D Vitamini Normal Değerleri Kaçtır ve Nasıl Test Edilir?

İnsanların kemik güçlenmesinde ve birçok ruhsal hastalıkların önlenmesinde etkili olan D vitamini tahlili nasıl yapılır ve normal değerleri kaç olmalıdır?

D Vitamini Referans Aralığı

Yapılan araştırmalar sonucunda dünyada bir milyardan fazla insanın D vitamin eksikliği olduğu düşünülmektedir. Kalsiyum emiliminin hızlanması ve kemiklerin bu sayede güçlenmesini sağlamakta olan vitaminin eksikliği birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Vitamin insanlara en çok güneş ışınları aracılığı ile alınmaktadır. Koyu tenli insanlarda, yaşlılarda, güneş ışığına maruz kalmadan yaşayanlarda, düzensiz beslenen kişilerde sıklıkla bu vitaminin eksikliği görülmektedir. Vitaminin eksikliği sadece yetişkinler için önemli olmayıp aynı zamanda da çocuk gelişimi içinde çok önemlidir. Bebeğin anne karnında gelişimi esnasında annenin bu vitaminden yoksun kalması sonucunda bebeğin gelişiminde sorunlar olmasına neden olacak ve ayrıca bebek büyümesi durumunda yaşıtlarına göre daha kısa boylu olur. Dişlerinde de erken çürüme görülecektir. Yaşlı insanlarda ise kemik erimesi meydana gelir. Bu nedenle de kemikleri hassaslaşacak ve en ufak bir darbe sonucunda kemiklerde kırılma meydana gelir.

Bir insanın D vitamini eksikliği belirtileri olması durumunda doktoruna giderek şikayetlerini belirtmesi ve bunun sonucunda da kan testi ile vitamin değerlerine bakılması gerekmektedir. İnsanların sağlıklı bir birey olmaları gereken D vitamini kan testinde şu değerlerin olması gerekmektedir.

Sağlık Durumu En Az Olması Gereken En Fazla Olması Gereken En İyi Aralık
Sağlıklı 40 ng / mL 100 ng / mL 50 – 70 ng / mL
Kronik Hasta 50 ng / mL 100 ng / mL 60 / 80 ng / mL
Kanser Hastaları 50 ng / mL 100 ng / mL 70 – 80 ng / mL

D vitamini değerlerine bakılabilmesi için kişinin kanından numune alınması gerekmektedir. Laboratuvarda yapılacak işlem sonucunda vitamin değerleri ortaya çıkacaktır. Bir insanın sağlıklı olabilmesi ve D vitamin eksikliği sonucunda ortaya çıkacak olan vitamin eksikliği tanısı bu şekilde konulacaktır. İnsanların herhangi bir kronik hastalığının olmaması durumunda normal referans aralığı 40 ng / mL altında olması durumunda vitamin düşüklüğü olduğu anlamına gelmektedir. D vitamini tahlilleri şu kurumlarda kan alınarak normal değerlerine bakılabilir.

  • Sağlık ocakları;
  • Devlet hastaneleri;
  • Özel hastaneler;
  • Araştırma ve Eğitim Hastaneleri;
  • Üniversite Hastaneleri.

İnsanların sosyal güvenceleri olması durumunda doktor tarafından istenen D vitamini için herhangi bir ücret ödemeden devlet tarafından ödenerek bu tahlili yaptırmaları mümkün olacaktır.

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan insanların ise bu tahlili yaptırmak için ücretini kendileri ödemelidir. Ortalama olarak 158,76 TL ücret karşılığında yaptırabilirler.

D Vitamini Günlük Alınması Gereken Miktar

İnsanların vitamini en çok güneş ışınları ile ciltlerinden sentezlenerek almaları mümkündür. Yeterli miktarda güneşlenemeyen insanların ise vitamin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için vitamin içeren besinleri tüketmesi gerekmektedir. En çok D vitamini bulunan besinler şunlardır: Sığır karaciğeri, mantar, yulaf, maydanoz, uskumru, somon, ton balığı. Vitamin eksikliği yaşamakta olan kişilerin ise bu besinleri düzenli olarak tüketmeleri ile birlikte büyük oranda vitamin eksikliği karşılanmış olacaktır. Bir insanın sağlıklı olabilmesi ve herhangi bir rahatsızlığa neden olmaması için günlük olarak alması gereken D vitamini miktarı şu kadar olmalıdır:

Yaş Aralığı Alınması Gereken Miktar
0 – 1 Yaş 400 IU
2 – 70 Yaş 600 IU
70 Yaş Üstü 800 IU

Gebelikte hem anne sağlığı hem de gelişmekte olan bebeğin sağlığı için vitamin ayrı bir önem taşımaktadır. Bu sebeple de uzmanlar tarafından günlük olarak alması gereken D vitamini miktarının 1500-2000 IU olması gerektiğini belirtmektedir. Gebelik döneminde annenin yapılan kan tahlili sonucunda değerlerinin normalin altında olması durumunda bebeğin gelişiminde gerilik olacaktır. Doğum zor olacak ve ayrıca çocuğun gelişiminin geri kalmasına da sebep olur. Birçok çocuğun dişlerinin erken çürümesinin nedeni olarak annenin vitamin eksikliğinin olması sonucunda meydana geldiği bilinmektedir.

Uzmanlar tarafından vitaminin yeterli miktarda alınabilmesi için özellikle yaz aylarında beyaz tenli insanların günlük olarak 10 ile 15 dakika boyunca ve esmer ten rengine sahip olan insanların ise 20 ile 30 dakika boyunca güneş ışınlarının ciltlerine değmesi sonucunda vitamin eksikliğinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Eğer normal ve doğal yollarla vitamin eksikliği giderilmemesi durumunda doktor tarafından eksikliğin giderilmesi için takviye ilaç alınması gerekmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.