D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Tam Olarak Nelerdir?

D vitamini, kemik sağlığının korunmasında etkili bir vitamindir. Ayrıca iskelet sistemini üzerinde de etkili olan D vitamini, sağlıklı bir yaşam sürdürmeyi sağlar.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Temel görevi bağırsaktaki kalsiyum emilimini arttırmak olan D vitamini, insan vücudunun tümünde etkin görevlere sahiptir. Günlük olarak yeterli miktarda alınmadığı takdirde özellikle kemik hastalıklarının yaşanması mümkün hale gelir. Ayrıca iskelet sistemi üzerinde çeşitli sorunların görülmesi de olasıdır. Yetersiz beslenen erken yaştaki bireylerde görülebilen D vitamini eksikliği, ilerleyen yaşlarda da kendisini iyiden iyiye gösterebilmektedir. Peki, D vitamini eksikliğinin tam olarak belirtileri nelerdir?

Kemik ağrısı yapar

Gün içerisinde yeterli miktarda D vitamini ve kalsiyum almazsanız zamanla kemik ağrısı çekebilirsiniz. Vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilen bu ağrı, ne yazık ki yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkiler. Gün içerisinde oluşan kemik ağrısı, işte, evde ya da herhangi bir yerde sizi rahatsız edebilecek düzeye ulaşabilir. Ayrıca uyuşma ve güçsüzlük de yine D vitamini eksikliği ile ortaya çıkabilir.

Genel zayıflık

Yeterli miktarda kalsiyum alamayan vücut, B12 gibi vitaminlerin de eksikliği ile çabuk yorulur. Bu duruma bağlı olacak şekilde genel zayıflık ve yorgunluk hali ile karşılaşmanız mümkündür. Herhangi bir iş yapmanız durumunda işi bitiremeden yorulmanız hatta dinlenmeye ihtiyaç duymanız olasıdır. Ayrıca baş bölgesinde terleme görmeniz de belirtileri arasında yer alır.

Kas güçsüzlüğü

Kas sistemine dahi etki eden D vitamini, yeterince tüketilmediği durumda kas güçsüzlüğüne yol açar. Herhangi bir nesnenin taşınmasında zorluk çekmek, ağır kaldıramama gibi etkiler gözlemleyebilirsiniz. D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında ayrıca iskelet sistemi düzensizlikleri de yer alır. Oturup, kalkmak zorlaşabilir hatta merdiven çıkmak adeta işkence halini alabilir. B12 vitamini eksikliği durumunda da kas güçsüzlüğü yaşanabilir.

Saç dökülmesi

Belirli koşullarda saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalma ihtimali de doğar. Tüm müdahalelere rağmen saç dökülmesinin önüne geçemiyorsanız D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Saç tellerindeki hücrelerin sağlıklı kalmasına yardımcı olan D vitamini, yeterli oranda tüketilmediği takdirde saç dökülmesi ve kopmaya bağlı dökülme gibi problemler oluşabilir.

Kramp

Gün içerisinde çok fazla kramp ile karşı karşıya kalıyorsanız bu durum, vücudunuzun D vitamini eksikliğine olan reaksiyonu olabilir. Yeterince D vitamini bulunmayan vücutta ne yazık ki kramp ve uyuşma gibi belirtiler gözlemlenebilir.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Vücutta yaşanan değişimler dikkatli bir şekilde incelendiği takdirde büyük oranda D vitamini eksikliği anlaşılabilir. Ancak kesin bir şekilde bu durumun anlaşılabilmesi için kandaki vitamin değerlerinin ölçülmesi gerekir. Yapılacak olan test yardımıyla D vitamini eksikliği yaşayıp yaşamadığınız ortaya çıkar. Bunun yanı sıra yaşanılan çeşitli hastalıklar da D vitamini eksikliğinin anlaşılmasına yardımcı olur.

D vitamini eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar:

  • Osteoporoz (kemik erimesi)
  • Diyabet
  • Bağırsak ve prostat kanseri
  • Atopik dermatit gibi alerjik reaksiyonlar

İlerleyen yaşlarda görülen kemik erimesi, son derece ciddi bir hastalıktır. Güçsüzleşen kemikler, olması gerekenden daha zayıf ve ince bir hale gelebilir. Bu durum, doğru tedavi ve koruma ile birlikte önlemler alınmasını gerektirir. Ayrıca düşme sonrası çok çabuk kırılan kemik, kalsiyum ve D vitamini eksikliğinin en büyük belirtisi olarak görülür. Güçsüzleşen kemikler, ani bir etki sonucu çabuk kırılabilir.

Belirli durumlarda D vitaminin de eksik olması sonucu bağırsak, meme ve prostat kanseri yaşanabilir. İleri vakalarda oluşan bu durumlar, farklı faktörlerin de meydana gelmesiyle ortaya çıkabilir.

D Vitamini Eksikliğinin Tedavisi

D vitamini eksikliğinin tedavisine geçilmeden önce kesin tanı ve teşhis işlemlerinin uygulanması gerekir. Eğer söz konusu belirtiler gözlemleniyor ve yapılan test ile kesin sonuca varılmış ise kişinin hayatında belirli noktaları değiştirmesi gerekir. Eğer sürekli kapalı ortamlarda bulunuyor ve güneşe çok fazla çıkmıyorsanız bu durumu değiştirmeniz önem teşkil etmektedir. Gün içerisinde 30 dakikalık bir güneş etkisi, oldukça faydalıdır. Ancak güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu sürmeniz önemlidir.

D vitamini açısından zengin besinler tüketerek vücudun kalsiyum ve D vitamini almasını sağlamalısınız.

  • Yumurta sarısı
  • Yağlı balıklar (somon ve uskumru gibi)
  • Tereyağı
  • Süt ve süt ürünleri

Süt, kalsiyum açısından son derece zengindir. Günlük olarak 1 bardak süt tüketmek, D vitamini ve kalsiyum sağlar. Ayrıca balık tüketmeyi yaşamınızın bir parçası haline getirmeniz, sadece D vitamini desteği sağlamaz aynı zamanda B12 vitamini almanıza da yardımcı olur. Böylelikle çok yönlü faydalar elde edebilirsiniz. Sabah kahvaltılarında yumurta tüketmeye özen gösterin. Ayrıca tereyağı tercih ederek D vitamini desteği sağlamanız mümkün. Bunların yanında süt ile üretilmiş ürünleri tercih ederek faydalı besinlere hayatınızda daha fazla yer verebilirsiniz.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.