D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

Kemik sağlığı açısından son derece önemli olan D vitamini, vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Peki, D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

D Vitamini Eksikliği Adet Düzensizliği Yapar mı?

Yeterli miktarda D vitamini alınmadığı takdirde birçok belirti gözlemlenebilir. Hormonal düzensizliklere yol açabilen D vitamini eksikliği, buna bağlı bir şekilde adet düzensizliğine şahit olmanıza kaynaklık edebilir. D vitamini eksikliği bacak ağrısı yapar mı sorusunun cevabı ise büyük oranda olumlu olmaktadır. Kas ve kemik yapıları üzerinde çeşitli ağrılara yol açabilen eksiklik, aynı zamanda ciltte leke, kas ağrısı, sinir, sırt ağrısı ve terleme gibi etkileri de beraberinde getirir.

Özellikle baş bölgesinde terleme görülür. Bunun yanında kimi hastalarda üşüme de görülebilir. D vitamini eksikliğinin başlıca belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kaslarda ve kemiklerde ağrı
  • Halsizlik
  • Depresyon
  • Gün içerisinde çabuk yorulma
  • Merdiven çıkarken nefes nefese kalmak
  • Vücudun belirli yerlerinde uyuşma
  • Baş bölgesinde yoğun miktarda terleme
  • Gün içerisinde seyreden yorgunluk
  • Kemik erimesi (osteoporoz)
  • Hafif bir etki sonucu kemik kırığı oluşması

D vitamini eksikliğinin etkileri, yüksek seviyede seyredebilir. Bu durum, kişinin gündelik yaşam kalitesini ne yazık ki olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışma performansını düşüren ve çabuk yorulmaya neden olan D vitamini eksikliği, özellikle iş hayatında olumsuz sonuçlara kaynaklık edebilir. Profesyonel kariyerinizi etkileyebilen bu durum, aynı zamanda gündelik işlerinizi yerine getirirken de zorluk yaşamanıza sebep olabilir. Örneğin merdiven çıkarken çabuk yorulabilir ve dinlenme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Depresyona dahi yol açan D vitamini eksikliği, ne yazık ki sıkıntılı farklı derecede sıkıntılı bir süreç geçirmenize de kaynaklık edebilir. Bünyede hissedilen yorgunluk, ağrı ve çeşitli sıkıntılar, depresyon eşliğinde seyredebiliyor. Özellikle gündelik yaşam kalitesinde daha az aktif olmanıza neden olan D vitamini eksikliği, buna bağlı bir şekilde ruhsal sorunlar yaşamanıza kaynaklık edebilmektedir. Bu nedenle kas ağrılarına ve vücutta oluşan reaksiyonlara önem verilmesi gerektiği gibi ruhsal değişiklikler de göz önünde bulundurulmalıdır.

D Vitamini Eksikliği Sivilce Yapar mı?

En büyük D vitamini kaynaklarından bir tanesi güneştir. Cilt tarafından sentezlenerek vitaminin kullanılması mümkün hale gelir. Ancak burada önemli olan noktalardan bir tanesi, özellikle güneş ışınlarının dik açıyla geldiği vakitlerde güneşe çıkılmamasıdır. Güneş, uzun süreli etki sonucunda yanma, kızarma ve cilt kanseri gibi sorunlara yol açmaktadır.

D vitamini eksikliğinin yol açtığı rahatsızlıklar şöyle:

Rahatsızlık  
Depresyon Evet
Vücutta ağrı Evet
Kısırlık Hayır
Uyuşma Evet
Uyku Evet
Halsizlik  Evet
Adet düzensizliği Hayır
Sivilce Kısmen
Yorgunluk Evet
Kabızlık Hayır
Çarpıntı Hayır
Ödem Hayır
Depresyon Evet

Cildin soluk gözükmesine yol açan D vitamini eksikliği, aynı zamanda enfeksiyona açık hale gelmesine neden olabilir. Cildin doğal parlaklığını kaybetmesine ve buna bağlı bir şekilde soluk gözükmesine kaynaklık eden eksiklik, doğru beslenme ve gıda takviyesi ile aşılabilmektedir. Doğal besinler tüketmek, cilt sağlığının korunmasında son derece etkilidir. Ayrıca yeterli miktarda su tüketilmesi de yine önem teşkil eden noktalar arasında yer almaktadır. D vitamini eksikliği ile birlikte görülen halsizlik, hareketsiz yaşamanıza yol açabilir. Bu durumsa yine cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyen faktörler içerisinde bulunur. Spor yapmamak ve yeterince hareket etmemek, sivilce gibi problemlere kaynaklık edebilir.

D vitamini eksikliğinin kesin teşhisi için belirtilerin profesyonel bir şekilde izlenmesi gerekir. Ayrıca bunun yanında uygulanan 25 Hidroksi Vitamin D testi yardımıyla hastanın kanındaki D vitamini düzeyi ölçülebilir. Bu testin sonucuna göre izlenecek yol belirlenir. Böylelikle kesin bir tedavi işlemi uygulanması mümkün hale gelir.

D Vitamini Eksikliği Obeziteye Neden Olur mu?

Yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliği ile obezite arasında ilişki olduğunu gözler önüne sermektedir. Beden kitle endeksi yükselmeye başlayan obezite hastalığında deride sentezlenen D vitamini oranında azalma görülmektedir. Nitekim bu duruma bağlı oluşan hastalıklar, ne yazık ki zorlu bir süreci beraberinde getirmektedir. Üstelik obezitenin şeker hastalığı ve buna bağlı hastalıkları ortaya çıkartması, hastanın çok daha zorlu bir sürece girmesine neden olabilir. Özellikle D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalan kişilerde obezite hastalığına rastlanıldığı görülmektedir.

D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalmamak için gün içerisinde yeterli miktarda güneş ışığı aldığınızdan emin olun. Yaklaşık 30 dakika güneş görmeniz, D vitamini için mükemmel bir destek sağlar. Güneşe çıkmadan önce koruyucu sürdüğünüzden emin olmalısınız. Bunun haricinde et, süt, süt ürünleri, yumurta, fasulye, badem, barbunya, fındık ve yağlı balıklar da D vitamini eksikliğine oldukça iyi gelmektedir. Günlük ihtiyacın büyük bir bölümünü karşılayan balık yağı, aynı zamanda omega ve B12 gibi vitaminleri almanızı da destekler.



Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.