D Vitamini Eksikliği ile Ortaya Çıkan Kemik Erimesi

D vitamini, özellikle kemik ve iskelet sistemi üzerinde son derece öneme sahiptir. Peki, D vitamini eksikliği ile görülen hastalıklar tam olarak nelerdir?

D Vitamini ile Ortaya Çıkan Kemik Erimesi

Kemik erimesi, kemiklerin zamanla yıprandığına ve beraberinde gözenekli hale geldiğine işaret etmektedir. Özellikle gençlik dönemi içerisinde en güçlü dönemini yaşayan kemik, 50 yaş civarı ne yazık ki zayıflamaya ve güçsüzleşmeye başlar. Yaşın ilerlemesi sonucunda incelen kemikler, çok daha kırılgan ve zayıf hale gelir. Nitekim bu duruma bağlı bir şekilde kemik kırığı oluşması yüksek olasılık haline gelir. Hafif bir düşme durumu sonucu kemik kırığı ile karşılaşabilirsiniz. İlerleyen yaş ile ortaya çıkan kemik erimesi, aynı zamanda D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında da görülmektedir. Kemik erimesinin belirtileri ise şu şekilde:

 • Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan ağrı
 • Kemik sızlaması
 • Vücudun duruşunda bozulma
 • Omurlarda küçük kırılmaların oluşması
 • Kalça kırıkları
 • Boy kısalması
 • Basit kazalar sonucu kemik kırılması

Bahsi geçen tüm belirtiler son derece ciddi ve tehlikelidir. Özellikle kemik kırılmaları, zamanla ölüm riski içerebilmektedir. Ayrıca vücutta oluşan ağrılar, kişinin gündelik yaşam kalitesini doğrudan düşür. Zamanla hareketsizleşen hasta, buna bağlı bir şekilde farklı hastalıklar ile boğuşmak zorunda kalabilir. Hali hazırda yaşın ilerlemesi, şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların görülme ihtimalini de arttırır.

Kemik Erimesinin Tedavisi

Kemik erimesinde doğru tedavi, ilaç ve sağlıklı beslenme yollarından geçer. D vitamini takviyesi neticesinde kişinin kemiklerinde güçlenme sağlanmaya çalışılır. Aynı şekilde beslenmenin düzene sokulması ve D vitamini açısından zengin yiyeceklerin tüketilmesi, tedavinin çok daha etkin bir hale gelmesine yardımcı olur. Uzman doktor tarafından kesin tanı konulması sonrasında kemik kırığı riskini azaltacak ilaçlar verilebilir. Kırılma ve zayıflama gibi risklerin azaltılmasına yardımcı olan ilaçlar, kemik yıkımını yavaşlatır.

Kemik yıkımını azaltan ve hatta kemik oluşumunu arttıran ilaçlar söz konusudur. Hastanın yaşadığı kemik erimesi şiddetine göre reçete edilen ilaçlar, aynı zamanda kırık oluşma riskini de mümkün olduğunca azaltmaya çalışır. Bu sayede hastanın gün içerisinde kemik kırığı gibi tehlikeler ile karşılaşma olasılığı ortadan kaldırılır.

Kemik erimesi hastalığında kişinin yeterli miktarda D vitamini alması son derece önemlidir. Bunun için gıda takviyesi tercih edilebildiği gibi her gün süt ve süt ürünleri tüketimi de önerilebilir. İlaçlar her ne kadar kemik erimesini yavaşlatmaya ve kemik oluşumunu desteklemeye yönelik olsa da kemik erimesinde erken teşhis son derece önem teşkil eder. Hastalığın önlenmeye çalışılması, tedavi içerisinde önemlidir.

Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler

D vitaminin vücutta aktif hale gelmesini sağlayan güneş, daha sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, koruyucu krem sürmeden güneşe çıkılmamasıdır. Kanser riskini arttırabilen güneş, koruyucu olmadığı durumlarda cildinize ve vücudunuza zarar verebilir. Ancak yüksek koruma desteğine sahip bir krem kullanmanız ve 10 – 15 dakika güneş ışığı almanız, yeterli gelecektir. 

D vitamini içeren besinler:

 • Süt – diğer süt ürünleri
 • Uskumru, somon ve karides gibi yağlı balıklar
 • Karaciğer
 • Mantar
 • Doğal Tereyağı
 • Doğal Peynir
 • Yumurta (özellikle sarısı)

Çocuklarda her gün 1 bardak doğal süt tüketimi, oldukça önemlidir. Ancak süt tüketimi sadece gelişim çağındakiler için önem teşkil etmekle kalmaz aynı zamanda yetişkinlerde ve ilerleyen yaşlarda da önem arz eder. Bu nedenle günlük 1 bardak süt tüketmeye özen göstermelisiniz. İsteğe bağlı yulaf ezmesi gibi besinler yardımıyla da süt tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Süt ile birlikte hazırlanan yemekler, aslına bakılırsa D vitamini almanızı kolaylaştırır. Yulaf ezmesinin yanı sıra kahvaltıda tüketeceğiniz mısır gevreği gibi ürünler içerisine de bolca süt katabilirsiniz.

Balık tüketimini yaşamınızın bir parçası haline getirmeniz de yine son derece faydalıdır. Süt tüketmenin yanı sıra akşam yemeklerinde tercih edeceğiniz somon ya da uskumru gibi balıklar ile D vitamini desteği sağlamanız mümkün. Her daim doğal besinler tüketmeye özen gösterin. İşlenmiş ve hazır gıdalardan uzak durmanız, bunlar yerine daha doğal yiyecekleri tercih etmeniz, çok daha zinde hissetmenizi sağlar.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.