D Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir?

Kalsiyum emiliminin hızlanması ve bunun sonucunda da başta kemiklerin daha sağlıklı olmasında etkili olan D vitamininin bulunduğu yiyecekler hangileridir?

D vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

Balık yağıBalık yağı250 mcg
UskumruUskumru16.1 mcg
SomonSomon11 mcg
Ton balığıTon balığı5.7 mcg
Yumurtanın sarısıYumurtanın sarısı5.4 mcg
RingaRinga4.2 mcg
Kırmızı havyarKırmızı havyar2.9 mcg
Shiitake MantarıShiitake Mantarı0.4 mcg
KaridesKarides0.1 mcg
Doğal SütDoğal Süt0.1 mcg

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

D Vitamin Eksikliği

İnsanların sağlıklı olmaları için vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bu sebeple de günlük olarak vücudun ihtiyacı olan vitamini ve minerallerin alınması gerekmektedir. Böylelikle vitamin eksikliği olmayacağı için insanlar daha sağlıklı olacaktır. İnsan sağlığında en önemli vitaminler arasında D vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminin insanlarda kalsiyum emiliminin hızlanması ve kemiklerin daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır.

Birçok insanın bu vitamin eksikliği nedeniyle sağlık sorunları yaşamaktadır. Kas güçlüğü sağlaması ile bilinen ve insanların ruhsal sağlığına da faydalı olan bir vitamini olarak bilinmektedir. Kemiklerin güçlenmesi sayesinde kemik yumuşamasını önleyecektir. Böylelikle de kemiklerin kırılması ya da çatlamasını önleyecektir. D vitamini eksikliği olması durumunda insanlarda şu belirtiler ortaya çıkar:

  • Yorgunluk;
  • Depresyon;
  • Eklemlerde ağrı;
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması;
  • Kemiklerin yumuşaması ve zayıflaması;
  • Çocukların dişlerinde çürüme;
  • Raşitizm;
  • Gelişim bozukluğu.

Vitamin eksikliği ile birlikte ortaya çıkacak olan belirtilerin uzun süre içerisinde giderilmesi gerekmektedir. Şayet insanlarda bu vitaminin eksikliği için güneş ışınları, beslenme ve takviye ilaçlar alınarak eksik vitaminin yeterli miktarda alınması sağlanmaması durumunda böbrek yetmezliği ya da karaciğer hastalığı gibi ciddi hastalıkların oluşmasına neden olacaktır.

Unutulmamalıdır ki vitaminin eksikliğinin zararlı olması gibi aynı zamanda da fazla alınması da çok zararlı olacaktır. Bu sebeple de her zaman için takviye kullanılacağı zaman doktor kontrolünde alınması şart olacaktır.

D Vitamini İçeren Besinler

İnsanların yapacak olduğu kan tahlili sonucunda D vitamininin 40 nmol – L altında olmaması gerekmektedir. Altında olması durumunda doğal yollarla bu vitaminin vücudun ihtiyacı olduğu kadar alınması için vitamin içeren yiyecekler yenilmesi gerekmektedir.

Bir insanın günlük olarak alacağı D vitamininin büyük bir bölümü güneş ışınlarında bulunmaktadır. İnsanların doğal yollarla vitamini depolamak istiyorlarsa her gün en az 10 ile 15 dakika boyunca güneşlenmesi gerekmektedir. Koyu tenli insanlarda, yaşlılarda ve güneş koruyucu kremler kullanan insanlarda güneşin yeterli miktarda ciltlerine ulaşamayacak olması sebebiyle vitamin eksikliği ciddi oranda ortaya çıkacaktır. Güneş ışınları aracılığıyla bu vitamini yeterli miktarda alamayan insanların mutlaka vitamini içeren besinler alarak eksikliği gidermesi gerekmektedir.

Yiyecek Adı Gram Alınması Gereken Miktar
Yılan Balığı 100 Gram 500.00 IU
Mantar 100 Gram 446,00 IU
Süt 100 Gram 420,00 IU
Somon Balığı 100 Gram 386.00 IU
Çiğ Yumurta 100 Gram 218,00 IU
Ördek 100 Gram 191.00 IU
Buğday 100 Gram 170.00 IU
Mezgit Balığı 100 Gram 73.00 IU
Tereyağı 100 Gram 60.00 IU
Sazan Balığı 100 Gram 988.00 IU
Yoğurt 100 Gram 52.00 IU
Soya Sütü 100 Gram 47.00 IU
Hindi Eti 100 Gram 46.00 IU
Sığır Karaciğeri 100 Gram 49.00 IU
Hamsi 100 Gram 69,00 IU
Havyar 100 Gram 117.00 IU

Kalsiyumun kemiklere faydalı olabilmesi için besinlerden alınan kalsiyumun emilimi hızlı olması adına vücudun D vitaminine ihtiyacı olacaktır. Bu vitaminin eksikliği güneşe çıkmayan, vitamin emilimini engelleyecek hastalığının olması ve yaşlılık gibi sebeplerden dolayı oluşacaktır. Bu nedenle de insanların kemikleri yeterli miktarda kalsiyum alamayacak olmasından dolayı kemiklerde yumuşama görülebilir.

Güneş ışınları bu vitaminin ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynayacaktır. Bu sayede insanlarda vitamin eksikliği olmaz. Fakat yeterli kadar güneşlenemeyen insanların ise vitamini doğal yollarla alabilmesi için mutlaka beslenmesi içerisinde bol miktarda D vitamini içeren yiyecekler yemeleri önerilecektir.

Vitamin besinler aracılığıyla alınması sonucunda bağırsaklarda emilim gösterecek ve kana karışacaktır. Eksikliği hastalıklara neden olacağı gibi aynı şekilde fazla alınması sonucunda da zararları olacaktır. Fazla alınması ile birlikte insanların kanında kalsiyum miktarı fazla olacaktır. Bunun sonucunda da insanlarda böbreklerinde taş oluşması, böbrek fonksiyonlarını yitirmesi ve böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalığın oluşmasına neden olur. Besinler arasında en çok hayvansal gıdalarda bulunacak ve deniz ürünlerinde de vardır. Güneş ışığı ve beslenme ile yeterli miktarda alamamaları durumunda doktor kontrolünde takviye ilaç almaları önerilmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.