D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Faydalı Olan Yiyecekler

D vitamini eksikliği yetişkinlerde ve çocuklarda ciddi rahatsızlıkların olmasına neden olur. Vitaminin sonucunda ortaya çıkan hastalıklar ve doğal yollarla nasıl alınır?

 D Vitamini Eksikliğinin Önlenmesi

D Vitamini Eksikliğinin Önlenmesi

Uzmanlar her zaman için bu vitaminin doğal yollarla alınması gerektiğini belirtmektedir. Vücudun gereksimi olan vitamin en çok güneş ışınlarında bulunmaktadır. Bu nedenle de yazın ve kışın her insanın kollarının ve bacaklarının güneş ışınlarına temas etmeleri önerilmektedir. Böylelikle vücudun ihtiyacı olan vitaminin %90 civarında karşılanması mümkün olacaktır. Güneş ışınlarına çok çıkmayan, yaşlılarda, çok kilolularda, koyu tenli insanlarda vitaminin eksik olması sıklıkla görülmektedir.

İnsanların başta kemik sağlığı olmak üzere ihtiyaçları olan D vitamini olmaktadır. Bu vitaminin en çok bulunduğu kaynak ise D vitamini olmaktadır. Bu sebeple de insanların ciltlerinin D vitamini bakımından zengin olan güneş ışınlarına değmesi gerekmektedir. Vücutlarına değen ışıkların cilt tarafından sentezlenmesi sonucunda bağırsaklarında emilim gösterecek ve yağlarda depolanacak D vitamini oluşacaktır. Bu sebeple de insanların özellikle de yaz mevsimi olması durumunda her gün düzenli olarak güneşlenmesi gerekiyor. Yağlarda depolanan vitaminin insanların ihtiyacı olduğu zaman yağlarda depolanan D vitamini salgılanacaktır.

Kemik sağlığında etkili olan kalsiyum ve fosforun emilimi D vitaminin sayesinde olmaktadır. Eksikliği sonucunda vücut yeterli miktarda kalsiyum ve fosfor emilimi olmayacağından kemiklerin gücünü kaybetmesi görülecektir. Bunun sonucunda da birçok insanda kemiklerinde yumuşama meydana gelir. Bu nedenle de insanların kemikleri en ufak bir darbe sonucunda kırılır.

Özellikle de gelişim çağında olan çocuklarda ve menopoz döneminde ki kadınlarda vitamin eksikliği olduğunda ciddi oranda kemiklerinde yumuşama ve şekil bozukluğu görülmektedir. Bunun nedeni ise kalsiyumun yeterli miktarda emilimi olmaması sebebi ile ortaya çıkar.

Bir insanın günlük olarak alması gereken vitamin miktarı 1000 ünite olarak bilinmektedir. Bunu karşılayabilmek içinse insanların ciltlerinin ortalama olarak 20 dakika boyunca güneş ışınlarına maruz kalması sonucunda vitamin eksikliği ortadan kalkacaktır.

D Vitamini Bulunan Besinler

Güneş ışınları ile bu vitamini alamayan insanların ise mutlaka besinler aracılığıyla vitamini almaları önerilecektir.  Her gün düzenli olarak vitamin içeren besinleri yemelidir. Vitamin emilimini durduracak besinleri yememelidir. Vitamin tedavisinde besinler yoluyla da alınmadığı zaman tedavisi için mutlaka doktor tarafından takviye ilaç verilmelidir. D vitamininde içeren besinler şunlardır:

Yiyecek Adı Gram Bulunduğu Miktar
Mantar 100 Gram 1,123,00 IU
Sazan Balığı 100 Gram 988.00 IU
Somon Balığı 100 Gram 685,00 IU
Ton Balığı 100 Gram 269,00 IU
Yumurta 1 Adet 218,00 IU
Ördek 100 Gram 191.00 IU
Hindi 100 Gram 191.00 IU
Tahıl 100 Gram 170.00 IU

Besinler aracılığıyla da vücudun ihtiyacı olan D vitamininde doğal yollarla alınabilmesi için insanların düzenli beslenmesi ve vitamin içeren gıdaları yemeleri önerilmektedir. Bu sebeple de en çok deniz ürünlerinde olması ile bilinen bu vitaminin vücudun yeterli miktarda karşılanabilmesi için düzenli olarak deniz ürünlerinin tüketilmesi öneriliyor. Güneşe çıkmayan, yaşlıların, obezite hastalarının bu vitamini yeteri miktarda güneş ışınları aracılığıyla alamazlar. Bu sebeple de besinleri içerisinde vitamininde bakımından zengin olan gıdaları tercih etmeleri önerilecektir. Yukarıda yazdığımız besinlerin dışında vitamin en çok şu gıdalarda da bulunması ile bilinmektedir:

  • Kefir;
  • Tereyağı;
  • Tatlı patates;
  • Maydanoz;
  • Peynir;
  • Yulaf;
  • Isırgan otu;
  • Balık yağı;
  • Uskumru.

Vitamin bakımından zengin olan yiyeceklerden günlük olarak yaklaşık 100 gram tüketmeleri durumunda eksikliğin büyük bir oranda karşılanması da bilinmektedir. Birçok kişinin hayatı içerisinde önem taşıyan, cilt sağlığı ve kanserli hücrelerin oluşmasını engelleyecek vitamin eğer ki alınamaması sonucunda birçok sağlık sorunu da ortaya çıkacaktır.

Güneş ışığına yeteri kadar çıkamayan veya obez olan insanların yukarıda bulunan D vitamini içeren besinleri yenmeli ve günlük olarak vitamin ihtiyacını besinler yoluyla karşılaması çok önemlidir. Eksikliğinden şüphelenmesi durumunda bir insanın doktora giderek vitamin değerlerine baktırması için kan tahlili vermesi gerekmektedir. Kan tahlili sonucunda vitamin eksikliği olması halinde doktor kontrolünde vitamin takviyesi kullanılabilir. Vitaminin bilinçsiz olarak kullanımının zararlı olduğu da unutulmamalıdır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.