D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

D vitamini eksikliği, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Birçok farklı nedene bağlı bir şekilde D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalmanız mümkün.

D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

Yeterli miktarda güneşe çıkmamak

Güneş, genellikle cilt için zararlı olarak bilinir. Ancak gün içerisinde yeterli miktarda güneş görmemek, ne yazık ki D vitamini eksikliğine yol açar. Bu nedenle günlük yarım saat de olsa güneşe çıkmayı deneyebilirsiniz. Ancak burada önemli olan şey, güneş koruyucu krem kullanmanız. Koruma desteğine sahip bir güneş kremi sürmeniz durumunda güneşin zararlı etkilerinden büyük oranda kendinizi koruyabilirsiniz.

Özellikle deri üzerinden işlem gören vitamin, bu nedenle güneşe ihtiyaç duymanıza yol açar. Sürekli olarak kapalı ortamlarda durmak ve güneş görmemek, vücudunuzda değişikliğe neden olabilir.

Yanlış beslenme

Özellikle hazır gıdaların çoğalması, ne yazık ki yanlış beslenmeye yol açmaktadır. Gün içerisinde sürekli olarak işlenmiş gıdaları tüketmek ve doğal gıdalardan uzakta kalmak, D vitamini eksikliğinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi de yine D vitamini eksikliğinin ana nedenleri arasında yer almaktadır.

Eğer laktoza karşı duyarlılığınız var ise laktozsuz süt ve süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Hazımsızlık, şişkinlik ve gaz gibi problemlere kaynaklık edebilen laktoz, belirli bir kitlenin sütten uzak durmasına neden oluyor. Ancak bu durum, beraberinde D vitamini eksikliği gibi problemler getiriyor. Ayrıca öğün atlamamaya da özen göstermelisiniz.

İlerleyen yaş

Yaşlılık ile birlikte de görülebilen D vitamini eksikliği, üretim ve sentezleme gibi özelliklerin azalmasıyla birlikte ortaya çıkar. Ancak her yaşlı D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalacak diye bir kural yoktur. Doğru beslenme ve düzenli süt tüketimi ile büyük oranda bu sorun aşılabilir.

Bazı ilaçlar

Yanlış ilaç kullanımı, yine D vitamini eksikliğine yol açan nedenler arasında gösterilmektedir. Ayrıca kullanmakta olduğunuz ilacın etkisine bağlı bir şekilde vitamin eksikliği çekmeniz de mümkün. Bu durum karşısında doktorunuza danışmalı ve gerekli ise ilacınızı değiştirmelisiniz.

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Vücutta D vitamini neden eksik olur sorusu kadar D vitamini eksikliğinin yol açtığı hastalıklar nelerdir sorusu da önem teşkil eder. Özellikle kas ve iskelet sistemi üzerinde son derece olumsuz etkilerin gözlemlenmesine neden olan D vitamini eksikliği, ayrıca genel zayıflığa da yol açar. Kilo kaybı ile birlikte oluşan genel zayıflık, güçsüzlük ile birleştiği takdirde zorlu bir süreci beraberinde getirir. Yaşam kalitesini düşüren bu durumlar, kemik güçsüzlüğü ile bütünleşebilir. D vitamini eksikliği ile ortaya çıkabilen hastalıklar şöyle:

  • Kemik erimesi (osteoporoz)
  • Meme ve bağırsak kanseri
  • Depresyon
  • Raşitizm
  • Diyabet ve kalp hastalıkları

Yaşlılık ile görülen kemik erimesi, kemiklerin incelmesi ve zayıflaması ile meydana gelir. Ayrıca D vitamini eksikliği yaşayan kişiler, düşme sonucu çabuk kırılan kemik gibi sorunlar ile boğuşabilir. Bu tarz durumlarda D vitamini takviyesi gerekebilir. Beslenmenin düzene sokulması ile desteklenebilen D vitamini, ayrıca D vitamini yönünden zengin olan gıdaların sıkça tercih edilmesiyle de aşılabilmektedir.

D Vitamini Eksikliğinin Tedavisi

Öncelikle kesin tanı ve teşhis işlemleri, tedavi aşamasına geçilmeden önce önem teşkil eder. Belirtiler ile gözlemlenen D vitamini eksikliği, yapılan kan testi ile kesin bir şekilde teşhis edilebilir. Eğer uzman doktor kontrolünde uygulanan teşhis söz konusu ise uygun bir tedavi yolu izlenmelidir. D vitamini eksikliğinin tedavisi, yaşamsal değişikliklerden geçer. Örneğin gün içerisinde sürekli olarak kapalı ortamlarda bulunuyorsanız bu durumu değiştirmelisiniz. Daha fazla dışarıya çıkarak D vitamini takviyesi sağlamanız mümkün. Ayrıca D vitamini yönünden zengin olan yiyeceklere yönelmeniz de yine tedavide yüksek oranda destek sağlar.

  • Yumurta sarısı
  • Tereyağı
  • Süt ve süt ürünleri
  • Yağlı balıklar (somon ve uskumru gibi)
  • Mantar

Bahsi geçen gıdalara ağırlık vermeniz, D vitamini takviyesi açısından önemlidir. Özellikle sabah kahvaltısını atlamamalı ve bu vakitlerde yumurta tüketmeye özen göstermelisiniz. Aynı şekilde günde 1 bardak süt içerek de D vitamini desteği sağlamanız mümkün.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.