güçsüzleşmesine ve en ufak bir darbe sonucunda kemik kırılmalarının yaşanması da görülebilmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.