D Vitamini Eksikliği ile Vücutta Görülen Değişimler

D vitamini, özellikle kemik ve iskelet sistemi sağlığı açısından son derece önemli bir vitamindir. Peki, D vitamini eksikliği kilo vermeyi ya da almayı etkiler mi?

D Vitamini Eksikliği ve Obezite

Bağışıklık sistemine etki eden ve kişinin daha güçlü, sağlıklı kalmasına yardımcı olan D vitamini, obezite ile ilişki içerisindedir. İnsilün direncine etki eden vitamin, vücudun doğru orantılı bir şekilde insülin salgılamasına yardımcı olur. Nitekim bu durum, şekerli gıdaların tüketiminde son derece önemli bir etmendir. Sağlıklı bireylerde D vitamini doğru miktarda bulunduğundan ötürü bağışıklığın güçlenmesi ve insülin salgılanması kolaylaşır. Bu sayede insülin direnci gibi kilo alımına etki eden faktörlerin ortaya çıkmasını belirli ölçüde önlenir.

Kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olan D vitamini, gün içerisinde yeterli miktarda alınmalıdır. Bunun için kapsül şeklinde gıda takviyelerine başvurabileceğiniz de doğal besinleri de tercih edebilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği Kilo Vermeyi Etkiler mi?

Son yıllarda yapılan çalışmalar, D vitaminin eksikliğinin obeziteye etki edebileceğini ortaya koymaktadır. Eğer son zamanlarda düzenli bir şekilde spor yapıyor ve beslenmenize dikkat ediyor olmanıza rağmen kilo problemi yaşıyorsanız D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalmadığınızdan emin olmalısınız. Obeziteye kaynaklık eden bu durum, doğrudan kilo vermeyi etkiler. 

Ciddi bir halk sağlığı problemi olan obezite, özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler içerisinde sıklıkla görülmektedir. Kilo alım sorunu olarak da nitelendirilen hastalığın nedenleri ise tam olarak saptanmayabilir. Yanlış ve sağlıksız beslenme, yeterli miktarda spor yapılmaması ve genetik faktörler, obeziteye neden olabilir. Ancak yapılan araştırmalarda obezitenin görüldüğü belli başlı bireylerde D vitaminin de eksik olduğu saptanmıştır. Yani fazlaca beslenmek, D vitamini alımına kaynaklık etmez. Bunun için doğru ve sağlıklı gıdalar tercih edilmelidir.

D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Öncelikle yaşam tarzınızı değiştirmeniz ve sağlıklı gıdalara yönelmeniz, D vitamini eksikliğinin tedavisinde önemli bir paya sahiptir. Yani burada asıl önemli olan nokta, spor yapmanızın başlı başına tedaviyi sağladığı düşünülmemelidir. Bunun yanında yeterli miktarda et, süt, yumurta gibi gıdalar da tüketmelisiniz. Güne başlarken tercih edebileceğiniz haşlanmış yumurta ve ılık süt, D vitamini ve kalsiyum alımına doğrudan faydalar sağlar. Tabi bunu birkaç kez yapmanız yeterli değildir. Selenyum bakımından da zengin olan yumurtayı düzenli bir şekilde tüketmeniz gerekir. Aynı şekilde süt ve süt ürünlerini de yine hayatınızın bir parçası haline getirmeniz yararınıza.

D vitamini eksikliği kilo alımına etki edebileceğinden ötürü kendinize özel bir program hazırlayabilirsiniz. Peki, yumurta ve süt dışında D vitamini içeren diğer gıdalar nelerdir?

  • Kefir
  • Tereyağı
  • Ton balığı
  • Peynir
  • Mantar
  • Balık yağı
  • Yulaf
  • Somon
  • Uskumru

Günlük olarak tüketeceğiniz 1 bardak kefir ile D vitamini takviyesi gerçekleştirebilirsiniz. Sindirim sistemi için de son derece faydalı olan kefir, yararlı bakterilerin vücuda alınmasına etki eder. Bunun yanında ton balığı ve somon gibi gıdalar tüketerek D vitamini yanı sıra B12 gibi önemli olan vitamin grupları için de destek sağlayabilirsiniz. Eğer daha çok sebze tüketmek istiyorsanız yemeklerinizde daha fazla mantara yer vermeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca güne yulaf ile başlamayı da deneyebilirsiniz.

Güneş

D vitamini kaynakları içerisinde önemli bir yere sahip olan güneş, vücudun yeterli miktarda D vitamini almasına katkıda bulunur. Ancak burada öğle vakitleri uzun süreli güneşlenmemeye özen gösterilmelidir. Gün içerisinde kısa süreli olarak güneş ışınlarına maruz kalmanız, D vitamini alımına fayda sağlar. Ayrıca iş hayatınızda çok fazla güneş görmüyorsanız bu durum içerisinde değişimler yapmanız gerekir. Sağlıklı birey olarak 20 dakikalık bir güneş etkisi, D vitamini için destek sağlayabilir.

D vitamini eksikliği, kilo almanıza ya da vermenize tek başına etki etmez. Yaşamakta olduğunuz sorunun birden fazla kaynağı bulunabilir. Bunun için vücudunuzda nelerin eksik olduğunu bilmeniz önemlidir. Buna uygun bir yol izlemeniz, çok daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.